670655-2023 - ResultRomania-București: Aerial and related services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii pentru realizarea campaniilor de vaccinare antirabică orală a vulpilor cu momeli vaccinale, precum şi a vacinării în cazul apariţiei unor focare de rabie, prin încheierea unui acord cadru
Reference number: 16277408_2023_PAAPD1413914
II.1.2.
Main CPV code
60440000 Aerial and related services
II.1.4.
Short description
Obiectivul Acordului – cadru este de a asigura termenii şi condiţiile pentru Contractele subsecvente ce urmează a se încheia pentru executarea şi pe durata Acordului – Cadru, în vederea prestării de către Ofertanţi în condiţii de siguranţă, operativitate, calitate şi eficienţă financiară, a serviciilor pentru realizarea campaniilor de vaccinare antirabică orală a vulpilor cu momeli vaccinale, precum şi a vacinării în cazul apariţiei unor focare de rabie, astfel:
- Servicii pentru asigurarea, transportul şi depozitarea de momeli vaccinale;
- Serviciul de distribuţia aeriana a momelilor vaccinale în campanile de primăvară şi toamnă şi a vaccinării datorită apariţiei unor focare de rabie;
- Serviciul de informare şi distribuţie/afişare a materialelor informative,
conform cerinţelor menţionate în Secţiunea B – Caiet de sarcini în funcţie de necesităţile identificate şi în limita bugetului alocat cu această destinaţie.
Acordul-cadru în baza caruia se vor încheia contracte subsecvente având ca obiect “Servicii pentru realizarea campaniilor de vaccinare antirabică orală a vulpilor cu momeli vaccinale, precum şi a vacinării în cazul apariţiei unor focare de rabie” se va încheia în conformitate cu cerinţele minime obligatorii solicitate în caietul de sarcini - Secţiunea B.
Contractele subsecvente se vor încheia de regulă semestrial (pentru câte o campanie de vaccinare), în funcţie de necesităţile identificate şi fondurile disponibile. Prin excepţie, în situaţia apariţiei unor focare de rabie, se pot încheia contracte subsecvente pentru unul sau mai multe focare de rabie (maxim 5 focare de rabie), în conformitate cu prevederile din Sectiunea B - Caietului de sarcini. Contractele subsecvente atribuite de Achizitor pe durata Acordului – Cadru, pot avea durate diferite pe parcursul anului bugetar, dar nu mai târziu de ultima zi calendaristică a anului în care se încheie, respectiv 31.12.2023, în conformitate cu prevederile din Sectiunea B - Caietului de sarcini.
Estimarea cantitati care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele ce urmeaza a fi atribuite pe durata acordului-cadru: minim o vaccinare în cazul apariţiei unui focar de rabie şi maxim o campanie de vaccinare şi maxim 5 vaccinarii în cazul apariţiei unor focare de rabie, în conformitate cu prevederile din Caietul de sarcini – Sectiunea B.
Termenul limită până la care se pot solicita clarificări sau informaţii suplimentare de către operatorii economici interesaţi de accesul la procedură, în legătură cu documentaţia de atribuire: a 21-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor
Termenul limită de publicare a răspunsului la solicitările de clarificări sau informaţii suplimentare adresate de operatorii economici: a 11-a zi înainte de data-limită stabilită pentru depunerea ofertelor.
Orice solicitare de clarificări sau informaţii suplimentare trebuie transmisă în SEAP (www.e-licitatie.ro.), după ce operatorul economic se va înscrie la procedura de atribuire, publicată prin intermediul Anunţului de participare în cadrul SEAP(www.e-licitatie.ro).
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
33651690 Vaccines for veterinary medicine, 79824000 Printing and distribution services
II.2.4.
Description of the procurement
În contextul obiectivelor şi atribuţiilor pe care le are A.N.S.V.S.A., stabilite prin OG nr.42/2004 şi prin HG nr. 55/2008, A.N.S.V.S.A., derulează această procedură de atribuire în scopul semnării unui Acord – cadru pentru implementarea “Programului de vaccinare orală împotriva rabiei”, aprobat de către Comisia Europeană prin Acordul Grant PROJECT 101101094 – 2023VETPROG pentru anul 2023.
Obiectivul semnării Acordului cadru îl reprezintă stabilirea termenilor, condiţiilor şi a preţurilor unitare în vederea creării cadrului ce permite atribuirea Contractelor susbsecvente potrivit mecanismelor descrise în Secţiunea B – Caietul de sarcini.
Acordul – cadru/contractele subsecvente vizează următoarele servicii:
 Servicii pentru asigurarea, transportul şi depozitarea de momeli vaccinale;
 Serviciul de distribuţia aeriana a momelilor vaccinale în campanile de primăvară şi toamnă şi a vaccinării datorită apariţiei unor focare de rabie;
 Serviciul de informare şi distribuţie/afişare a materialelor informative,
serviciile se vor presta în conformitate cu cerinţele minime obligatorii, solicitate în Secţiunea B - Caietul de sarcini.
Detalierea cantităţilor totale minime şi maxime aferente Acordului-Cadru şi aferente celui mai mare contract subsecvent ce se previzionează a se încheia sunt evidenţiate în Secţiunea B - Caietul de Sarcini.
Valoarea prevăzută mai jos, reprezinta valoarea maxima a acordului-cadru:
Valoarea minimă a acordului cadru este de 20.731.531,00 lei fără TVA
Valoarea maximă a acordului cadru este de 45.819.812,00 lei fără TVA
Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 25.088.281,00 lei fără TVA.