See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Kaavanlaadintaan liittyvät selvitykset, puitejärjestely vuosille 2027 - 2030
Description: Raahen kaupungin kaavoitusyksikkö pyytää tarjouksia kaavanlaadinnan puitejärjestelystä vuosille 2027 - 2028 + optio kaksi (1+1) vuotta ja siihen liittyvien selvitysten puitejärjestelystä vuosille 2027 - 2030. Puitejärjestelyn tarkoitus on toimia joustavana hankintamenettelynä kaavanlaadinnassa ja siihen liittyvien selvitysten laadinnassa. Puitejärjestelyn tavoitteena on valita sellaiset palveluntuottajat, jotka ovat ammatissaan osaavia ja kyvykkäitä sekä yhteistyökykyisiä ja hinta- ja laatusuhteen täyttäviä. Hankittava palvelu on jaoteltu osa-alueisiin, joihin valitaan kullekin osa-alueelle puitesopimustoimittajaksi enintään kolme (3) toimittajaa. Hankittava konsulttipalvelu koskee seuraavia osa-alueilta: Osa-alue 1: Yleiskaavanlaadinta Osa-alue 2: Luontoselvitykset; kasvillisuus ja eläinlajit Osa-alue 3: Luontoselvitykset; vedenalaiset luontoselvitykset Osa-alue 4: Kulttuuriympäristö; rakennettu kulttuuriympäristö Osa-alue 5: Kulttuuriympäristö; arkeologia Osa-alue 6: Kulttuuriympäristö; maisema, kaupunkikuva, kaupunkivihreä Osa-alue 7: Maaperä ja rakennettavuus Osa-alue 8: Energiaselvitykset; sähkö, vety Osa-alue 9: Vesitalous; hulevedet, pintavedet Osa-alue 10: Meluselvitykset; melu-, runkomelu- ja tärinäselvitykset Osa-alue 11: Rakennuspaikkamitoitus Osa-alue 12: Turvallisuus ja onnettomuus Osa-alue 13: Maankäytön suunnitteluun liittyvät lakipalvelut Mikäli tilattavan palvelun ennakoitu arvonlisäveroton arvo on vähintään 60.000 euroa, noudatetaan tilauksissa hankintapäätöksessä ja puitesopimuksessa vahvistettua tilausjärjestystä. Vähintään 60.000 euron suuruiset tilaukset tehdään ensisijaisesti etusijajärjestyksessä ensimmäisenä olevalta palveluntuottajalta (tarjouskilpailun voittajalta). Jos tämä ei voi ottaa tilausta vastaan, tilataan työ etusijajärjestyksessä toisena olevalta. Jos tämäkään ei voi ottaa tilausta vastaan, tilataan työ etusijajärjestyksessä kolmantena olevalta. Jos etusijajärjestyksessä kolmantenakaan oleva ei voi ottaa työtä vastaan, tilaaja päättää hankinnan toteuttamisesta muulla tavalla. Tarjouskilpailun voittanut tarjoaja (etusijajärjestyksessä ensimmäisenä oleva) takaa puitesopimuksen kohteena olevien palveluiden saatavuuden koko sopimuskauden ajan. Mikäli tilattavan palvelun ennakoitu arvonlisäveroton arvo on alle hankintalain kansallisen kynnysarvon (60.000 euroa, alv. 0 %), tilaaja voi tilata palvelun haluamaltaan puitejärjestelyssä mukana olevalta sopimustoimittajalta. Osa-alueessa 3: Luontoselvitykset; vedenalaiset luontoselvitykset ja osa-alueessa 7: Maaperä ja rakennettavuus poiketaan hankinnan kohdalla siten, että yli 60 000 euron toimeksiannoissa tilaaja minikilpailuttaa hankkeen valittujen puitetoimijoiden kesken. Alle 60 000 euron toimeksiannoissa tilaaja minikilpailuttaa hankkeen haluamiltaan puitejärjestelyssä mukana olevilta sopimustoimittajilta. Minikilpailutuksessa tulee kuitenkin noudattaa tässä kilpailutuksessa annettuja SKOL-tuntihintoja sekä yksikköhintoja. Tarjouspyyntöön liittyvät kysymykset on lähetettävä 26.10.2026 klo 12.00 mennessä, kysymyksien vastaukset annetaan 28.10. mennessä. Kysymykset tulee lähettää Tarjouspalvelu.fi -toimittajaportaalista. Samasta paikasta löytyvät myös kysymyksiin annetut vastaukset. Tarjoajien tasapuolisen kohtelun turvaamiseksi muulla tavoin esitettyihin kysymyksiin ei vastata. Mikäli tarjoaja huomaa tarjouspyynnössä epäselvyyksiä tai ristiriitoja tai jokin tarjouspyynnössä esitetty asia on tulkinnanvarainen, tarjoajan velvollisuus on tuoda asia esille toimittamalla tarkentava kysymys. Tarjoajan tulee tutustua annettuihin vastauksiin sekä käyttää hyväkseen mahdollisia täsmennettyjä tietoja tarjousta antaessaan. Tarjoukset on toimitettava 9.11.2026 klo 12.00 mennessä. Kilpailutusjärjestelmä sulkeutuu automaattisesti 12:00:00. Automaattisen sulkeutumisen jälkeen järjestelmä ei ota vastaan myöhästyneitä tarjouksia (12:00:00). Tarjoukset on lähetettävä sähköisesti Tarjouspalvelu.fi -toimittajaportaalista osoitteesta https://tarjouspalvelu.fi/raahe. Muulla tavoin toimitettuja tarjouksia ei hyväksytä.
Internal identifier: 611089
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: 1. Yleiskaavanlaadinta
Description: Yleiskaavanlaadinnan puitejärjestely ajalle 2027 - 2028 + optio kaksi (1+1) vuotta. Osa-alueella tarkoitetaan yleiskaavan kaavanlaadintaprosessia kuten kaavatyön toteutusta ja aikataulutusta selvityksineen, vaikutusten arviointeineen, neuvotteluineen ja luottamuselinkäsittelyineen sekä osallistamisineen.
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: 2. Luontoselvitykset; kasvillisuus ja eläinlajit
Description: Luontoselvitykset; kasvillisuus ja eläinlajit puitejärjestely vuosille 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan ensisijaisesti kaavoitusta palvelevien kasvillisuus- ja eläinlajistoselvitysten tekemistä.
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: 3. Luontoselvitykset; vedenalaiset luontoselvitykset
Description: Luontoselvitykset; Luontoselvitykset; vedenalaiset luontoselvitykset puitejärjestely vuosille 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan ensisijaisesti kaavoitusta palvelevien vedenalaisten luontoselvitysten tekemistä ja selvitysten projektinhallintaa. Osa-alueessa 3: Luontoselvitykset; vedenalaiset luontoselvitykset poiketaan hankinnan kohdalla siten, että yli 60 000 euron toimeksiannoissa tilaaja minikilpailuttaa hankkeen valittujen puitetoimijoiden kesken. Alle 60 000 euron toimeksiannoissa tilaaja minikilpailuttaa hankkeen haluamiltaan puitejärjestelyssä mukana olevilta sopimustoimittajilta. Minikilpailutuksessa tulee kuitenkin noudattaa tässä kilpailutuksessa annettuja SKOL-tuntihintoja sekä yksikköhintoja.
Internal identifier: 3-2
Lot: LOT-0004
Title: 4. Kulttuuriympäristö; rakennettu kulttuuriympäristö
Description: Kulttuuriympäristö; rakennetun kulttuuriympäristön puitejärjestely vuosille 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan kaavoitusta palvelevien rakennetun kulttuuriympäristön selvitysten tekemistä.
Internal identifier: 4-3
Lot: LOT-0005
Title: 5. Kulttuuriympäristö; arkeologia
Description: Kulttuuriympäristö; arkeologian puitejärjestely vuosille 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan ensisijaisesti kaavoitusta palvelevien arkeologisten selvitysten tekemistä.
Internal identifier: 5-4
Lot: LOT-0006
Title: 6. Kulttuuriympäristö; maisema, kaupunkikuva, kaupunkivihreä
Description: Kulttuuriympäristö; maisema, kaupunkikuva, kaupunkivihreä puitejärjestely vuosille 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan kaavoitusta palvelevia kulttuuriympäristön maisema-, kaupunkikuva- ja kaupunkivihreäselvityksiä.
Internal identifier: 6-5
Lot: LOT-0007
Title: 7. Maaperä ja rakennettavuus
Description: Maaperä ja rakennettavuuden puitejärjestely vuosille 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan ensisijaisesti maankäytön suunnittelua palvelevia maaperä- ja rakennettavuustutkimuksia mukaan lukien HASU-selvitykset. Maastotöiden osalta pohjatutkimukset eivät kuulu tarjottuihin hintoihin. Maastotöistä pyydetään erillinen tarjous hankekohtaisesti, sillä pistemäärät, alueen koko ja etäisyydet voivat vaihdella. Maaperä ja rakennettavuus poiketaan hankinnan kohdalla siten, että yli 60 000 euron toimeksiannoissa tilaaja minikilpailuttaa hankkeen valittujen puitetoimijoiden kesken. Alle 60 000 euron toimeksiannoissa tilaaja minikilpailuttaa hankkeen haluamiltaan puitejärjestelyssä mukana olevilta sopimustoimittajilta. Minikilpailutuksessa tulee kuitenkin noudattaa tässä kilpailutuksessa annettuja SKOL-tuntihintoja sekä yksikköhintoja.
Internal identifier: 7-6
Lot: LOT-0008
Title: 8. Energiaselvitykset; sähkö, vety
Description: Energiaselvitysten (sähkö ja vety) puitejärjestely ajalle 2027 -2030. Osa-alueella tarkoitetaan ensisijaisesti kaavoitusta palvelevia selvityksiä ja alustavia teknisiä tarkasteluja. Lopputuotoksena on esimerkiksi kaavatyötä tukevia johtopäätöksiä, alue- ja reittivaihtoehtoja, paikkatietoaineistoja, vaikutusten arviointia tai suosituksia kaavamerkintöihin.
Internal identifier: 8-7
Lot: LOT-0009
Title: 9. Vesitalouden (hulevedet ja pintavedet) puitejärjestely ajalle 2027-2030.
Description: Vesitalouden (hulevedet ja vesihuolto) puitejärjestely ajalle 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan ensisijaisesti kaavoitusta palvelevia hule-, pintavesi- ja tulvavaaraselvityksiä.
Internal identifier: 9-8
Lot: LOT-0010
Title: 10. Meluselvitykset; melu-, runkomelu- ja tärinäselvitykset
Description: Meluselvitysten (melu-, runkomelu- ja tärinäselvitykset) puitejärjestely ajalle 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan ensisijaisesti kaavoitusta palvelevia melu-, runkomelu- ja tärinäselvityksiä. Selvitykset painottuvat pitkälti melu- ja tärinämallinnuksiin, ei mittauksiin.
Internal identifier: 10-9
Lot: LOT-0011
Title: 11. Rakennuspaikkamitoitus
Description: Rakennuspaikkamitoitusten puitejärjestely ajalle 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan kaavoitusta palvelevia rakennuspaikkamitoituksia.
Internal identifier: 11-10
Lot: LOT-0012
Title: 12. Turvallisuus ja onnettomuus
Description: Turvallisuuden ja onnettomuuksien puitejärjestely ajalle 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan kaavoitusta palvelevia turvallisuus- ja onnettomuusselvityksiä, esimerkiksi onnettomuusseurausmallinnus, suuronnettomuusselvitys tai onnettomuusskenaariotarkastelu.
Internal identifier: 12-11
Lot: LOT-0013
Title: 13. Maankäytön suunnitteluun liittyvät lakipalvelut
Description: Maankäytön suunnitteluun liittyvät lakipalvelut ajalle 2027 - 2030. Osa-alueella tarkoitetaan ensisijaisesti kaavoitusta palvelevia lakipalveluja.
Internal identifier: 13-12