675011-2026 - Competition
Finland – Battery chargers – Lithiumakkujen lataus- ja säilytyskaapit
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Lithiumakkujen lataus- ja säilytyskaapit
Description: Puolustusvoimien logistiikalaitos pyytää tarjouksia lithiumakkujen lataus- ja säilytyskaapeista. Hankinta sisältää 20 kpl kaappia, jotka tilataan kerralla yhtenä tai kahtena toimituseränä. Tekninen erittely Hankinnan kohteen kriteereissä.
Internal identifier: 20000/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti. Tämä hankinta ei sisällä energiatehokkuuden vaatimuksia. Hankintaa ei jaeta osiin. Hankinta sisältää vain yhtä hankittavaa tuotetta, jota ei voida eri tavaralajeihin tai eri alueille, koska kaikki toimitetaan samaan toimitusosoitteeseen. Hankinnan osiin jakaminen aiheuttaisi varsinaisen hankittavan määrän jakamisen liian pieniin ja epätarkoituksenmukaisiin osiin, josta aiheutuisi hallinnollista taakkaa ja lisäkustannuksia. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA) 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Tarjousten jättäminen 5. Tarjousten käsitteleminen. a. Tarjousten avaaminen b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen d. Tarjousten vertailu 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 31158100 Battery chargers
Additional classification (cpv): 31682100 Electricity boxes
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Hankintaan varataan optiona, enintään 100 kappaletta lataus- ja säilytyskaappeja, hankittavaksi vuosien 2027-2030 aikana. Mahdollisia Optioita lunastettaessa eri kokoisissa erissä, arviolta noin 5-10 kappaleen erinä. Mikäli Optio lunastetaan kerralla, se jaetaan toimituseriin, jotka sovitaan valitun toimittajan kanssa tilausta tehtäessä. Optioiden viimeinen lunastuspäivä 30.9.2030.