673116-2026 - Competition
Sweden – Medical consumables – Förbrukningsmaterial till hjärtlungsmaskin
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Förbrukningsmaterial till hjärtlungsmaskin
Description: Upphandlingen omfattar förbrukningsmaterial till en hjärtlungmaskin som ersätter hjärtats och lungornas funktion. All patientbunden utrusning till maskinen är för engångsbruk och består av ett slangset, kanyler samt diverse tillbehör. Slangsetet är specialtillverkat för Hjärtcentrum och innehåller en oxygenator (syresättare) blodreservoar samt en till vår specifika hjärtlungmaskin specialanpassat slangset.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33140000 Medical consumables
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: KOMPLETT FÖRMONTERAT HLM-set
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:1
Additional classification (cpv): 33141000 Disposable non-chemical medical consumables and haematological consumables
Lot: LOT-0002
Title: KOMPLETT FÖRMONTERAT YTBEHANDLAT, Hjärtlungmaskinset av mjukbagtyp
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:2
Lot: LOT-0003
Title: GASFILTER MED SLANG
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:3
Lot: LOT-0004
Title: BLODKARDIOPLEGISET
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:4
Lot: LOT-0005
Title: KARDIOTOMIRESERVOIR
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:5
Lot: LOT-0006
Title: AORTAKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:6
Lot: LOT-0007
Title: 2-STEGS VENKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:7
Lot: LOT-0008
Title: 3-STEGS VENKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:8
Lot: LOT-0009
Title: RAK VENKANYL BÖJBAR
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:9
Lot: LOT-0010
Title: BÖJD VENKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:10
Lot: LOT-0011
Title: BÖJD VENKANYL (METALL TIP)
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:11
Lot: LOT-0012
Title: PERCUTAN FEMORALIS-ARTÄRKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:12
Lot: LOT-0013
Title: PERCUTAN FEMORALIS-VENKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:13
Lot: LOT-0014
Title: ARCUSKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:14
Lot: LOT-0015
Title: ANTEGRAD KARDIOPLEGIKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:15
Lot: LOT-0016
Title: SELEKTIV KARDIOPLEGIKANYL MED SKAFT
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:16
Lot: LOT-0017
Title: SELEKTIV KARDIOPLEGIKANYL MED MJUK SLANG
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:17
Lot: LOT-0018
Title: YTBEHANDLAD AORTAKANYL BÖJD
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:19
Lot: LOT-0019
Title: KONNEKTORER
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:20
Lot: LOT-0020
Title: YTBEHANDLAD 2-STEGS VENKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:21
Lot: LOT-0021
Title: SNUGGERS
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:22
Lot: LOT-0022
Title: VÄNSTERKAMMARDRÄNAGE
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:23
Lot: LOT-0023
Title: VÄNSTERKAMMARDRÄNAGE SUMP MED TYNGD
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:24
Lot: LOT-0024
Title: RETROGRAD KARDIOPLEGIKANYL MED MANUELLT UPPBLÅSBAR BALLONG
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:25
Lot: LOT-0025
Title: HEPARINBEHANDLAD FEMORALIS-ARTÄRKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:26
Lot: LOT-0026
Title: HEPARINBEHANDLAD FEMORALIS-VENKANYL
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:27
Lot: LOT-0027
Title: HEMOKONCENTRATOR-SET
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:28
Lot: LOT-0028
Title: ARTERIOTOMIKANYL S K "IMA-KANYL"
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:29
Lot: LOT-0029
Title: ARTERIOTOMIKANYL S K "OLIV-KANYL"
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:30
Lot: LOT-0030
Title: Y-ADAPTER FÖR CORONAR PERFUSION
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:31
Lot: LOT-0031
Title: SUGSLANG
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:32
Lot: LOT-0032
Title: KARDIOPLEGIKANYL MUFF
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:18
Lot: LOT-0033
Title: INLÄGGNINGS-SET avsett för perkutan inläggning av artärkanyl i ljumske eller som venkanyl i jugularis-ven
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:33
Lot: LOT-0034
Title: INLÄGGNINGS-SET avsett för perkutan inläggning av venkanyl i ljumske
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125119:Lot:34