671145-2026 - Competition
Romania – Computer equipment and supplies – Achiziție de infrastructură IT și echipamente multimedia specifice proiectului: „Centrul pentru cercetare – inovare în domeniul textilelor și al industriei modei - SMART-Tex-IS”
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziție de infrastructură IT și echipamente multimedia specifice proiectului: „Centrul pentru cercetare – inovare în domeniul textilelor și al industriei modei - SMART-Tex-IS”
Description: Obiectul contractelor: Contractele de achiziție publică de produse care rezultă din prezenta procedură au ca obiect furnizarea de infrastructură informatică și de echipamente multimedia, împreună cu operațiunile accesorii de livrare, instalare, configurare, punere în funcțiune, testare și instruire a personalului, precum și cu asigurarea garanției tehnice și a serviciilor de suport aferente, pentru dotarea infrastructurii de cercetare realizate prin proiectul „Centrul pentru cercetare – inovare în domeniul textilelor și al industriei modei - SMART-Tex-IS”, cod proiect 334492, finanțat prin Programul Regional Nord-Est 2021-2027, Prioritatea PRNE_P1, apel PR/NE/2024/P1/RSO1.1/1/2 — INFRASTRUCTURI CDI. Scopul achiziției: dotarea Centrului cu sistemele de captare a mișcării și de realitate mixtă, cu stațiile de lucru și perifericele necesare prelucrării datelor generate de echipamentele de analiză ale proiectului, precum și cu echipamentele multimedia necesare diseminării rezultatelor cercetării și desfășurării activităților de conferință și de transfer tehnologic ale Centrului. Obiectul contractului este structurat în 3 loturi distincte, după cum urmează Lot 1: Sisteme de captare a mișcării și realitate mixtă Lot 2: Sisteme informatice (calculatoare și periferice) Lot 3: Echipamente multimedia, sisteme de conferință, afișare și înregistrare video/audio Furnizarea produselor se va face la sediul Universitatea Tehnică "Gheorghe Asachi" din Iași, Județul Iași Notă: *Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare cu 14 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor, in măsura in care solicitările sunt transmise in termenul precizat la cap. I.1. (20 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor)
Internal identifier: 4701606_2026_PAAPD7
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 30200000 Computer equipment and supplies
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Sisteme de captare a mișcării și realitate mixtă
Description: LOTUL 1 — Sisteme de captare a mișcării și realitate mixtă În cadrul acestui lot se dorește achiziționarea următoarelor echipamente: 1. Sistem profesional de captare a mișcărilor trupului în plan orizontal și vertical = 1 buc 2. Ochelari inteligenți pentru crearea de aplicații folosind realitatea mixtă, specifice industriei textile = 3 buc Specificațiile tehnice detaliate se regăsesc în Caietul de Sarcini. Toate specificațiile tehnice din documentația de atribuire (standarde naționale care transpun standarde europene, evaluări tehnice europene, specificații tehnice comune, standarde internaționale, alte sisteme de referință tehnice instituite de către organismele de standardizare europene) se vor interpreta cu mențiunea „sau echivalent”.
Internal identifier: 1
Main classification (cpv): 38970000 Research, testing and scientific technical simulator
Additional classification (cpv): 32333300 Video-reproducing apparatus, 38651600 Digital cameras
Lot: LOT-0002
Title: Sisteme informatice (calculatoare și periferice)
Description: LOTUL 2 — Sisteme informatice (calculatoare și periferice) În cadrul acestui lot se dorește achiziționarea următoarelor echipamente: 1. Sistem informatic cu desktop și periferice = 9 buc 2. Laptop =1 buc Specificațiile tehnice detaliate se regăsesc în Caietul de Sarcini. Toate specificațiile tehnice din documentația de atribuire (standarde naționale care transpun standarde europene, evaluări tehnice europene, specificații tehnice comune, standarde internaționale, alte sisteme de referință tehnice instituite de către organismele de standardizare europene) se vor interpreta cu mențiunea „sau echivalent”.
Internal identifier: 2
Main classification (cpv): 30213300 Desktop computer
Additional classification (cpv): 30213100 Portable computers, 30231000 Computer screens and consoles, 30232000 Peripheral equipment
Lot: LOT-0003
Title: Echipamente multimedia, sisteme de conferință, afișare și înregistrare video/audio
Description: LOTUL 3 — Echipamente multimedia, sisteme de conferință, afișare și înregistrare video/audio În cadrul acestui lot se dorește achiziționarea următoarelor echipamente: 1. Sistem de sunet pentru sală de conferințe (Amplificator-mixer, difuzoare, microfoane, cabluri)= 1 buc 2. Sistem de afișare tip panou cu tehnologie LED = 1 buc 3. Camera pentru termoviziune = 1 buc 4. Sistem videoconferinta = 1 buc 5. Videoproiector = 2 buc 6. Sistem de inregistrare audio cu microfon incorporat = 1 buc 7. Camera video = 1 buc Specificațiile tehnice detaliate se regăsesc în Caietul de Sarcini. Toate specificațiile tehnice din documentația de atribuire (standarde naționale care transpun standarde europene, evaluări tehnice europene, specificații tehnice comune, standarde internaționale, alte sisteme de referință tehnice instituite de către organismele de standardizare europene) se vor interpreta cu mențiunea „sau echivalent”.
Internal identifier: 3
Main classification (cpv): 32342410 Sound equipment
Additional classification (cpv): 30231300 Display screens, 32232000 Video-conferencing equipment, 32322000 Multimedia equipment, 32330000 Apparatus for sound, video-recording and reproduction, 32333200 Video camcorders, 32341000 Microphones, 32343000 Amplifiers, 38651600 Digital cameras, 38652120 Video projectors