669284-2026 - Competition
Sweden – Refuse transport services – Transport av avfall
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Transport av avfall
Description: LSR ansvarar för insamling, transport och behandling av avfall från hushåll och verksamheter i Landskrona stad och Svalövs kommun och driver annan därmed förenlig verksamhet. Totalt ger vi service åt drygt 62 000 invånare. Upphandlingen omfattar - transporter till, från och mellan LSRs anläggningar och behandlingsanläggningar - tjänster med lastväxlare och lastmaskin inom LSRs anläggningar - sopning och vinterväghållning inom LSRs anläggningar.
Internal identifier: 2026-189
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90512000 Refuse transport services
Additional classification (cpv): 90510000 Refuse disposal and treatment, 90513000 Non-hazardous refuse and waste treatment and disposal services, 90610000 Street-cleaning and sweeping services, 90620000 Snow-clearing services
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport av avfall
Intern identifierare: 2026-189
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000