2. Procedure
Procedure
Title: Achizitie microbuz scolar electric in cadrul proiectului – Construire teren de sport in comuna Dolhesti, judetul Iasi, COD SMIS: 348673
Description: În cadrul proiectului „Construire teren de sport în comuna Dolhești, județul Iași”, COD SMIS: 348673 se va achiziționa și un microbuz electric. Facilitatea transportului spre și de la școală va reduce întârzierile în educație pentru elevi, va crește rata de participare la lecții și le va asigura creșterea gradului de siguranță și confort. Achiziționarea unui microbuz contribuie la prevenirea și diminuarea fenomenului de abandon școlar, creșterea calității învățării prin îmbunătățirea rezultatelor școlare precum și creșterea procentului de promovabilitate și un nivel corespunzător al competențelor. De asemenea, achiziția de vehicule de transport rutier nepoluant și eficiente din punct de vedere energetic demonstrează o atitudine responsabilă față de mediu, având drept consecință un mediu de viață mai sănătos pentru toți cetățenii. Achiziția unui microbuz școlar electric este necesară pentru asigurarea transportului elevilor din comuna Dolhești, județul Iași, în vederea facilitării accesului acestora la activitățile sportive și educaționale desfășurate în cadrul proiectului „Construire teren de sport în comuna Dolhești, județul Iași”, COD SMIS: 348673. Microbuzul școlar electric este inclus în cadrul proiectului la categoria de cheltuieli „Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care nu necesită montaj și echipamente de transport”, reprezentând un echipament de transport necesar pentru îndeplinirea obiectivelor proiectului și pentru asigurarea accesului beneficiarilor la infrastructura sportivă nou creată. Necesitatea achiziției este determinată de nevoia de a asigura transportul organizat, sigur și eficient al elevilor, inclusiv al celor proveniți din localitățile aparținătoare comunei, către și de la terenul de sport. Prin asigurarea unui mijloc de transport dedicat, se creează condițiile necesare pentru participarea unui număr cât mai mare de elevi la activitățile sportive și extracurriculare. Alegerea unui microbuz cu propulsie electrică este oportună prin prisma necesității de modernizare a mijloacelor de transport aflate la dispoziția comunității locale și a reducerii impactului asupra mediului. Utilizarea unui vehicul electric contribuie la diminuarea emisiilor poluante și a nivelului de zgomot și susține promovarea unui transport sustenabil și eficient din punct de vedere al utilizării resurselor. Achiziția contribuie în mod direct la valorificarea investiției realizate prin proiect, prin facilitarea accesului elevilor la infrastructura sportivă și prin crearea condițiilor pentru utilizarea acesteia în mod corespunzător și de către un număr cât mai mare de beneficiari. Având în vedere faptul că microbuzul școlar electric este prevăzut în cadrul proiectului și este încadrat la categoria „Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care nu necesită montaj și echipamente de transport”, achiziționarea acestuia este necesară și oportună pentru atingerea obiectivelor proiectului și pentru asigurarea condițiilor adecvate de transport al elevilor. În consecință, se impune inițierea procedurii de achiziție pentru un microbuz școlar electric, în conformitate cu necesitățile identificate și cu prevederile proiectului aprobat, cu respectarea legislației aplicabile în materia achizițiilor publice. Astfel, Autoritatea Contractanta, Comuna DOLHESTI, judetul Iasi considera necesara realizarea achizitiei de produse in cadrul proiectului „Construire teren de sport in comuna Dolhesti, judetul Iasi, COD SMIS: 348673” finantat prin Programul Regional Nord-Est 2021-2027, Prioritatea PRNE_P6 O regiune educată, Apel: Dezvoltarea infrastructurii educaționale pentru învățământul timpuriu (antepreșcolar și preșcolar), primar, gimnazial, liceal filiera teoretică, vocațională, tehnologică, învățământul profesional, inclusiv dual, învățământ universitar., PR/NE/2025/6/RSO4.2/1/ÎNVĂȚĂMÂNT COMUNE.
Internal identifier: 3020/ 4540593/ 2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34114400 Minibuses
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Valoarea estimata este de 1.276.679,58 lei fara TVA si cuprinde: Cap 4- Cheltuieli pentru investitia de baza 4.2.2 Montaj statie electrica: 800,00 lei fara TVA. 4.3.2 Statie de incarcare electrica: 7.450,00 lei fara TVA. 4.4 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care nu necesita monaj si echipamente de transport: 1.268.429,58 lei.
Internal identifier: 1