672414-2026 - Competition
Greece – Software maintenance and repair services – Παροχή υπηρεσιών συντήρησης, βελτιστοποίησης και αναβάθμισης, καθώς και υποστήριξης χρηστών του συστήματος που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του έργου «Υλοποίηση Κεντρικού Συστήματος Διακίνησης Εγγράφων, Δρομολόγησης και Διαλειτουργικότητας με απομακρυσμένες ψηφιακές υπογραφές καθώς και Μηχανισμό Υποστήριξής του (help desk)»
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Παροχή υπηρεσιών συντήρησης, βελτιστοποίησης και αναβάθμισης, καθώς και υποστήριξης χρηστών του συστήματος που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του έργου «Υλοποίηση Κεντρικού Συστήματος Διακίνησης Εγγράφων, Δρομολόγησης και Διαλειτουργικότητας με απομακρυσμένες ψηφιακές υπογραφές καθώς και Μηχανισμό Υποστήριξής του (help desk)»
Description: Σύμφωνα με το υπ΄ αριθ. 23313 ΕΞ 2025 24.06.2026 (ΑΔΑΜ: 26REQ019331309) πρωτογενές αίτημα της αρμόδιας υπηρεσίας (της Διεύθυνσης Υποστήριξης Λειτουργίας Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης), το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης ανέπτυξε και λειτουργεί το Κεντρικό Σύστημα Ηλεκτρονικής Διακίνησης Εγγράφων (Κ.Σ.Η.Δ.Ε.) μέσω του οποίου διακινούνται τα έγγραφα μεταξύ των φορέων του δημοσίου τομέα, όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 18 του ν. 4727/2020 (Α΄184), και εξειδικεύτηκε με την υπ΄ αριθμ. 21145 ΕΞ 2022 (Β΄2764) ΥΑ με θέμα «Λειτουργία του Κεντρικού Συστήματος Ηλεκτρονικής Διακίνησης Εγγράφων (Κ.Σ.Η.Δ.Ε.)». Το Κ.Σ.Η.Δ.Ε. υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του έργου «Υλοποίηση Κεντρικού Συστήματος Διακίνησης Εγγράφων, Δρομολόγησης και Διαλειτουργικότητας με απομακρυσμένες υπογραφές καθώς και μηχανισμός Υποστήριξής του» με την υπ΄ αρίθμ. 2/2019 (ΑΔΑΜ: 19SYMV004990460) Σύμβαση, ως αυτή τροποποιήθηκε. Το Κ.Σ.Η.Δ.Ε. περιλαμβάνει: • τον κεντρικό κόμβο για τη διασύνδεση των Συστημάτων Ηλεκτρονικής Διακίνησης Εγγράφων (ΣΗΔΕ) των Φορέων του Δημοσίου, • υπηρεσία πρωτοκόλλου και ροής ενός βήματος που απευθύνεται σε φορείς οι οποίοι δεν διαθέτουν τοπικό Σύστημα Ηλεκτρονικής Διακίνησης Εγγράφων (υπηρεσία ΣΗΔΕ-Φ), • την εφαρμογή διάθεσης εγκεκριμένων ψηφιακών πιστοποιητικών σε δημοσίους υπαλλήλους, • εφαρμογές απομακρυσμένης ψηφιακής υπογραφής εγγράφων σε ελληνική και αγγλική έκδοση, • υπηρεσία παραγωγής μοναδικού́ QR Code / Μοναδικού́ Αναγνωριστικού́ και Υπηρεσία Ελέγχου Εγκυρότητας, • ειδικό υποσύστημα για κάλυψη Κυβερνητικών αναγκών υπογραφής εγγράφων με ψηφιακές υπογραφές, • μηχανισμό αυτοματοποίησης της διαδικασίας ένταξης νέων φορέων στο σύστημα, • υποσύστημα ανταλλαγής εγγράφων με φορείς του εξωτερικού μέσω του Κ.Σ.Η.Δ.Ε. • portal υποστήριξης, • εφαρμογή διαχείρισης αιτημάτων υποστήριξης Σήμερα στο Κ.Σ.Η.Δ.Ε. έχουν διασυνδεθεί 308 δημόσιοι φορείς εκ των οποίων 153 φορείς με τοπικό ΣΗΔΕ και 155 με την υπηρεσία ΣΗΔΕ-Φ. Κατά την λειτουργία του Κ.Σ.Η.Δ.Ε διατέθηκαν σε δημοσίους υπαλλήλους εγκεκριμένα ψηφιακά πιστοποιητικά με απομακρυσμένη ψηφιακή υπογραφή: • 102.318 με διάρκεια ισχύος από 1-10-2021 έως 31-12-2023 • 52.958 με διάρκεια ισχύος από 1-1-2024 έως 31-12-2026 • 28.577 με διάρκεια ισχύος 3 ετών από την ημερομηνία διάθεσής τους, που είναι μετά την 2-1-2024. Ειδικότερα, το έργο Κ.Σ.Η.Δ.Ε, ως οριζόντια εφαρμογή, καλύπτει πλήρως την οργάνωση της αλληλογραφίας μεταξύ των φορέων παρέχοντας τη δυνατότητα στους φορείς του δημόσιου τομέα να διακινούν, να οργανώνουν, να αρχειοθετούν και να αποθηκεύουν με ασφάλεια και εμπιστευτικότητα τα ηλεκτρονικά έγγραφα που ανταλλάσσονται σε φακέλους. Επιπλέον, βάσει της παρ. 4 του άρθρου 18 του ν. 4727/2020, η διασύνδεση των Συστημάτων Ηλεκτρονικής Διακίνησης Εγγράφων (Σ.Η.Δ.Ε.) μέσω του κεντρικού κόμβου και η διαβίβαση των εγγράφων των φορέων του δημοσίου μέσω αυτού είναι υποχρεωτική. Κατά συνέπεια, αποτελεί την κεντρική λύση διασύνδεσης και διαλειτουργικότητας των φορέων του Δημοσίου. Στο πλαίσιο των νέων απαιτήσεων και επιχειρησιακών αναγκών για τον εκσυγχρονισμό του Κ.Σ.Η.Δ.Ε. βάσει των όσων ορίζονται στο άρθρο 18 του Ν. 4727/2020 όπως ισχύει, για την ενίσχυση της ασφαλούς και ευχερέστερης διακίνησης εγγράφων μεταξύ των φορέων του δημοσίου τομέα πλην των δημοσίων επιχειρήσεων και οργανισμών του Κεφαλαίου Α’ του ν. 3429/2005, το φυσικό αντικείμενο της παρούσας σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών συντήρησης, βελτιστοποίησης και αναβάθμισης, καθώς και υποστήριξης χρηστών του συστήματος που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του έργου «Υλοποίηση Κεντρικού Συστήματος Διακίνησης Εγγράφων, Δρομολόγησης και Διαλειτουργικότητας με απομακρυσμένες ψηφιακές υπογραφές καθώς και Μηχανισμό Υποστήριξής του (help desk)» (εφεξής καλούμενο «το έργο»). Ειδικότερα, το αντικείμενο της παρούσας σύμβασης περιλαμβάνει: Φάση Α’: Παροχή υπηρεσιών συντήρησης των υποσυστημάτων του έργου Κ.Σ.Η.Δ.Ε. Φάση Β’: Παροχή υπηρεσιών βελτιστοποίησης και αναβάθμισης Φάση Γ’: Παροχή υπηρεσιών υποστήριξης χρηστών Στο πλαίσιο των ανωτέρω ΦΑΣΕΩΝ της σύμβασης αναφέρονται συνοπτικά οι υπηρεσίες που θα παρασχεθούν: • Συντήρηση Κρυπτοσυσκευών ΚΣΗΔΕ – Προμήθεια Ψηφιακών Πιστοποιητικών • Συντήρηση Αδειών Έτοιμου λογισμικού • Συντήρηση υποσυστημάτων • Συντήρηση Μηχανισμού Παρακολούθησης (Monitoring) • Προληπτική συντήρηση • Συντήρηση συστήματος καταγραφής αιτημάτων και υποστήριξης χρηστών • Αναβάθμιση και βελτιστοποίηση υπηρεσιών • Διασύνδεση του Συστήματος Ηλεκτρονικής Διακίνησης Εγγράφων “ΙΡΙΔΑ” με το Κ.Σ.Η.Δ.Ε. • Υποστήριξη χρηστών
Internal identifier: Παροχή υπηρεσιών συντήρησης, βελτιστοποίησης και αναβάθμισης, καθώς και υποστήριξης χρηστών του συστήματος που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του έργου «Υλοποίηση Κεντρικού Συστήματος Διακίνησης Εγγράφων, Δρομολόγησης και Διαλειτουργικότητας με απομακρυσμένες ψηφιακές υπογραφές καθώς και Μηχανισμό Υποστήριξής του (help desk)»
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72267000 Software maintenance and repair services
Additional classification (cpv): 79132100 Electronic signature certification services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Το αντικείμενο της παρούσας σύμβασης είναι η παροχή υπηρεσιών συντήρησης, βελτιστοποίησης και αναβάθμισης, καθώς και υποστήριξης χρηστών του συστήματος που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του έργου «Υλοποίηση Κεντρικού Συστήματος Διακίνησης Εγγράφων, Δρομολόγησης και Διαλειτουργικότητας με απομακρυσμένες ψηφιακές υπογραφές καθώς και Μηχανισμό Υποστήριξής του (help desk)». Ειδικότερα, το αντικείμενο της παρούσας σύμβασης περιλαμβάνει: Φάση Α’: Παροχή υπηρεσιών συντήρησης των υποσυστημάτων του έργου Κ.Σ.Η.Δ.Ε. Φάση Β’: Παροχή υπηρεσιών βελτιστοποίησης και αναβάθμισης. Φάση Γ’: Παροχή υπηρεσιών υποστήριξης χρηστών.