674128-2026 - Competition
Finland – Parcel transport services – Näyte- lääke- ja verikuljetuspalvelu
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Näyte- lääke- ja verikuljetuspalvelu
Description: Näyte- lääke- ja verikuljetuspalvelu Satakunnan hyvinvointialueen. Palvelu tapahtuu Satasairaalasta tai Satasairaalaan (Sairaalantie 3, 28500 Pori), ja Rauman Sairaalasta tai Rauman Sairaalaan (Steniuksenkatu 2, 26100 Rauma). 1-2 kpl laatikkoa/kuljetus. Toiminta-aika on virka-aikana arkisin klo 7-15 että virka-ajan ulkopuolella, arkisin klo 15-07 sekä viikonloppuisin. Näyte- lääke -ja verikuljetuspalvelulla kuljetetaan laboratorionäytteitä, lääkkeitä tai verikuljetuksia potilaille (Esimerkiksi: Rauman sairaalasta noudetaan näytekuljetuslaatikko, joka viedään Satasairaalan laboratorioon). Näyte- ja verikuljetukset ovat kriittisiä potilaan hoidon tai hoitoon pääsyn tai potilaan jatkohoidon kannalta. Hankinta on jaettu kahteen osa-alueeseen: Osa-alue 1: Rauman Toimipisteet / Reitit: Osa-alue 2: Porin Toimipisteet / Reitit: Määräaikainen sopimuskausi on 3 vuotta. Tämän lisäksi varaa oikeuden kahteen yhden (1) vuoden optiokauteen. Tarjouspyynnössä mainitut vuosikulutusmäärät ovat suuntaa antavia arvioita ja perustuen aiemmin toteutuneisiin kulutusmääriin eivätkä sido tilaajaa. Sopimuskauden aikana voi tapahtua toiminnallisia muutoksia, joiden vaikutusta matkojen määriin ei osata etukäteen arvioida. Näyte- ja verikuljetuspalvelua voidaan tilata tarvittaessa myös muihin toimipisteisiin/reiteille, joita ei ole tarjouspyynnössä lueteltu.
Internal identifier: 26-067
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintamalli on puitejärjestely, jossa molemmille osa-alueille valitaan Palveluntuottaja. Osa-alueille voidaan valita joko sama, tai eri Palveluntuottaja. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai molempia osa-alueita. Tilanteissa, joissa Palveluntuottaja ei pysty Palvelua tuottamaan, tilaaja varaa oikeuden tilata Palvelu järjestelyn ulkopuoliselta toimijalta.[
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60161000 Parcel transport services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Rauman toimipiste / Reitit
Description: Katso kohta II.1.4) Lyhyt kuvaus *.
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Porin Toimipisteet / Reitit
Internal identifier: 2-1