674693-2026 - Competition
Finland – Works for complete or part construction and civil engineering work – Osallistumispyyntö: Valtatien 21 parantaminen välillä Kuttanen-Jatuni ST, Enontekiö
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Osallistumispyyntö: Valtatien 21 parantaminen välillä Kuttanen-Jatuni ST, Enontekiö
Description: Urakka on kokonaisperusteinen Suunnittele ja toteuta -urakka (ST). Tarjoukseen ei edellytä liitettäväksi alustavaa rakentamissuunnitelmaa. Kuitenkin urakoitsija vastaa tarjousratkaisujensa tuotevaatimusten mukaisuudesta. Urakkaan sisältyy Vt 21 parantaminen välillä Palojoensuu - Maunu, Enontekiö, tiesuunnitelma plv. 600-3040 sekä 19000-29060 hankkeen rakentamissuunnitelman tuottaminen ja rakennustyön toteuttaminen kohdassa 3.4 edellytetyssä laajuudessa kaikkien urakka-asiakirjojen mukaisesti siten, että työn lopputulos, rakenteet ja tekniset järjestelmät, niiden osat ja käytetyt rakennusaineet täyttävät niille asetetut vaatimukset. Urakoitsijan tulee suorittaa kaikki ne työt ja niihin liittyvät hankinnat, jotka asiakirjojen mukaisen työsuorituksen valmiiksi saattaminen edellyttää ja joista ei nimenomaan asiakirjoissa mainita, etteivät ne kuulu urakoitsijan suoritusvelvollisuuteen. Allekirjoittanut urakoitsija sitoutuu jäljempänä määriteltyä urakkahintaa vastaan suorittamaan sopimusasiakirjoissa määritellyn urakan ja toimimaan ra-kennuskohteessa pääurakoitsijana sekä työmaan turvallisuuden johdosta vastaavana urakoitsijana (päätoteuttajana). Lisäksi urakkaan kuuluu laadunvalvonta-, tiedotus-, raportointi-, takuuaikaisia töitä ja päätoteuttajan rooliin kuuluvia yhteensovittamisvelvoitteita urak-kaohjelman mukaisesti. Lisäksi urakkaan kuuluu myös seuraavat rakentamissuunnittelun lähtötietohankinnat: - Tilaajan laadituttaman pohjatutkimusohjelman tekeminen, tulkinnat sekä aineistojen viennit suunnittelutietokantaan - Vt 21 levennyskohdissa suojaputken avulla tiepenkereen läpi tehtävät siipikairaukset - Nykyisen valtatien 21 3D-maatutkaus tulkittuna - Urakka-alueen väylärakenteiden sis. päällystekerrokset maatutkauksen ja sen tulkinnan tekeminen urakan rakentamissuunnittelun lähtötiedoksi sekä aineistojen viennit suunnittelutietokantaan Urakkaan kuuluu töiden osalta suunnittelun ja rakentamisen toteuttaminen sopimusasiakirjojen vaatimukset täyttäen siten, että se myös tekniseltä toimivuudeltaan vastaa sille sopimusasiakirjoissa asetettuja vaatimuksia. Urakkaan kuuluu myös tiedotus-, raportointi- sekä takuuaikaisia töitä ja päätoteuttajan rooliin kuuluvia yhteensovittamisvelvoitteita tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti. Urakkaan kuuluu työt siinä laajuudessa, kuin ne on tarjouspyynnön liitteenä olevissa asiakirjoissa määritelty kaikkine tiejärjestelyineen, varusteineen ja laitteineen. Urakan sisältö on määritetty tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Internal identifier: VÄYLÄ/6190/Vv-02.01.01/2026
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work
5. Lot
Lot: LOT-0000