671600-2026 - Competition
Finland – Human resources management consultancy services – Inhouse-rekrytointikonsulttipalvelut
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Inhouse-rekrytointikonsulttipalvelut
Description: Yleisradio Oy (jäljempänä "Yle") pyytää tarjouksia inhouse-rekrytointikonsultointipalveluiden tuottamisesta Ylen käyttöön. Ylen tavoitteena on löytää asiantunteva rekrytointikumppani, joka vastaa Ylen rekrytointiprosessien laadukkaasta ja tehokkaasta läpiviennistä. Palvelulla vahvistetaan positiivista hakijakokemusta ja Ylen työnantajabrändiä. Kumppanilta odotetaan joustavuutta, ketteryyttä ja ajantasaista ammattitaitoa jatkuvasti kehittyvällä rekrytointikentällä. Yle hakee aiemmassa kappaleessa mainittujen tehtävien toteuttamiseen kahta (2) kokoaikaista rekrytointikonsulttia, yksi (1) per rooli. Kummankin roolin vaatimukset on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä 2 “Asiantuntijat”. Kukin konsultti työskentelee Ylessä 37,5 tuntia / työviikko. Toimittajalla on oltava vähintään yksi (1) vähimmäisvaatimukset täyttävä varahenkilö per asiantuntijarooli (suomenkielinen ja ruotsinkielinen). Varahenkilö pystyy tarpeen mukaan toimimaan sijaisena jos toimittajan nimetty asiantuntija on estynyt palvelun tuottamisesta. Rekrytointikonsultit työskentelevät Ylessä inhouse-periaatteella Ylen voimassa olevien hybridityökäytäntöjen mukaisesti. Yksityiskohtaiset tiedot inhouse-rekrytointikonsultteja koskevista vaatimuksista ja edellytyksistä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Yle valitsee tarjouskilpailun perusteella yhden (1) kumppanin, jonka kanssa se solmii sopimuksen. Sopimus tulee voimaan, kun molemmat sopijapuolet ovat allekirjoittaneet sen. Sopimus on määräaikaisena voimassa yhden (1) vuoden, minkä jälkeen se jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Tarkemmat ja yksityiskohtaiset tiedot hankinnasta tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Internal identifier: YLE20260028
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa määräaikaan mennessä saapuneet tarjoukset; 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset tarjouslomakkeesta; 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden; 4. Vertailee tarjouspyynnön mukaiset tarjoukset tarjouspyynnössä kuvatun mukaisesti; 5. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille; 6. Pyytää ja tarkastaa valitulta toimittajalta kaikki soveltuvuusvaatimuksiin liittyvät todistukset; 7. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska sopimuksen toteuttaminen muodostuisi tällöin teknisesti hankalaksi. Kyseessä on yksi yhtenäinen hankittava kokonaisuus ja eri osien sopimuskumppaneiden vastuiden ja velvollisuuksien yhteensovittaminen hankaloittaisi myös sopimuksen asianmukaista toteuttamista. - jakaminen saattaa rajoittaa kilpailua; - jakaminen tekee sopimuksen toteuttamisesta teknisesti liian vaikeaa; - jakaminen tekee sopimuksen toteuttamisen liian kalliiksi; - jakamisesta syntyvä tarve koordinoida osien eri sopimuskumppaneita vaarantaisi vakavasti sopimuksen asianmukaisen toteuttamisen; - jakaminen voi tehdä hankinnan eri osista yhteensopimattomia.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79414000 Human resources management consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0000