671801-2021 - ResultRomania-București: Software-related services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de migrare (upgrade) de la versiunea 6.0.4 la versiunea 9, suport tehnic și suplimentarea numărului de licențe pentru aplicația ABB Asset Suite
Reference number: 10874881/2021/0652.02
II.1.2.
Main CPV code
72260000 Software-related services
II.1.4.
Short description
II.1.4) Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor
Achiziția are ca obiect servicii de migrare (update) de la versiunea 6.0.4 la versiunea 9, suport tehnic și suplimentarea numărului de licențe pentru aplicația ABB Asset Suite de la sucursala CNE Cernavoda, anume:
1) Servicii pentru migrare (upgrade) a aplicației ABB Asset Suite de la versiunea 6.0.4 la versiunea 9.
2) Servicii de migrare a customizărilor și modificărilor de tip tailoring de la versiunea 6.0.4 la noua versiune a aplicației (versiunea 9), cu includerea principalelor customizări în versiunea baseline a aplicației.
3) Servicii de modificare a interfețelor între Asset Suite și alte componente software ale sistemului informatic, pentru a asigura compatibilitatea acestora din urmă cu noua versiune a Asset Suite.
4) Servicii de integrare a noii versiuni Asset Suite cu noul EDMS (Electronic Document Management System - sistem de gestiune a documentelor) ce se va contracta și implementa pe un contract distinct, în paralel cu proiectul de upgrade la Asset Suite 9.
5) Servicii de instalare și configurare a platformei software necesară pentru funcționarea rapoartelor dezvoltate cu Oracle Reports.
6) Servicii de instalare și configurare a platformei software pentru rapoartele de tip Business Intelligence, în scopul compatibilizării și integrării cu noua versiune Asset Suite.
7) Servicii de tip subscripție pentru licențele Linux necesare funcționării noii versiuni a Asset Suite - în regim de abonament anual pentru o durată de 6 ani.
8) Licențe Asset Suite - în termen de cel mult 30 de zile de la data semnării contractului, Prestatorul va emite licențe și/sau certificate de licențiere, prin care se va garanta dreptul de utilizare perpetuă a aplicației Asset Suite pentru 100 de utilizatori nominali.
9) Servicii de mentenanță și suport tehnic pentru licențele Asset Suite existente, precum și pentru licențele noi menționate la pct. 8), în regim de abonament trimestrial (24 de trimestre). Suportul tehnic va fi asigurat pentru modulele Asset Suite implementate și utilizate la CNE Cernavodă, respectiv: Work Management, Document Management (și interfața ADS pentru EDMS), Action Tracking, Equipment Tag Out, Personnel Qualification Data, Engineering Change, Project Management, Total Exposure, Inventory Management, Purchasing, Contract Management, Accounts Payable.
10) Servicii de asistență tehnică la cerere, care nu pot fi asigurate prin serviciile de la punctele precedente – in limita unui numar de 250 om x zile;
11) Servicii de pregătire pentru administratori/dezvoltatori și utilizatori, pentru numarul maxim de cursanti mentionat in Caietul de sarcini.
Caracteristicile tehnice si de performanta ale serviciilor sunt detaliate la pct. 6 din Caietul de sarcini.
Clarificarile sau informatiile suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire vor fi transmise cu cel putin 16 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Raspunsurile entitatii contractante la aceste solicitari vor fi transmise cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, in conf cu art 173 din Legea nr. 99/ 2016, cu modificarile si completarile ulterioare in masura in care solicitarile de clarificari sau informatii suplimentare au fost adresate in termenul prevazut mai sus.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Pentru toate serviciile solicitate, Prestatorul va asigura managementul proiectului, care va include minim urmatoarele:
 planificarea activitatilor si a resurselor;
 intocmirea si respectarea graficului de activitati;
 analiza si managementul riscurilor;
 analiza si managementul schimbarilor;
 monitorizarea si raportarea progresului proiectului, care va include in principal:
- identificarea eventualelor intarzieri;
- eliminarea blocajelor aparute, in cazul in care nu au fost adresate imediat;
- clarificarea eventualelor nelamuriri functionale/tehnice;
- validarea livrabilelor intermediare si rezolvarea eventualelor inconsistente;
- identificarea problemelor care impun escaladarea catre conducerea Achizitorului si respectiv Prestatorului si care necesita decizii de management.
Termenele de prestare/finalizare sunt urmatoarele:
 Pentru serviciile de la pct. 1)÷6) și 11) termenul de finalizare va fi de 12 luni de la data semnării contractului. Acest termen va putea fi extins, in situatii justificate, cu cel mult 6 luni, fără a implica costuri suplimentare pentru Achizitor. Termenul de finalizare este condiționat de necesitatea sincronizării între proiectul care face obiectul prezentei achizitii și alte 2 proiecte asociate, care vor face obiectul unor contracte separate: (1) implementarea unui nou EDMS (Electronic Document Management System) si (2) achizitia infrastructurii hardware și software necesare pentru proiectul de migrare Asset Suite.
 În ceea ce privește serviciile descrise la pct. 7), 9) și 10), acestea se vor presta pe o durată de 6 ani;
 Pentru licentele solicitate la pct. 8) termenul de livrare este de 30 de zile de la data semnării contractului.
Cerintele privind prestarea serviciilor se regasesc in Caietul de sarcini CR#28941 Rev. 01