675298-2026 - Competition
Romania – Programming services of application software – Servicii soluție informatică integrată în cadrul Proiectului ”Platforma de Servicii Publice Digitale pentru Agenția Națională Anti-Doping"
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii soluție informatică integrată în cadrul Proiectului ”Platforma de Servicii Publice Digitale pentru Agenția Națională Anti-Doping"
Description: Achizitia serviciilor de dezvoltare si implementare a Platformei de Servicii Publice Digitale pentru Agentia Nationala Anti-Doping, precum si a produselor hardware, a licentelor software si a solutiilor de securitate cibernetica necesare functionarii acesteia, in cadrul proiectului cod SMIS 342867. Prin prestarea serviciilor solicitate, autoritatea contractanta urmareste digitalizarea serviciilor publice furnizate de ANAD la un grad de sofisticare 4, care sa asigure o interactiune digitala avansata intre ANAD si beneficiarii serviciilor publice furnizate de aceasta. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile. ANAD dorește să achiziționeze servicii soluție informatică integrată (pachet complet pentru implementarea soluției informatice de digitalizare a serviciilor publice ANAD , hardware, licente, servicii dezvoltare, Securitate cibernetică, instruire).Achiziția este planificată în cadrul proiectului „Platforma de Servicii Publice Digitale pentru Agenția Națională Anti-Doping”, Cod SMIS 342867, finanțat prin Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021–2027 (PoCIDIF). În contextul accelerării transformării digitale la nivel european și național, precum și al creșterii cerințelor de eficiență operațională, ANAD inițiază un proiect amplu de digitalizare a serviciilor publice oferite, intitulat „Platforma de Servicii Publice Digitale pentru Agenția Națională Anti-Doping”. Necesitatea proiectului este determinată de limitele infrastructurii informatice actuale și de absența unui cadru digital integrat pentru interacțiunea cu beneficiarii serviciilor anti-doping. Prin realizarea acestui proiect, ANAD își propune să devină un model de bune practici în administrarea publică, oferind servicii eficiente și moderne care să răspundă nevoilor actuale și viitoare ale funcționarilor publici și cetățenilor. Modernizarea sistemului informatic va permite o gestionare internă mai eficientă, va facilita accesul la servicii digitale și va asigura un nivel înalt de securitate și conformitate.
Internal identifier: 18018990/2026/03
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72212000 Programming services of application software
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achizitia are ca obiect proiectarea, dezvoltarea, implementarea si punerea in functiune a Platformei de Servicii Publice Digitale a ANAD, solutie software cu caracter unitar si interdependent, compusa din module care comunica intre ele in mod direct, in timp real, cu o abordare unica inclusiv pentru analiza, dezvoltare, testare, implementare, instruire si suport tehnic post-implementare. Urmatoarele obiective specifice vor fi urmarite prin aceasta achizitie: • analiza si proiectarea sistemului informatic, cu documentarea arhitecturii tehnice si functionale; • dezvoltarea, configurarea si integrarea modulelor software, cu fluxuri de lucru electronice si gestiune electronica a documentelor, inclusiv workflow-uri pentru operatii asupra documentelor (semnare, aprobare, alocare); • dezvoltarea portalului public si a registraturii electronice, precum si a unei aplicatii mobile; • implementarea unui asistent virtual (chatbot) si a componentelor de inteligenta artificiala/invatare automata, cu suport pentru limba romana, inclusiv pentru identificarea automata de spete similare; • furnizarea, livrarea, instalarea si configurarea echipamentelor hardware (statii de lucru, laptopuri, servere, echipamente de retea, imprimante, scanere, UPS-uri) si a licentelor software aferente; • configurarea si operationalizarea infrastructurii de tip cloud privat/guvernamental in care este gazduita solutia; • implementarea solutiilor si serviciilor de securitate cibernetica, inclusiv servicii gestionate de tip MDR/SOC prestate din Uniunea Europeana; • interoperabilitatea cu alte sisteme informatice ale institutiilor care beneficiaza de serviciile ANAD si migrarea datelor istorice; • testarea, instruirea personalului autoritatii contractante, receptia si punerea in functiune a solutiei; • asigurarea serviciilor de garantie, suport tehnic si mentenanta post-implementare. Cerintele minime obligatorii, specificatiile tehnice si functionale, livrabilele si termenele sunt detaliate in Caietul de sarcini, parte integranta a documentatiei de atribuire.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 30213100 Portable computers, 30213300 Desktop computer, 30216110 Scanners for computer use, 30232110 Laser printers, 31682530 Emergency power supplies, 32420000 Network equipment, 32441200 Telemetry and control equipment, 48000000 Software package and information systems, 48311000 Document management software package, 48600000 Database and operating software package, 48761000 Anti-virus software package, 48820000 Servers, 72212730 Security software development services, 72220000 Systems and technical consultancy services, 72263000 Software implementation services, 72265000 Software configuration services, 72600000 Computer support and consultancy services, 79632000 Personnel-training services