2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de amenajare a pădurilor - D.S. Covasna
Description: Serviciile de amenajare a pădurilor se vor atribui în anul 2027 prin incheierea unui contract de achizitie publica de servicii. Suprafața este 2.646,96 ha. Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic, un produs al activităţii de amenajare cu conţinut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producţie, în scopul aducerii şi, ulterior, al menţinerii caracteristicilor structurale ale arboretelor şi ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim definit în concordanţă cu obiectivele de natură ecologică, socială şi economică urmărite prin gestionarea durabilă. Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică. Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice. Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Solicitarile de clarificari formulate de ofertanti pe parcursul perioadei de publicitate a anuntului de participare pot fi făcute cu un termen de cel mult 15 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari formulate cu respectarea termenului de mai sus, o singura data, in mod consolidat, cu 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 5498/17.09.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79311100 Survey design services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Servicii de amenajarea pădurilor pentru Ocolul Silvic Bretcu - DS Covasna în suprafața de 2.646,96 ha
Internal identifier: 1