671470-2026 - Competition
Finland – Sewage, refuse, cleaning and environmental services – Yhdyskuntajätteitä koskeva jätehuoltopalvelu
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Yhdyskuntajätteitä koskeva jätehuoltopalvelu
Description: Keski-Suomen hyvinvointialue (Hyvaks) kilpailuttaa yhdyskuntajätteiden jätehuoltopalvelut. Jätehuoltopalveluilla tarkoitetaan hyvinvointialueen toimipisteissä yhdyskuntajätteiksi luokiteltavien jäte-erien kuljetus- ja käsittely- ja hävityspalveluita. Jätteenkeräyspisteet sijaitsevat eri puolilla Keski-Suomen maakuntaa ja hyvinvointialueen toiminta-aluetta. Jätteenkeräyspisteet on luetteloitu liitteessä 3: ” Yhdyskuntajätteiden noutopisteet ja jätemäärät”.
Internal identifier: 612089
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankinta on kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnassa käytetään avointa menettelyä soveltaen hankintalain 32 §:ää seuraavasti: Julkaisemalla hankintailmoituksen ja tarjouspyynnön hankintayksikkö pyytää tarjoajia jättämään tarjouksensa tarjouspyynnössä ilmoitettuun määräaikaan mennessä. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö: 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuuden tarjouslomakkeeseen annettujen vastausten perusteella 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Valitsee parhaan tarjouksen 6. Pyytää ja tarkastaa parhaan tarjouksen antajalta soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 7. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 8. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on halvin hinta. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla tai jos tarjouspyynnössä ilmenee jälkikäteen virhe, joka ei ole mahdollistanut tarjoajien tasapuolista kohtelua taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi tarjouskilpailun tuloksia hyödyntää, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90000000 Sewage, refuse, cleaning and environmental services
5. Lot
Lot: LOT-0000