671775-2026 - Competition
Sweden – IT services: consulting, software development, Internet and support – Geodataplattform
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Geodataplattform
Description: Sundbyberg stad avser att upphandla ett modernt, anpassningsbart och användarvänligt geodatasystem för hantering, analys och visualisering av geografisk information. Systemet ska stödja kommunens verksamheter i planering, beslutsfattande och operativt arbete genom tillgång till aktuella, standardiserade och kvalitetssäkrad geodata.
Internal identifier: STrN 0177/2026
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Lot
Lot: LOT-0000
671775-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Geodataplattform
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Geodataplattform
Intern identifierare: STrN 0177/2026
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000