2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de dezvoltare și implementare a unei platforme software integrate pentru UAT Comuna Dobârlău
Description: Achizitia consta in prestarea tuturor serviciilor necesare pentru analiza, proiectarea, dezvoltarea, configurarea, integrarea, migrarea și validarea datelor, testarea, pilotarea, implementarea și punerea în funcțiune a unei platforme software integrate, interoperabile, securizate și adaptate proceselor UAT Comuna Dobârlău. Contractul include pregătirea profesională a personalului, predarea documentației, codului-sursă, drepturilor și artefactelor aplicabile, garanția tehnică pentru defectele rezultatului dezvoltat și serviciile operaționale necesare funcționării platformei pentru o perioadă de 60 de luni de la recepția implementării. Contractul este unitar din punct de vedere tehnic și contractual, dar conține componente financiare distincte, aferente dezvoltării și implementării, pregătirii profesionale și serviciilor operaționale postimplementare. Achiziția include și serviciile operaționale necesare funcționării platformei pentru 60 de luni după recepție. Aceste servicii sunt evidențiate și prețuite distinct în Propunerea financiară, sunt finanțate din bugetul local și se facturează trimestrial după prestare și recepție. Separarea financiară nu afectează caracterul unitar al contractului și răspunderea integrală a Contractantului pentru compatibilitatea, securitatea, disponibilitatea și continuitatea platformei. Platforma va acoperi integral cele 65 de module funcționale minime și toate cerințele obligatorii asociate acestora. Cele minimum 15 fluxuri administrative sunt procese transversale implementate prin intermediul modulelor și nu constituie o componentă software distinctă. Platforma va fi dezvoltată și adaptată specific pentru UAT Comuna Dobârlău, fără a se impune dezvoltarea integrală de la zero a tuturor componentelor și fără a se accepta simpla furnizare a unui produs standard neadaptat. În realizarea acesteia pot fi utilizate, biblioteci, cadre de dezvoltare, componente open-source, componente COTS, servicii cloud, API-uri și componente ori servicii furnizate de terți. Aceste elemente nu diminuează răspunderea Contractantului pentru proiectarea, integrarea, compatibilitatea, securitatea, mentenabilitatea și funcționarea unitară a platformei.
Internal identifier: 4404575_2026_PAAPD1637282
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72262000 Software development services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achizitia consta in prestarea tuturor serviciilor necesare pentru analiza, proiectarea, dezvoltarea, configurarea, integrarea, migrarea și validarea datelor, testarea, pilotarea, implementarea și punerea în funcțiune a unei platforme software integrate, interoperabile, securizate și adaptate proceselor UAT Comuna Dobârlău. Contractul include pregătirea profesională a personalului, predarea documentației, codului-sursă, drepturilor și artefactelor aplicabile, garanția tehnică pentru defectele rezultatului dezvoltat și serviciile operaționale necesare funcționării platformei pentru o perioadă de 60 de luni de la recepția implementării. Contractul este unitar din punct de vedere tehnic și contractual, dar conține componente financiare distincte, aferente dezvoltării și implementării, pregătirii profesionale și serviciilor operaționale postimplementare. Achiziția include și serviciile operaționale necesare funcționării platformei pentru 60 de luni după recepție. Aceste servicii sunt evidențiate și prețuite distinct în Propunerea financiară, sunt finanțate din bugetul local și se facturează trimestrial după prestare și recepție. Separarea financiară nu afectează caracterul unitar al contractului și răspunderea integrală a Contractantului pentru compatibilitatea, securitatea, disponibilitatea și continuitatea platformei. Platforma va acoperi integral cele 65 de module funcționale minime și toate cerințele obligatorii asociate acestora. Cele minimum 15 fluxuri administrative sunt procese transversale implementate prin intermediul modulelor și nu constituie o componentă software distinctă. Platforma va fi dezvoltată și adaptată specific pentru UAT Comuna Dobârlău, fără a se impune dezvoltarea integrală de la zero a tuturor componentelor și fără a se accepta simpla furnizare a unui produs standard neadaptat. În realizarea acesteia pot fi utilizate, biblioteci, cadre de dezvoltare, componente open-source, componente COTS, servicii cloud, API-uri și componente ori servicii furnizate de terți. Aceste elemente nu diminuează răspunderea Contractantului pentru proiectarea, integrarea, compatibilitatea, securitatea, mentenabilitatea și funcționarea unitară a platformei. Valoarea estimată totală este de 1.964.656,80 lei fără TVA, structurată astfel: – servicii eligibile de dezvoltare și implementare: maximum 1.899.744,00 lei fără TVA; – servicii eligibile de pregătire profesională: maximum 4.912,80 lei fără TVA; – servicii operaționale și postimplementare neeligibile pentru 60 de luni: maximum 60.000,00 lei fără TVA. TVA va fi calculată distinct potrivit cotei legale aplicabile. Valorile reprezintă plafoane distincte. Nu este permis transferul valorilor între componente fără aprobările și formalitățile legale aplicabile.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems, 72260000 Software-related services, 72263000 Software implementation services, 72265000 Software configuration services, 72267000 Software maintenance and repair services, 80530000 Vocational training services