2. Procedure
Procedure
Title: Vartiointi- ja hälytyskeskuspalvelut
Description: Hankinnan kohteena on vartiointi- ja hälytyskeskuspalvelut Kainuun hyvinvointialueella. Palvelun kohteena ovat Tilaajan Toimeksiantosopimuksissa määrittelemät kohteet. Turvallisuuspalvelut sisältävät paikallisvartiointia, kiertävä vartiointi (ent. piirivartiointi), hälytys- ja tilausvartiointia. Vartiointipalveluiden tarkoituksena on ylläpitää ja edistää turvallisuutta sovituilla vartioimisalueilla ja -kohteissa, sekä tarvittaessa ryhtyä lain (Laki yksityisistä turvallisuuspalveluista 1085/2015) sallimissa rajoissa toimenpiteisiin turvallisuuden palauttamiseksi. Vartiointi - ja hälytyskeskuspalvelu koostuu mm. seuraavista palveluista (tarkemmin kuvattu Palvelukuvauksessa (liite 6): -Paikallisvartiointi; siihen liittyvä tilausvartiointi (yksittäinen tehtävä etukäteen tilattu) -Hälytyskäynnit -Kiertävä vartiointi (ent. piirivartiointi) -Hälytyskeskuspalvelu (esim. murtohälytysjärjestelmien testaus/hälytyksen siirrot, hälytysten vastaanottaminen) -Henkilöturvaan, omaisuuteen ja kiinteistöön liittyvät hälytykset Kainuun hyvinvointialueen toimitiloissa ja kiinteistöissä (mm. ovien kiinniolojen seuranta, jääkaappihälytykset, N-kaappien hälytykset, henkilöstön avustaminen pukukaappien avauksessa) -Yleiset kiinteistön pitoon liittyvät aputyöt (esim. puku- ja laukkukaappien avaukset vikatilanteessa, tarvittaessa pukukaappien tarkastukset), Vuototilanteissa huolto/kalustesulkujen sulkeminen (päivystävä huoltomies ohjeistaa), lipunnosto Kainuun keskussairaalassa -Aula- ja paikallisvartiointipalvelut Kainuun keskussairaalassa: (esim. väliaikaisten kulkuoikeuksien ja - lupien hallinta, palohälytyksiin reagointi ja keskussairaalan kuulutukset) Hälytyskeskuspalvelut sisältyvät toimeksiantosopimukseen ilman erillistä korvausta palvelukuvauksen mukaisesti. Hälytyskeskuspalvelun tarkoituksena on jatkuva päivystäminen (24/7 palvelu), joka mahdollistaa erilaisten palvelupyyntöjen vastaanottamisen ja niihin reagoimisen.
Internal identifier: 624416
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintamenettelynä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) mukainen avoin menettely, jossa hankintayksikkö (Kainuun hyvinvointialue) julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimijat voivat tehdä tarjouksen. Hankintamenettelyn vaiheet ovat tarjousten jättämisen jälkeen pääpiirteittäin seuraavat: - hankintayksikkö avaa tarjoukset, - hankintayksikkö tarkastaa Tarjoajien soveltuvuuden, - hankintayksikkö tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden, - hankintayksikkö vertailee tarjoukset, - hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen ja antaa sen sähköisesti tiedoksi Tarjoajille, - hankintayksikkö tekee hankintasopimuksen voittaneen Tarjoajan kanssa Selvyyden vuoksi todetaan, että sopimus valitun palveluntuottajan ja tilaajan välille syntyy vasta, kun osapuolet ovat allekirjoittaneet sopimuksen. Tilaaja valitsee yhden kokonaistaloudellisesti edullisimman palveluntuottajan ja valintaperusteena on halvin hinta. Tilaaja ei sitoudu mihinkään hankintamäärään.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79710000 Security services
5. Lot
Lot: LOT-0000