676176-2026 - Competition
Poland – Repair, maintenance and associated services related to personal computers, office equipment, telecommunications and audio-visual equipment – Serwis pogwarancyjny kluczowych urządzeń sieciowych
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Serwis pogwarancyjny kluczowych urządzeń sieciowych
Description: Przedmiotem zamówienia jest serwis pogwarancyjny kluczowych urządzeń sieciowych. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia znajduje się w dokumentacji postępowania.
Internal identifier: 2812.17.2026.MPU
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: art. 411 ust. 7 i 16 ustawy z dnia 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych Na wstępie wskazać należy, że ustawodawca nie zdefiniował ani też nie zawarł żadnych wytycznych, jak należy rozumieć użyty w przepisie art. 411 ust. 13 ustawy PZP zwrot „pilna potrzeba udzielenia zamówienia". Pilna potrzeba co do zasady podyktowana jest koniecznością uniknięcia dotkliwych negatywnych konsekwencji zagrażających takim interesom jak zdrowie i życie, bezpieczeństwo publiczne czy środowisko. Zgodnie z treścią wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 27 stycznia 2011 r. KIO 88/11 „przez pilną potrzebę udzielenia zamówienia należy rozumieć konieczność ochrony jakiegoś interesu, którego naruszenie zagrożone jest wystąpieniem nieprzewidywalnych okoliczności, a który to interes może doznać uszczerbku w przypadku zbyt długiego oczekiwania na udzielenie zamówienia publicznego. Do takich interesów zalicza się ochronę zdrowia i życia, bezpieczeństwo, zapobieganie szkodzie w majątku i ochronę środowiska”. Dalej wskazać należy, że niezwłoczność udzielenia zamówienia publicznego zasadniczo skorelowana jest z konsekwencjami jakie wynikłyby z udzielenia zamówienia w terminach podstawowych. Chodzi tu o ochronę jakiegoś interesu, który może doznać uszczerbku wskutek zbyt późnego udzielenia zamówienia, np. mogłoby to prowadzić do powstania nieodwracalnych, ujemnych skutków dla zamawiającego lub też ze względu na pilną konieczność ochrony określonych i istotnych interesów publicznych Pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenia terminu składania ofert w niniejszym postępowaniu, tj. zastosowania art. 411 ust. 16 ustawy PZP jest niezbędna w celu zapewnienia szybkiego, bezawaryjnego i sprawnego działania systemu transmisji IP, stanowiącego infrastrukturę krytyczną dla prawidłowego funkcjonowania systemów teleinformatycznych Resortu Obrony Narodowej (RON). Należy podkreślić, iż na podstawie Zarządzenia nr 31 z dnia 25 maja 2026 r. w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego CRP, Prezes Rady Ministrów wprowadził na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO - CRP) w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Rozstrzygnięcie przedmiotowego postępowania i zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego z zachowaniem standardowego terminu składania ofert, uwzględniając terminy składania ewentualnych wniosków o wyjaśnienie treści specyfikacji warunków zamówienia oraz możliwych odwołań, niesie ryzyko przerwania ciągłości pogwarancyjnego wsparcia kluczowych urządzeń sieciowych RON i w konsekwencji braku możliwości realizacji zadań wynikających z wprowadzonego stopnia alarmowego CRP. W świetle powyższego przepisu należy zastosować art. 411 ust. 7 i 16 ustawy PZP w przedmiotowym postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu ograniczonego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa na serwis pogwarancyjny kluczowych urządzeń sieciowych. Rozstrzygnięcie ww. postępowania zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego z zachowaniem standardowego terminu składania wniosków i ofert (w wymiarze odpowiednio 30 i 40 dni), może doprowadzić do niemożności realizacji zadań wynikających z wprowadzanych stanów CRP, naruszając tym samym ciągłość funkcjonowania transmisji IP do jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP, co z kolei w istotny sposób zagraża interesom Zamawiającego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50300000 Repair, maintenance and associated services related to personal computers, office equipment, telecommunications and audio-visual equipment
5. Lot
Lot: LOT-0001
Main classification (cpv): 50000000 Repair and maintenance services