675320-2026 - Competition
Finland – Repair, maintenance and associated services related to marine and other equipment – Porvoon kaupungin satamatyöt 2026-2028 (2028-2030)
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Porvoon kaupungin satamatyöt 2026-2028 (2028-2030)
Description: Hankinnan kohteena ovat Porvoon kaupungin satama- ja laiturialueiden sekä saariston ulkoilualueiden ylläpitoon, asennuksiin, siirtoihin ja kunnossapitoon liittyvät työt sekä sukellustyöt. Työkohteet sijaitsevat Porvoon pienvenesatamissa, laiturialueilla ja uimarannoilla sekä kaupungin saaristossa sijaitsevilla ulkoilualueilla. Pienvenesatamat/laiturit sijaitsevat Porvoonjoella, Gammelbackassa, Hamarissa, Kråkössä, Tolkkisissa, Skepparsissa, Pellingissä, Virvikissä sekä Jakarissa. Kaupungin ulkoilualueet saaristossa sijaitsevat Hakasalossa, Mäntysaaressa, Norrholmenilla ja Äggskärissä. Uimalaiturit sijaitsevat Kokonniemen maauimalassa, Hasselholmassa ja Staffaksessa (Veckjärvi) sekä Venjärvellä. Hankintaan sisältyy seuraavia työtehtäviä: 1 sukellustyöt, lyhyt- ja pitkäaikainen (enintään tunnin kestävä ja yli tunnin kestävä, sis. yhden pintahenkilön) 2 työlautalla tehtävät työt, 3 nosturiautotyöt sekä 4 erillinen henkilötyö ja kunnossapitotyöt. Työt sisältävät muun muassa laitureiden, kävelysiltojen, veneaisojen, poijujen ja betonipainojen siirtoja, asennuksia ja kiinnityksiä sekä muita satama- ja laiturirakenteiden kunnossapitoon liittyviä tehtäviä. Hankinnan tarpeet vaihtelevat vuosittain. Hankintaa ei ole jaettu osiin. Tilaaja valitsee vähintään yhden (1) ja enintään (5) viisi palveluntuottajaa puitejärjestelyyn. Sopimuskausi on ensin voimassa määräaikaisena kaksi (2) vuotta, minkä jälkeen tilaajalla on oikeus päättää 1+1 tai kahden optiovuoden käytöstä. Sopimuksen voimassaolo päättyy kuitenkin viimeistään, kun on kulunut neljä (4) vuotta puitesopimuksen voimaantulosta. Sopimus lakkaa sopimuskauden määräajasta riippumatta ilman erillistä irtisanomista, kun sopimuksen enimmäisarvo 480 000 euroa tulee täyteen. Porvoon kaupunki-infran lisäksi Porvoon liikuntapalvelut hankkivat kilpailutuksen myötä perustetun puitejärjestelyn kautta tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä kuvattuja palveluja.
Internal identifier: 2095/02.08.00/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Tarjouskilpailun lopputuloksena muodostetaan hankintalain 42 §:n mukainen useamman palveluntuottaja puitejärjestely tilaajan käyttöön. Hankintamenettelynä käytetään hankintalain 32 §:n mukaista avointa menettelyä. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). MENETTELYN VAIHEET Määräajassa saapuneet tarjoukset tarkistetaan ja arvioidaan kolmessa vaiheessa: 1. Tarjoajan soveltuvuuden arviointi 2. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden arviointi 3. Tarjousten vertailu Ensimmäisessä vaiheessa selvitetään tarjoajien lakisääteiset, taloudelliset, tekniset ja toiminnalliset edellytykset ja kyky suoriutua hankinnan toimittamisesta tarjouspyynnössä esitettyjen vaatimusten mukaisesti. Toisessa vaiheessa arvioidaan tarjouspyynnön vaatimusten täyttyminen niiden tarjousten osalta, jotka täyttivät ensimmäisen vaiheen vaatimukset. Kolmannessa vaiheessa tarjoukset, jotka täyttävät tarjoajalle ja tarjouksen muodolle asetetut vaatimukset vertaillaan tarjouspyynnössä ilmoitettujen valintaperusteiden mukaisesti. Sen jälkeen hankintayksikkö: 4. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 5. Pyytää tarjoajiksi valittuja toimittamaan soveltuvuusselvitykset ja varmistaa tarjoajien soveltuvuuden 6. Solmii sopimuksen valittujen ja soveltuviksi varmistettujen tarjoajien kanssa. Puitejärjestelyyn valitaan enintään viisi (5) palveluntuottajaa siten, kuin tässä tarjouspyynnössä on kuvattu, ellei tarjoajia ole vähemmän. TARJOUSKILPAILUSSA KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset sekä kaikki tarjouksen liitteet on laadittava suomen kielellä.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50240000 Repair, maintenance and associated services related to marine and other equipment
Additional classification (cpv): 45241100 Quay construction work, 45242210 Yacht harbour construction work, 50246200 Buoy maintenance services, 50246300 Repair and maintenance services of floating structures, 98363000 Diving services
5. Lot
Lot: LOT-0000