674599-2026 - Competition
Greece – Signs and illuminated signs – ΣΗΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΜΕΓΑΡΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: ΣΗΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΜΕΓΑΡΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ
Description: Διακήρυξη Ηλεκτρονικού Ανοικτού άνω των ορίων διαγωνισμού για το έργο «ΣΗΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΜΕΓΑΡΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ» Αντικείμενο της παρούσας σύμβασης είναι η μελέτη εφαρμογής, προμήθεια, κατασκευή, εγκατάσταση, σύνδεση, παραμετροποίηση, θέση σε λειτουργία και τεκμηρίωση ενός πλήρους, ολοκληρωμένου και λειτουργικού Συστήματος λειτουργικής και οπτικής διαμόρφωσης για το Νέο Δικαστικό Μέγαρο Πειραιά, συμπεριλαμβανομένων των εσωτερικών και εξωτερικών χώρων, των χώρων στάθμευσης, των ζωνών ασφαλείας και της ψηφιακής πληροφόρησης. Το αντικείμενο της παρούσας σύμβασης δεν υποδιαιρείται σε τμήματα, λόγω των παρακάτω λόγων:  το φυσικό αντικείμενο της σύμβασης αφορά ένα ενιαίο κτίριο (το Νέο Δικαστικό Μέγαρο Πειραιά) και όχι πολλαπλές, χωρικά ή λειτουργικά ανεξάρτητες εγκαταστάσεις. Η κατάτμηση της σύμβασης σε αυτοτελή τμήματα θα οδηγούσε αναπόφευκτα σε ταυτόχρονη εκτέλεση εργασιών από πολλαπλούς αναδόχους εντός του ίδιου φυσικού χώρου, με προφανείς κινδύνους επικαλύψεων αρμοδιοτήτων, καθυστερήσεων συντονισμού και επιμερισμού ευθυνών σε περίπτωση πλημμελούς εκτέλεσης,  στη δυνατότητα επίτευξης οικονομίας κλίμακας προς όφελος της αναθέτουσας αρχής,  απαιτείται ενιαία εικαστική/γραφιστική ταυτότητα, ενιαίο σύστημα χρωματικής και τυπολογικής κωδικοποίησης και ενιαία λογική wayfinding σε όλο το κτίριο (πτέρυγες, ορόφους, υπόγειο, εξωτερικό χώρο), προκειμένου η σήμανση να λειτουργεί ως ενιαίο, συνεκτικό σύστημα καθοδήγησης και διαχωρισμού ροών, όπως αναλυτικά περιγράφεται στο Παράρτημα Ι. Η κατάτμηση σε τμήματα με θα δημιουργούσε ουσιώδη κίνδυνο ασυμβατότητας υλικών, χρωματισμών, γραμματοσειρών, εικονογραμμάτων και τεχνικών προδιαγραφών μεταξύ των επιμέρους τμημάτων, με αποτέλεσμα την υποβάθμιση της λειτουργικότητας και της αισθητικής ενότητας του συστήματος σήμανσης. Προσφορές υποβάλλονται για το σύνολο των προς παροχή υπηρεσιών και αγαθών. Η εκτιμώμενη αξία της παρούσας σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 1.618.510,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24 % (προϋπολογισμός χωρίς ΦΠΑ: 1.305.250,00€, ΦΠΑ 24%: 313.260,00 €). Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε δεκαπέντε (15) μήνες από την ημερομηνία δημοσίευσης του συμφωνητικού στο ΚΗΜΔΗΣ και έως την παραλαβή του τελευταίου παραδοτέου.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34992000 Signs and illuminated signs
Additional classification (cpv): 44423450 Nameplates, 31523200 Permanent message signs, 34992200 Road signs, 35113100 Site-safety equipment, 30231300 Display screens, 34926000 Car park control equipment, 39254100 Clocks
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Αντικείμενο της παρούσας σύμβασης είναι η μελέτη εφαρμογής, προμήθεια, κατασκευή, εγκατάσταση, σύνδεση, παραμετροποίηση, θέση σε λειτουργία και τεκμηρίωση ενός πλήρους, ολοκληρωμένου και λειτουργικού Συστήματος λειτουργικής και οπτικής διαμόρφωσης για το Νέο Δικαστικό Μέγαρο Πειραιά, συμπεριλαμβανομένων των εσωτερικών και εξωτερικών χώρων, των χώρων στάθμευσης, των ζωνών ασφαλείας και της ψηφιακής πληροφόρησης.