See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată în județul Mureș, Lot 1 -3
Description: Proiectare și execuție lucrări ”PROIECTUL REGIONAL DE DEZVOLTARE A INFRASTRUCTURII DE APĂ ȘI APĂ UZATĂ ÎN JUDEȚUL MUREȘ” Contractul de tip Proiectare si Execuție cuprinde atât proiectarea tehnologică și în detaliu precum și execuția construcțiilor civile, a instalațiilor mecanice, electrice și SCADA, inclusiv furnizarea si montarea echipamentelor aferente, pentru extinderea gospodariilor de apa, a conductelor de transport si a retelelor de distributie. Scopul lucrărilor include: • Proiectul Tehnic de Execuție conform H.G. 907/2016 – cuprinzând proiectarea procesului tehnologic (dimensionarea instalatiilor de dezinfectie) si a construcțiilor, instalațiilor si echipamentelor aferente obiectelor tehnologice din gospodariile de apa, din statiile de pompare si de pe retele, conform cerințelor descrise in Cap. 2 – Cerințele Entității Contractante; • Întocmirea documentațiilor pentru obținerea tuturor avizelor și autorizațiilor necesare proiectului, de la toate autoritățile menționate în Certificatul de Urbanism, conform legislației în vigoare în domeniul construcțiilor din Romania; • Execuția lucrărilor și punerea în funcțiune a obiectivelor; • Instruirea personalului operatorului și întocmirea Manualelor de Exploatare și Întreținere respectând condițiile impuse prin Cerințele Beneficiarului; • Întocmirea desenelor post execuție și a documentelor necesare Cărții Construcției conform HG 343/2017 cu modificarile ulterioare. În conformitate cu dispoziţiile art. 172 alin. (2) din Legea nr. 99/2016, Entitatea Contractantă stabilește două termene-limită în care va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificare/informaţiilor suplimentare după cum urmează: - cu 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitările de clarificare primite cu cel puțin 27 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor - în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitările de clarificare primite în intervalul 26-18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor Entitatea Contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: RO10755074/PDDTJ12/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231300 Construction work for water and sewage pipelines
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: MS-TN-CL-G05-Lot 01 – Zona Târnăveni - Sângeorgiu de Pădure – Bălăușeri - lucrări pe sistemele de alimentare cu apă Vețca, Neaua, Fântănele
Description: Contractul de tip Proiectare și Executie cuprinde atat proiectarea de detaliu cât şi execuţia constructiilor civile, a instalațiilor mecanice, electrice şi automatizare, inclusiv furnizarea și montarea echipamentelor aferente. Obiectul Contractului este reprezentat de proiectarea, întocmirea documentațiilor pentru obținerea avizelor si autorizațiilor, construirea, testarea si remedierea defectelor pentru toate construcțiile, instalațiile si echipamentele aferente extinderii gospodăriilor de apă, a conductelor de transport și a rețelelor de distribuție, în vederea îmbunătățirii infrastructurii în sectorul de apă din localitățile județului Mureș incluse în proiect. Aceste lucrări includ alimentarea cu energie electrică și integrarea în sistemul SCADA local și SCADA regional. Contractul include următoarele lucrări: 1. Realizarea Gospodărie de Apă GA Vețca: • Stație de clorinare; • Rezervor de înmagazinare V=2x100 m3; • Stație de pompare apă potabilă. 2. Conductă de transport de la GA Vețca la rețelele de distribuție în lungime L=4.037 m. 3. Stație de pompare pe conducta de transport spre localitatea Jacodu; 4. Rețele de distribuție UAT Vețca, în lungime L=10.434 m, inclusiv: • Branșamente – 596 buc.; • Cămin prevăzut cu reductor de presiune și măsură presiune – 1 buc.; • Hidranți – 17 buc.. 5. Realizarea Gospodărie de Apă GA Neaua: • Stație de clorinare; • Rezervor de înmagazinare V=2x100 m3. 6. Conductă de transport de la GA Neaua la rețelel de distribuție în lungime L=2.326 m. 7. Rețele de distribuție UAT Neaua, în lungime L=7.597 m, inclusiv: • Branșamente – 316 buc.; • Hidranți – 15 buc.. 8. Stație de pompare pe rețelele de distrubuție. 9. Extindere Gospodărie de Apă GA Fântânele - existentă: • Stație de clorinare; • Integrarea rezervorului existent în sistemul de operare și monitorizare; • Camine de debitmetru atat pe intrare cat si pe iesirea din gospodarie – 2 buc.; • Amenajare incinta (drumuri, platforme, alei, sistematizare verticală si peisagistica); • Împrejmuire. 10. Extindere Gospodărie de Apă GA Călimănești - existentă: • Stație de clorinare; • Integrarea rezervorului existent în sistemul de operare și monitorizare; • Caminelor de debitmetru atat pe intrare cat si pe iesirea din gospodarie – 2 buc.; • Amenajare incinta (drumuri, platforme, alei, sistematizare verticală si peisagistica); • Grup electrogen; • Împrejmuire. Lucrările asociate vor include, după caz, minimum următoarele: • Toate lucrările de construcții: demolari, terasamente, structură de rezistență, arhitectură, confecții metalice (suporți, capace, platforme acces, balustrade etc) etc; • Toate lucrările mecanice: procurare și montaj echipamente mecanice, instalația hidromecanică necesară (conducte, vane, fitinguri), instalații de ridicat etc; • Toate lucrările de HVAC (incalzire,ventilații, sanitare, aer condiționat); • Toate lucrările necesare pentru alimentarea cu energie electrica, automatizarea și controlul întregului sistem prin sistemul SCADA. Necesarul de instrumentație de măsură debite, nivele, presiuni, va fi furnizată pentru a se realiza controlul și monitorizarea procesului. Durata de proiectare și execuție a lucrărilor și punere în funcțiune a instalațiilor este de 22 luni defalcată astfel: Etapa de proiectare: 6 luni Perioada de execuție a lucrărilor: 15 luni Perioada de testare și punere in functiune: 1 lună Perioada de notificare a defectelor este de minim 36 luni.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 42961200 Scada or equivalent system, 45111291 Site-development work, 45232152 Pumping station construction work, 45262210 Foundation work, 45262310 Reinforced-concrete work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
Lot: LOT-0002
Title: MS-TN-CL-G05-Lot 02 – Zona Târnăveni - Sângeorgiu de Pădure – Bălăușeri - lucrări pe sistemele de alimentare cu apă Zagăr (Zagăr), Viișoara, Bălăușeri, Nadeș
Description: Contractul de tip Proiectare și Executie cuprinde atat proiectarea de detaliu cât şi execuţia constructiilor civile, a instalațiilor mecanice, electrice şi automatizare, inclusiv furnizarea și montarea echipamentelor aferente. Obiectul Contractului este reprezentat de proiectarea, întocmirea documentațiilor pentru obținerea avizelor si autorizațiilor, construirea, testarea si remedierea defectelor pentru toate construcțiile, instalațiile si echipamentele aferente extinderii gospodăriilor de apă, a conductelor de transport și a rețelelor de distribuție, în vederea îmbunătățirii infrastructurii în sectorul de apă din localitățile județului Mureș incluse în proiect. Aceste lucrări includ alimentarea cu energie electrică și integrarea în sistemul SCADA local și SCADA regional. Contractul include următoarele lucrări: 1. Realizare Gospodărie de Apă GA Agrișteu: • Stație de clorinare; • Rezervor de înmagazinare V=2x250 m3; • Camine de debitmetru atat pe intrare cat si pe iesirea din gospodarie – 2 buc.; • Amenajare incinta (drumuri, platforme, alei, sistematizare verticală si peisagistica); • Împrejmuire. 2. Conductă de transport apă tratată în UAT Bălăușeri în lungime L=10.102 m; 3. Conductă de transport apă tratată în UAT Zagăr în lungime L=5.348 m; 4. Rețele de distribuție UAT Bălăușeri, în lungime L=9.267 m, inclusiv: • Branșamente – 640 buc.; • Hidranți – 18 buc.; 5. Rețele de distribuție localitatea Zagăr, în lungime L=6.537 m, inclusiv: • Branșamente – 341 buc.; • Hidranți – 12 buc.. 6. Realizarea conductei de aductiune apa tratata pentru alimentarea localitatii Viișoara din UAT Viișoara in lungime L=9.192 m 7. Stații de pompare pe conducta de aducțiune apa tratată Viișoara – 2 buc.; 8. Realizarea Gospodărie de Apă GA Țigmandru: • Stație de clorinare; • Rezervor de înmagazinare V=2x125 m3; • Caminelor de debitmetru atat pe intrare cat si pe iesirea din gospodarie – 2 buc.; • Amenajare incinta (drumuri, platforme, alei, sistematizare verticală si peisagistica); • Împrejmuire. 9. Conductă de transport apă tratată pentru localitatea Țigmandru (UAT Nadeș) în lungime L=1.044 m; 10. Rețele de distribuție localitatea Țigmandru (UAT Nadeș), în lungime L=5.345 m, inclusiv: • Branșamente – 302 buc.; • Hidranți – 10 buc.. 11. Conductă aducțiune apă tratată alimentare GA existentă Nadeș în lungime L=6.001 m. 12. Stație pompare conductă aducțiune apă tratată Nadeș – 1 buc.. Lucrările asociate vor include, după caz, minimum următoarele: • Toate lucrările de construcții: demolari, terasamente, structură de rezistență, arhitectură, confecții metalice (suporți, capace, platforme acces, balustrade etc) etc; • Toate lucrările mecanice: procurare și montaj echipamente mecanice, instalația hidromecanică necesară (conducte, vane, fitinguri), instalații de ridicat etc; • Toate lucrările de HVAC (incalzire,ventilații, sanitare, aer condiționat); • Toate lucrările necesare pentru alimentarea cu energie electrica, automatizarea și controlul întregului sistem prin sistemul SCADA. Necesarul de instrumentație de măsură debite, nivele, presiuni, va fi furnizată pentru a se realiza controlul și monitorizarea procesului. Durata de proiectare și execuție a lucrărilor și punere în funcțiune a instalațiilor este de 22 luni defalcată astfel: Etapa de proiectare: 6 luni Perioada de execuție a lucrărilor: 15 luni Perioada de testare și punere in functiune: 1 lună Perioada de notificare a defectelor este de minim 36 luni.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: MS-TN-CL-G05-Lot 03 – Zona Târnăveni - Sângeorgiu de Pădure – Bălăușeri - lucrări pe sistemele de alimentare cu apă Zagăr (Seleuș), Coroisânmartin
Description: Contractul de tip Proiectare și Executie cuprinde atat proiectarea de detaliu cât şi execuţia constructiilor civile, a instalațiilor mecanice, electrice şi automatizare, inclusiv furnizarea și montarea echipamentelor aferente. Obiectul Contractului este reprezentat de proiectarea, întocmirea documentațiilor pentru obținerea avizelor si autorizațiilor, construirea, testarea si remedierea defectelor pentru toate construcțiile, instalațiile si echipamentele aferente extinderii gospodăriilor de apă, a conductelor de transport și a rețelelor de distribuție, în vederea îmbunătățirii infrastructurii în sectorul de apă din localitățile județului Mureș incluse în proiect. Aceste lucrări includ alimentarea cu energie electrică și integrarea în sistemul SCADA local și SCADA regional. Contractul include următoarele lucrări: 1. Realizare Gospodărie de Apă GA Coroisânmartin: • Stație de clorinare; • Rezervor de înmagazinare V=2x200 m3; • Camine de debitmetru atat pe intrare cat si pe iesirea din gospodarie – 2 buc.; • Rețele în incintă; • Amenajare incinta (drumuri, platforme, alei, sistematizare verticală si peisagistica); • Împrejmuire. • Stație de pompare 2. Conductă de transport de la GA Coroisânmartin la rețelele de distribuție în lungime L=3.994 m; 3. Rețele de distribuție UAT Coroisânmartin, în lungime L=14.456 m, inclusiv: • Branșamente – 931 buc.; • Hidranți – 28 buc.; 4. Conductă de transport apă tratată pentru alimentare Seleuș (UAT Zagăr) în lungime L=2.039 m; 5. Stații de pompare pe conducta de transport spre localitatea Seleuș – 1 buc.; 6. Rețele de distribuție localitatea Seleuș (UAT Zagăr), în lungime L=2.336 m, inclusiv: • Branșamente – 193 buc.; • Hidranți – 8 buc.. Lucrările asociate vor include, după caz, minimum următoarele: • Toate lucrările de construcții: demolari, terasamente, structură de rezistență, arhitectură, confecții metalice (suporți, capace, platforme acces, balustrade etc) etc; • Toate lucrările mecanice: procurare și montaj echipamente mecanice, instalația hidromecanică necesară (conducte, vane, fitinguri), instalații de ridicat etc; • Toate lucrările de HVAC (incalzire,ventilații, sanitare, aer condiționat); • Toate lucrările necesare pentru alimentarea cu energie electrica, automatizarea și controlul întregului sistem prin sistemul SCADA. Necesarul de instrumentație de măsură debite, nivele, presiuni, va fi furnizată pentru a se realiza controlul și monitorizarea procesului. Durata de proiectare și execuție a lucrărilor și punere în funcțiune a instalațiilor este de 22 luni defalcată astfel: Etapa de proiectare: 6 luni Perioada de execuție a lucrărilor:15 luni Perioada de testare și punere în funcțiune: 1 lună Perioada de notificare a defectelor este de minim 36 luni.
Internal identifier: 3