2. Procedure
Procedure
Title: Pohjois-Pohjanmaan säännöstelypatojen kunnossapito- ja häiriötilannepalvelusopimus 2027-2029
Description: Palvelusopimus käsittää Pohjois-Pohjanmaan säännöstelypatojen vika- ja häiriötilannepalvelusopimuksen mukaiset työt. Tehtävänä on toimia myös Lapin elinvoimakeskuksen vesitalousosaston säännöstelypatoihin liittyvissä asiantuntijatehtävissä ja huolehtia sopimuksen piiriin kuuluvista varusteista omistajan näkökulmasta kustannustehokkaasti. Sopimuskausi on kolme vuotta. Ensimmäisen sopimusvuoden hinnat ovat kiinteät. Toisen ja kolmannen sopimusvuoden hintoja voidaan tarkistaa tarjouspyynnössä määritellyn indeksiehdon mukaisesti. Sopimusta voidaan molempien osapuolien hyväksynnällä jatkaa yhdellä kahden (2) vuoden optiokaudella. Optiokauden hinta määräytyy tarjouspyynnössä määritellyn indeksiehdon mukaisesti. Hankintaa ei ole jaettu osiin, sillä työt muodostavat kokonaisuuden, jota tilaaja hallinnoi tehokkaimmin yhden sopimuksen kautta. Palvelusopimuksen sisältö on määritelty tarkemmin sopimusasiakirjoissa.
Internal identifier: LAP/798/2026
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Lapin elinvoimakeskus pyytää ehdokkaita lähettämään osallistumishakemuksen Pohjois-Pohjanmaan säännöstelypatojen kunnossapito- ja häiriötilannepalvelusopimuksen 2027-2029 hankintaan liittyen. Hankinta toteutetaan kaksivaiheisena rajoitetulla menettelyllä. Ensimmäisessä vaiheessa ehdokkaat jättävät osallistumishakemukset. Ehdokkaista valitaan osallistumishakemusten perusteella soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoajat, joille julkaistaan tarjouspyyntö ja jotka voivat toisessa vaiheessa eli tarjousvaiheessa jättää tarjouksen. Osallistumishakemusten perusteella tarjouskilpailuun valitaan soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Hankinnassa haetaan yhtä päävastuullista toimijaa. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu osallistumispyynnössä ja sen liitteissä. Tarjouspyyntöasiakirjat sisältävät turvallisuusluokiteltua ja salassa pidettävää tietoa. Tämän osallistumispyynnön liitteenä on julkiset versiot tarjouspyyntöasiakirjoista. Ehdokkaiden tulee saadakseen turvallisuusluokitellut ja salassa pidettävät asiakirjat toimittaa osallistumishakemuksen liitteenä allekirjoitetun hankintakohtaisen tietoturvallisuussitoumuksen sekä niiden henkilöiden, jotka tulevat tarjouksen laatimista varten käsittelemään turvallisuusluokiteltua ja salassa pidettävää tietoa, allekirjoitetut henkilökohtaiset salassapitositoumukset. Hankintayksikkö toimittaa turvallisuusluokiteltua ja salassa pidettävää tietoa sisältävät tarjouspyyntöasiakirjat vain tarjouskilpailussa jatkoon valituille tarjoajille tarjouspyynnön liitteenä tai linkkinä, jonka kautta asiakirjat ovat katseltavissa ja ladattavissa.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50500000 Repair and maintenance services for pumps, valves, taps and metal containers and machinery
5. Lot
Lot: LOT-0000