673945-2026 - Competition
Finland – Computer equipment and supplies – ICT laitteiden ja tarvikkeiden dynaaminen hankintajärjestelmä
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: ICT laitteiden ja tarvikkeiden dynaaminen hankintajärjestelmä
Description: Tämän dynaamisen hankintajärjestelmän kohteena ovat Tilaajien tarvitsemat Tuotteet, jotka koostuvat ICT-laitteista ja tarvikkeista sekä Tuotteisiin liittyvät Palvelut. Hankinnan kohteena ovat seuraavat tuoteryhmät Perustyöasemat Tehotyöasemat Perusnäytöt Diagnostiset näytöt Erillisnäytöt Kannettavat tietokoneet Tulostimet (mustavalkoiset + värilliset) Monitoimilaitteet (mustavalkoiset + värilliset) Tarra-, potilasranneke- ja korttitulostimet Tulostusmateriaalit ja -tarvikkeet myös olemassa oleviin tulostuslaitteisiin Hoitoalueen työasemat, tehotyöasemat, paneeli-PC:t ja akkupaneeli-PC:t, näytöt ja laitevaunut Laitevaunut ja telineet iOS- ja Android-tablet-tietokoneet PDA-laitteet Viivakoodinlukijat Ruggeroidut laitteet: kannettavat tietokoneet, PDA-laitteet, tabletit, tulostimet Tietoliikenneverkon laitteet: lähiverkon (LAN JA WLAN) laitteet, laajaverkon (WAN) laitteet ja konesaliverkon laitteet sekä tietoturvalaitteet Paikalliset (On-Premises) palvelimet ja tallennusratkaisut: Esimerkiksi: Yhteiskäyttöiset palvelintietokoneet, toimipistekohtaiset pienet palvelimet, tietoturvaan ja valvontaan liittyvät palvelimet, erikoiskäyttöön tarkoitetut tehokkaat palvelimet Esimerkiksi: Laitteet keskitettyyn tiedon tallennukseen, palvelimiin sisältyvä tallennus, varmuuskopiointilaitteet Lisälaitteet Esimerkiksi hiiret, näppäimistöt ja muut ohjaimet, telakat, toimikortinlukijat, ulkoiset asemat ja kiintolevyt, kuulokkeet ja kaiuttimet, web-kamerat. Lisätarvikkeet Esimerkiksi kaapelit, lisävirtalähteet, adapterit, näyttövarret ja -telineet, tietosuoja- ja tietoturvakalvot sekä tietokoneille tarkoitetut suojapussit, laukut, tietokoneiden säilyttämiseen ja lataamiseen liittyvät ratkaisut. Tietoliikennelaitteisiin kiinteästi liittyvät muut tuotteet (kuten esimerkiksi laitteiden käyttöön liittyvät lisenssit, lisätarvikkeet, tietoliikenneverkon laitteiden yhteyteen hankittavat muut laitteet, kuten varavoimalaitteet ja ohjelmistot/ohjelmistojen käyttöoikeudet) Palvelimiin ja tallennusratkaisuihin kiinteästi liittyvät muut tuotteet (kuten esimerkiksi laitteiden käyttöön liittyvät lisenssit, lisätarvikkeet, laitteiden yhteyteen hankittavat muut laitteet, kuten varavoimalaitteet ja ohjelmistot/ohjelmistojen käyttöoikeudet) Lisäksi Tilaajat voivat hankkia muita vastaavia ICT-laitteita ja tarvikkeita. Palvelut: Hankinnan kohteena ovat seuraavat Tuotteisiin ja niiden asennukseen ja muuhun käyttövalmiuteen saattamiseen liittyvät Palvelut sekä Tuotteisiin liittyvät lisäpalvelut, kuten toimitus-, huolto-, asennus-, asiantuntija- ja konsulttipalvelut Edellä mainitusta poiketen vanhan laitteen noutopalvelu, käytettyjen laitteiden välivarastopalvelu, kierrätyspalvelu, tietoturvallinen tuhoamispalvelu ja asiantuntijapalveluita voidaan kuitenkin hankkia myös muun sopimuksen perusteella hankittuun laitteeseen. Esimerkkejä Tuotteisiin liittyvistä Palveluista: Verkkokauppa (tilausportaali). Verkkokauppa Tuotteiden ja Palveluiden tilaamiseen. Puskurivarastopalvelu sovittujen Tuotteita varastointiin Tilaajan tarpeita varten. Tuotteiden Esiasennuspalvelu esimerkiksi käyttöjärjestelmän ja ohjelmistojen asentamiseen hankittuun Tuotteeseen. Tuotteen purkaminen pakkauksesta -palvelu, jossa Toimittaja purkaa laitteen mahdollisista pakkauksista ja asettaa laitteen lopulliseen asennuskohteeseen tai muuhun Tilaajan ilmoittamaan paikkaan. Asennuspalvelu, jossa Toimittaja purkaa Tuotteet mahdollisista pakkauksista, asentaa ne Tilaajan kanssa sovittuun kohteeseen, kytkee laitteiston sähkö- ja tietoliikenneverkkoon ja testaa sekä varmistaa laitteiston toimivuuden. Vanhan laitteen noutopalvelu, jossa Toimittaja noutaa käytöstä poistettavan laitteen Tilaajalta ja vastaa laitteen kierrättämisestä. Kierrätyspalvelu, jossa Toimittaja vastaa laitteen kierrättämisestä keskitetyssä pisteessä, johon Tilaaja toimittaa käytöstä poistettavan Tuotteen. Tietoturvallinen tuhoamispalvelu, jossa Toimittaja tuhoaa laitteiden tallennuskomponenttien sisältämät tiedot tietoturvallisesti ja luotettavasti. Tietoliikennelaitteiden, palvelinlaitteiden ja varmistuslaitteiden huolto- ja ylläpitopalvelu, joka sisältää laitteen huolto- ja ylläpitopalvelun, joka sisältää esim. ohjelmistojen päivitysoikeuden, teknisen tuen vikatilanteissa, varalaitepalvelun tai vaihtolaitetakuun tai korjausaikapalvelun. Tietoliikennelaitteiden, palvelinlaitteiden ja varmistuslaitteiden ohjelmistojen päivityspalvelu, joka sisältää laitteen ohjelmistojen päivitysoikeuden sisältyen laitteiden hankintahintaan koko laitteen elinkaaren ajan ilman lisähintaa. Tietoliikennelaitteiden, palvelinlaitteiden ja varmistuslaitteiden valvonta- ja hallintapalvelu, joka sisältää laitteiden valvontapalvelua ja hallintapalvelua. Asiantuntijapalvelut sisältävät hankinnan kohteena oleviin laitteisiin liittyviä asiantuntijapalveluita Toimittajalta. Tuotteiden hankinta palvelulaitteina: Palvelulaitteet ovat palvelua, jossa Tilaaja hankkii laitteen ja siihen liittyvät palvelut Toimittajalta kokonaispalveluna (palvelulaite) sovituksi määräajaksi. Laitteiden omistusoikeus säilyy Toimittajalla, ellei Tilaaja lunasta niitä palvelun päättyessä. Kaikki edellä kuvatut Palvelut ovat esimerkkejä ja kulloinkin Tilaajan tarvitsemat Palvelut määritellään sisäisten kilpailutusten tarjouspyynnöissä. Palveluiden sisältö, määrä, toimitus ajat ja muut vastaavat tiedot täsmentyvät sisäisissä kilpailutuksissa. Tuotteisiin liittyviä Palveluita ei voida hankkia erikseen, vaan niiden tulee liittyä Tilaajan hankintasopimuksen perusteella hankkimaan Tuotteeseen.
Internal identifier: 609523
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Kyseessä on Sansia Oy:n perustama ICT laitteiden ja tarvikkeiden dynaaminen hankintajärjestelmä. Hankintamenettelynä käytetään hankintalain 49 - 52 §:n dynaamista hankintajärjestelmää (jatkossa Hankintajärjestelmä), jossa on kaksi vaihetta (perustamisvaihe ja hankintavaihe). Vaiheet ja Hankintajärjestelmän sisäiset kilpailutukset on kuvattu tässä osallistumispyynnössä. Hankintajärjestelmä käynnistyy, kun Sansia Oy julkaisee hankinnasta osallistumispyynnön, joka on avoinna kaikille Ehdokkaille Hankintajärjestelmän koko keston ajan. Sansia Oy:lla on kulloisenkin Tilaajan tarpeen mukaisesti oikeus julkaista Hankintajärjestelmän keston aikana Hankintajärjestelmään hyväksytyille Tarjoajille erillisiä ICT-laitteiden tarjouspyyntöjä. Näissä erillisissä sisäisissä kilpailutuksissa hankinnan kohteena on aina kussakin tarjouspyynnössä mainitut laitteet. Kilpailutusten tarjouspyyntöjä ei sidota mihinkään tiettyyn tarjouspyynnön julkaisusykliin. Tilaajat eivät sitoudu tiettyihin hankintamääriin. DPS sisäinen kilpailu voidaan järjestää myös sähköisenä huutokauppana. Tarjoaja vastaa siitä, että osallistumispyynnössä ilmoittamansa tiedot Ehdokkaan soveltuvuusvaatimuksista ovat voimassa koko dynaamisen hankintajärjestelmän keston ajan. Sansia Oy voi milloin tahansa dynaamisen hankintajärjestelmän keston aikana vaatia hyväksyttyjä Tarjoajia toimittamaan hankintalain 88 §:n mukaisesti hankintalaissa 80 ja 81 §:ssä tarkoitetut poissulkemisen ja soveltuvuuden selvitykset. Tarjoaja on velvollinen ilmoittamaan Sansia Oy:lle järjestelmän voimassaoloaikana, mikäli Tarjoajan soveltuvuusvaatimuksissa on muuttuneita tietoja. Tarjouksen valintaan sovelletaan, mitä hankintalain 115 §:ssä säädetään. Dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä tehdyn hankinnan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteet määritellään tarkemmin hankintaa koskevassa tarjouspyynnössä. Tämä Hankintajärjestelmä ei vaikuta mahdollisiin Tilaajan voimassa oleviin sopimuksiin eikä poista Tilaajan oikeutta hankkia laitteita tämän Hankintajärjestelmän ulkopuolelta esimerkiksi suorahankintana, hankintalain sallimissa tilanteissa. Sansia Oy:lla on milloin tahansa oikeus päättää Hankintajärjestelmä ilmoittamalla siitä kaikille järjestelyssä mukana oleville Tarjoajille. Menettelyn päättämisellä ei ole vaikutusta menettelyn sisällä solmittuihin hankintasopimuksiin.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 30200000 Computer equipment and supplies
Additional classification (cpv): 30212000 Minicomputer hardware, 30213000 Personal computers, 30214000 Workstations, 30215000 Microcomputer hardware, 30230000 Computer-related equipment, 30231000 Computer screens and consoles, 30233000 Media storage and reader devices, 30233100 Computer storage units, 30237000 Parts, accessories and supplies for computers, 32500000 Telecommunications equipment and supplies, 48420000 Facilities management software package and software package suite, 48620000 Operating systems, 48800000 Information systems and servers, 48820000 Servers, 50312000 Maintenance and repair of computer equipment, 50312300 Maintenance and repair of data network equipment, 50312600 Maintenance and repair of information technology equipment, 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support, 72500000 Computer-related services, 72610000 Computer support services
5. Lot
Lot: LOT-0000