2. Procedure
Procedure
Title: Ανοικτός διαγωνισμός άνω των ορίων, μέσω ΕΣΗΔΗΣ για τη σύναψη σύμβασης εξελιγμένων υπηρεσιών μηχανισμού προστασίας διαδικτυακών εφαρμογών και διεπαφών προγραμματισμού εφαρμογών, έναντι δυνητικών απειλών τύπου κατανεμημένης επίθεσης άρνησης υπηρεσίας και επιθέσεων σε επίπεδο εφαρμογής για την κάλυψη των αναγκών της Εθνικής Αρχής Κυβερνοασφάλειας.
Description: Το φυσικό αντικείμενο της παρούσας σύμβασης είναι οι εξελιγμένες υπηρεσίες προστασίας διαδικτυακών εφαρμογών και διεπαφών προγραμματισμού εφαρμογών, έναντι δυνητικών απειλών τύπου κατανεμημένης επίθεσης άρνησης υπηρεσίας και επιθέσεων σε επίπεδο εφαρμογής. Αναλυτικότερα η παρεχόμενη υπηρεσία θα πρέπει να προσφέρει ολοκληρωμένη προστασία εφαρμογών και APIs, προηγμένες δυνατότητες ανίχνευσης, μετριασμού και παρακολούθησης απειλών, καθώς και κατάλληλο περιβάλλον διαχείρισης, αναφορών, υποστήριξης και εκπαίδευσης.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 80533100 Computer training services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΝΩ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ, ΜΕ ΑΝΟΙΚΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΜΕΣΩ ΕΣΗΔΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΑΝΑΔΟΧΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ: Εξελιγμένων υπηρεσιών μηχανισμού προστασίας διαδικτυακών εφαρμογών και διεπαφών προγραμματισμού εφαρμογών, έναντι δυνητικών απειλών τύπου κατανεμημένης επίθεσης άρνησης υπηρεσίας και επιθέσεων σε επίπεδο εφαρμογής για την κάλυψη των αναγκών της Εθνικής Αρχής Κυβερνοασφάλειας
Options:
Description of the options: Υφίσταται δικαίωμα προαίρεσης, συνολικής αξίας ενός εκατομμυρίου έξι χιλιάδων δώδεκα ευρώ (1.006.012,00€), συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. 24%, ήτοι καθαρού ποσού οκτακοσίων έντεκα χιλιάδων τριακοσίων ευρώ (811.300,00 €) πλέον του αναλογούντος ΦΠΑ 24%, ύψους εκατόν ενενήντα τεσσάρων χιλιάδων επτακοσίων δώδεκα ευρώ (194.712,00 €). Η ενεργοποίηση του δικαιώματος προαίρεσης γίνεται σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στο πλήρες τεύχος της διακήρυξης, μόνο με μονομερή δήλωση της Αναθέτουσας Αρχής, (ήτοι απόφαση του αρμοδίου αποφαινόμενου οργάνου), κατόπιν θετικής γνωμοδότησης του αρμόδιου οργάνου που παρακολουθεί τη σύμβαση, προ της λήξης της αρχικής διάρκειας της σύμβασης και εφόσον υπάρχουν διαθέσιμες οι αντίστοιχες πιστώσεις.