670547-2023 - ResultRomania-București: Network upgrade
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
ACORD-CADRU DE FURNIZARE echipamente și module pentru rețeaua de transport optic DWDM (echipamente și module DWDM, module monitorizare fibră optică, echipamente de diagnosticare, management și proiectare rețele DWDM), inclusiv servicii de instalare, configurare, punere în funcţiune, operaționalizare și instruire pentru realizarea proiectului ”Implementarea infrastructurii de Cloud Guvernamental”
Reference number: 4267230_2023_PAAPD1404431.
II.1.2.
Main CPV code
32428000 Network upgrade
II.1.4.
Short description
Procedura de achiziție are ca obiect furnizarea de echipamente și module pentru rețeaua de transport optic DWDM (echipamente și module DWDM, module monitorizare fibră optică, echipamente de diagnosticare, management și proiectare rețele DWDM), inclusiv servicii de instalare, configurare, punere în funcţiune, operaționalizare și instruire
Detalierea echipamentelor și modulelor pentru rețeaua de transport optic DWDM (echipamente și module DWDM, module monitorizare fibră optică, echipamente de diagnosticare, management și proiectare rețele DWDM), inclusiv a serviciilor de instalare, configurare, punere în funcţiune, operaționalizare și instruire ce fac obiectul achizitiei este prezentata în Caietul de sarcini.
Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare până în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, pentru clarificarile primite cu cel puțin 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
48000000 Software package and information systems, 51611100 Hardware installation services, 72265000 Software configuration services, 80510000 Specialist training services
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul acordului-cadru: furnizarea de echipamente și module pentru rețeaua de transport optic DWDM (echipamente și module DWDM, module monitorizare fibră optică, echipamente de diagnosticare, management și proiectare rețele DWDM), inclusiv servicii de instalare, configurare, punere în funcţiune, operaționalizare și instruire.
Cantitatile minime si maxime estimate a fi achizitionate pe durata acordului-cadru sunt:
1. Echipament monitorizare fibră optică echipată DWDM: minimum 32 buc. - maximum 67 buc.
2. Șasiu DWDM tip 1: minimum 6 buc. - maximum 15 buc.
3. Șasiu DWDM tip 2: minimum 52 buc. - maximum 75 buc.
4. Șasiu DWDM tip 3: minimum 84 buc. - maximum 126 buc.
5. Șasiu DWDM tip 4: minimum 3 buc. - maximum 8 buc.
6. Șasiu DWDM tip 5: minimum 10 buc. - maximum 14 buc.
7. Modul management nod DWDM: minimum 69 buc. - maximum 80 buc.
8.Modul interconectare șasiuri: minimum 53 buc. - maximum 70 buc.
9. Modul management șasiu DWDM master tip 1: minimum 51 buc. - maximum 70 buc.
10.Modul management șasiu DWDM slave tip 1: minimum 38 buc. - maximum 60 buc.
11. Modul management șasiu DWDM master tip 2: minimum 6 buc. - maximum 10 buc.
12. Modul management șasiu DWDM slave tip 2: minimum 6 buc. - maximum 10 buc.
13. Amplificator optic tip 1: minimum 82 buc. - maximum 110 buc.
14. Amplificator optic tip 2: minimum 70 buc. - maximum 90 buc.
15. Amplificator optic tip 3: minimum 30 buc. - maximum 50 buc.
16. Amplificator optic tip 4: minimum 30 buc. - maximum 50 buc.
17. Modul ROADM : minimum 172 buc. - maximum 210 buc.
18. Modul splitter și combiner: minimum 136 buc. - maximum 204 buc.
19. Transponder tip 1: minimum 89 buc. - maximum 136 buc.
20.Transponder tip 2 : minimum 114 buc. - maximum 150 buc.
21.Transponder tip 3: minimum 47 buc. - maximum 70 buc.
22. Transponder tip 4: minimum 26 buc. - maximum 40 buc.
23. Transceiver tip 1: minimum 28 buc. - maximum 30 buc.
24. Transceiver tip 2: minimum 36 buc. - maximum 54 buc.
25. Transceiver tip 3: minimum 141 buc. - maximum 212 buc.
26.Transceiver tip 4: minimum 41 buc. - maximum 330 buc.
27.Transceiver tip 5: minimum 50 buc. - maximum 76 buc.
28. Transceiver tip 6: minimum 156 buc. - maximum 260 buc.
29. Transceiver tip 7 : minimum 384 buc. - maximum 450 buc.
30. Rack Telecomunicații: minimum 13 buc. - maximum 67 buc.
31. Set bobine fibră optică G.655.D: minimum 2 buc. - maximum 4 buc.
32. Set bobine fibră optică G.657.A2: minimum 2 buc. - maximum 4 buc.
33. Echipament management și proiectare rețea DWDM tip 1: minimum 4 buc. - maximum 6 buc.
34. Echipament testare parametri rețea DWDM: minimum 1 buc. - maximum 2 buc.
35. Echipament testare parametri link DWDM: minimum 1 buc. - maximum 2 buc.
36. Echipament OTDR ultra portabil: minimum 2 buc. - maximum 4 buc.
37. Identificator fibră optică: minimum 2 buc. - maximum 4 buc.
38. Inspector conectori MPO: minimum 2 buc. - maximum 4 buc.
39. Inspector conectori optici: minimum 2 buc. - maximum 4 buc.
40. Kit măsurare atenuare fibră optică: minimum 2 buc. - maximum 4 buc.
41. Echipament management și proiectare rețea DWDM tip 2: minimum 4 buc. - maximum 6 buc.
Cantitatile minime si maxime estimate a fi achizitionate in cadrul unui singur contract subsecvent:
1. Echipament monitorizare fibră optică echipată DWDM: minimum 32 buc. - maximum 35 buc.
2. Șasiu DWDM tip 1: minimum 1 buc. - maximum 9 buc.
3. Șasiu DWDM tip 2: minimum 23 buc. - maximum 52 buc.
4. Șasiu DWDM tip 3: minimum 42 buc. - maximum 84 buc.
5. Șasiu DWDM tip 4: minimum 3 buc. - maximum 5 buc.
6. Șasiu DWDM tip 5: minimum 2 buc. - maximum 4 buc.
7. Modul management nod DWDM: minimum 1 buc. - maximum 67 buc.
8.Modul interconectare șasiuri: minimum 1 buc. - maximum 51 buc.
9. Modul management șasiu DWDM master tip 1: minimum 19 buc. - maximum 51 buc.
10.Modul management șasiu DWDM slave tip 1: minimum 22 buc. - maximum 38 buc.
11. Modul management șasiu DWDM master tip 2: minimum 1 buc. - maximum 4 buc.
12. Modul management șasiu DWDM slave tip 2: minimum 1 buc. - maximum 4 buc.
13. Amplificator optic tip 1: minimum 2 buc. - maximum 78 buc.
14. Amplificator optic tip 2: minimum 20 buc. - maximum 70 buc.
15. Amplificator optic tip 3: minimum 20 buc. - maximum 30 buc.
16. Amplificator optic tip 4: minimum 20 buc. - maximum 30 buc.
17. Modul ROADM : minimum 2 buc. - maximum 168 buc.
18. Modul splitter și combiner: minimum 2 buc. - maximum 132 buc.
19. Transponder tip 1: minimum 47 buc. - maximum 89 buc.
20.Transponder tip 2 : minimum 36 buc. - maximum 114 buc.
21.Transponder tip 3: minimum 23 buc. - maximum 47 buc.
22. Transponder tip 4: minimum 6 buc. - maximum 14 buc.
23. Transceiver tip 1: minimum 2 buc. - maximum 28 buc.
24. Transceiver tip 2: minimum 18 buc. - maximum 36 buc.
25. Transceiver tip 3: minimum 71 buc. - maximum 141 buc.
26.Transceiver tip 4: minimum 41 buc. - maximum 289 buc.
27.Transceiver tip 5: minimum 26 buc. - maximum 50 buc.
28. Transceiver tip 6: minimum 104 buc. - maximum 156 buc.
29. Transceiver tip 7 : minimum 66 buc. - maximum 384 buc.
30. Rack Telecomunicații: minimum 13 buc. - maximum 54 buc.
31. Set bobine fibră optică G.655.D: minimum 2 buc. - maximum 2 buc.
32. Set bobine fibră optică G.657.A2: minimum 2 buc. - maximum 2 buc.
33. Echipament management și proiectare rețea DWDM tip 1: minimum 2 buc. - maximum 4 buc.
34. Echipament testare parametri rețea DWDM: minimum 1 buc. - maximum 1 buc.
35. Echipament testare parametri link DWDM: minimum 1 buc. - maximum 1 buc.
36. Echipament OTDR ultra portabil: minimum 2 buc. - maximum 2 buc.
37. Identificator fibră optică: minimum 2 buc. - maximum 2 buc.
38. Inspector conectori MPO: minimum 2 buc. - maximum 2 buc.
39. Inspector conectori optici: minimum 2 buc. - maximum 2 buc.
40. Kit măsurare atenuare fibră optică: minimum 2 buc. - maximum 2 buc.
41. Echipament management și proiectare rețea DWDM tip 2: minimum 2 buc. - maximum 4 buc.
Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent, determinata pe baza cantitatilor maxime specificate mai sus, este de 63.444.925,81 lei fara TVA.
Pe parcursul derularii acordului-cadru se estimeaza ca se vor atribui 4 contracte subsecvente, astfel: 2 contracte subsecvente in anul 2023, 1 contract subsecvent in anul 2024 si 1 contract subsecvent in anul 2025.