2. Procedure
Procedure
Title: Kalkning 2026
Description: Denna upphandling avser kalkning av sjöar och vattendrag, drift och tillsyn av kalkdoserare inklusive leverans och hantering av kalk, vattenprovtagning, rapportering samt övrig uppföljning enligt kommunens kalkningsplan och gällande riktlinjer för kalkningsverksamheten. OmfattningLeverans och spridning omfattar uppskattningsvis totalt cirka 940 ton kalkprodukter per år, fördelat enligt följande: cirka 20 ton kalkstensmjöl, fraktion 0–2 mm, för sjökalkning med båt, samtcirka 940 ton P-märkt kalkstensmjöl, fraktion 0–0,2 mm, för kalkning av vattendrag genom fyra kalkdoserare. De volymer som anges i denna upphandling ska betraktas som uppskattade volymer och utgör inte någon garanti för en viss årlig avropsvolym. Behovet av kalkning kan variera mellan olika år. Den faktiska omfattningen av kalkningsinsatserna är bland annat beroende av kommunens tilldelning av externa medel samt beslut om vilka kalkningsåtgärder som ska genomföras under respektive år. Avrop kommer att ske utifrån Beställarens faktiska behov och tillgängliga budget/finansiering för respektive år.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90700000 Environmental services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135136:Lot:1
Additional classification (cpv): 44921210 Powdered lime
Options:
Description of the options: 1+1+1+1