2. Procedure
Procedure
Title: Sähkötarvikkeiden puitejärjestely 2026-2030
Description: Hankinnan kohteena on sähkötarvikkeiden toimittaminen tilaajan käyttöön sopimuskauden 7.12.2026- 28.2.2030 aikana. Hankinta kattaa kiinteistöjen ylläpidossa, kunnossapidossa, korjauksissa sekä investointihankkeissa tarvittavat sähkötarvikkeet, kuten valaisimet, kaapelit, kytkimet, pistorasiat, keskukset, suojalaitteet sekä muut sähköasennuksiin liittyvät tuotteet. Tarvittavat tuoteryhmät ja niitä koskevat vaatimukset on määritelty tarkemmin tarjouspyynnön liitteissä. Hankinnan ennakoitu arvioitu arvo on 5 997 000 € Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä. Hankinnassa perustetaan puitejärjestely, johon kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoajat hyväksytään. Sopimuskauden aikana tullaan tekemään kevennetty kilpailutus valituiksi tulleiden toimittajien kesken sähkötarvikkeiden valmiussopimuksesta v. 2027 aikana. Valmiussopimus tulee olemaan voimassa 5 vuotta. Tarjouspyynnön liitteenä on luonnos valmiussopimuksen julkisesta osasta. VALMIUSSOPIMUS Hankintayksikkö kilpailuttaa puitejärjestelyyn hyväksyttyjen toimittajien kesken erillisen sähkötarvikkeiden valmiussopimuksen vuoden 2027 aikana. Valmiussopimuksen tarkoituksena on turvata sähkötarvikkeiden saatavuus normaaliolojen häiriötilanteissa, poikkeusoloissa sekä muissa toimitusketjun häiriötilanteissa. Valmiussopimusta koskevassa kilpailutuksessa voidaan asettaa tähän tarjouspyyntöön sisältyviä vaatimuksia täydentäviä turvallisuus-, valmius- ja varautumisvaatimuksia. Lisäksi valmiussopimuksen tekemisen edellytyksenä voi olla erillisen turvallisuussopimuksen allekirjoittaminen sekä turvallisuussopimuksessa asetettujen velvoitteiden täyttäminen. Valmiussopimusta koskevat tarkemmat turvallisuusvaatimukset, mahdolliset henkilöstöä koskevat vaatimukset sekä turvallisuussopimuksen sisältö ilmoitetaan valmiussopimuksen kilpailutuksen yhteydessä.
Internal identifier: SK/2057/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 31700000 Electronic, electromechanical and electrotechnical supplies
Additional classification (cpv): 31200000 Electricity distribution and control apparatus, 31300000 Insulated wire and cable, 31500000 Lighting equipment and electric lamps
5. Lot
Lot: LOT-0000