See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: SERVICII DE MENTENANŢA PREVENTIVĂ ŞI CORECTIVĂ PENTRU NAVA MARITIMĂ DE SUPRAVEGHERE PROIECT OPV 6610 CU NUMĂRUL DE ÎNREGISTRARE MAI 0201
Description: 1.Obiectul acordului-cadru este reprezentat de achiziţionarea de servicii de mentenanță preventivă (revizii tehnice periodice) şi corectivă (servicii de reparație a subsistemelor / componentelor / subansamblelor) pentru nava maritimă de supraveghere proiect OPV 6610 din dotarea Poliţiei de Frontieră în vederea menținerii stării tehnice a navei la un nivel corespunzător şi respectarea perioadelor şi operațiunilor de mentenanță, indicate de producător în manualele de exploatare. 2. Total valoare minimă estimată contract subsecvent (lei fără TVA): 600.986,74. Total valoare maximă estimată contract subsecvent (lei fără TVA): 23.474.500,00. Total valoare minimă estimată acord-cadru (lei fără TVA): 7.413.000,00. Total valoare maximă estimată acord-cadru (lei fără TVA): 26.507.934,19. 3. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECȚIUNEA I, respectiv 19 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, astfel: – Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 19; – Termen de raspuns al autoritatii la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare – a 11 a zi; 4. Solicitările de clarificare în legătură cu documentația de atribuire se vor transmite doar prin intermediul SEAP (https://e-licitatie.ro), prin accesarea secțiunii dedicate "Întrebări” din detaliul procedurii de atribuire aflate în desfășurare. 5. ATENȚIE!!! Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesați vor respecta prevederile notificării ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), în sensul ca documentele atașate la secțiunea "Întrebări" NU VOR CONȚINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, întrucât acestea vor deveni publice în momentul transmiterii răspunsului de către autoritatea contractantă!
Internal identifier: 4193222_2024_PAAPD1472738
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50241000 Repair and maintenance services of ships
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Servicii de mentenanță preventivă şi corectivă ale următoarelor tipuri de subsisteme/echipamente, fara a se limita la acestea, din componenţa navei maritime de supraveghere proiect OPV 6610: • Revizii motoare principale 2xMTU 16V4000 M73; • Revizii reductoare inversoare 2xREDUCTOR INVERSOR REINJETS LAF 873; • Revizii Grup electrogen principal 3xLEROY SOMER CU MOTOR DIESEL MAN D2866 LXE; • Revizii Instalație reglare pas elice 2xWartsila CP Proppeller 4D650; • Andocare • Mentenanţa corpului navei maritime – sablare, curaţare şi piturare opera vie şi opera moartă, pene de cârmă și zona de alternanță, • Confecționat si înlocuit anozi; • Trasarea liniei de plutire, a scărilor de pescaj, a numelui navei şi a numărului de bordaj; • Măsurat grosime table la opera vie şi înlocuit table necorespunzătoare; • Revizii instalaţia de răcire a navei; • Verificare linii axiale; • Revizie tehnică la elice cu pas reglabil Φ 2150, 4 pale; • Revizii elice bowtruster cu pas fix Φ 990, 4 pale; • Revizie tehnică la instalația de protecție anticorozivă MME ICCP AKB v2 ; • Revizie tehnică la instalația de protecție antivegetativă MME MAGIC Marine; • Revizie instalație hidraulică de stabilizare a navei tip Quantum; • Revizii instalaţia de combustibil şi curăţat tancuri combustibil; • Verificat şi reparat instalaţia de balast; • Verificat şi reparat instalaţia de apă dulce; • Operaţiuni mentenanţa preventivă cârme S = 0,98 mp, 2 cpl; • Revizii Instalația stingere a incendiilor externă; • Revizii Reparaţii instalaţia de ancorare şi manevră, lanţ ancoră • Revizii Instalaţia incendiu intern • Revizii Reparat instalaţia de scurgeri generale şi tanc apa neagră Detalierea serviciilor și operaţiunilor de mentenanță preventivă și corectivă solicitate sunt prezentate în anexele 1-6 la caietul de sarcini.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 50246100 Dry-docking services