676397-2026 - Competition
Poland – Refuse and waste related services – Usunięcie odpadów niebezpiecznych zgromadzonych w hali magazynowej w Olkuszu przy Al. 1000-lecia 15D
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Usunięcie odpadów niebezpiecznych zgromadzonych w hali magazynowej w Olkuszu przy Al. 1000-lecia 15D
Description: Przedmiotem zamówienia jest kompleksowe wykonanie przez Wykonawcę na rzecz Zamawiającego usługi pn. „Usunięcie odpadów niebezpiecznych zgromadzonych w hali magazynowej w Olkuszu przy Al. 1000-lecia 15D”, polegającej na przygotowaniu do odbioru, usunięciu, załadunku, transporcie oraz właściwym przetworzeniu odpadów zgromadzonych w hali magazynowej położonej na działce nr 5047/1, obręb Olkusz, poprzez poddanie ich właściwym, odpowiednim do ich rodzaju i właściwości, ostatecznym procesom: odzysku albo unieszkodliwiania wraz z pełnym udokumentowaniem realizacji usługi. Szacunkowa masa odpadów wynosi około 800 Mg. Rozliczenie zamówienia nastąpi według rzeczywistej masy odpadów, ustalonej zgodnie z zasadami określonymi w Opisie Przedmiotu Zamówienia. Zadanie realizowane jest na podstawie decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz z dnia 27 lutego 2025 r., wydanej na podstawie art. 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zmienionej decyzją z dnia 23 grudnia 2025 r., w związku z koniecznością usunięcia odpadów stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo dla środowiska. Zakres zamówienia obejmuje w szczególności przygotowanie odpadów do odbioru i transportu, w tym – w razie potrzeby – ich przepakowanie lub przepompowanie do odpowiednich opakowań, zabezpieczenie i oznakowanie, ważenie, załadunek, transport, przekazanie bezpośrednio do właściwych instalacji, poddanie odpadów ostatecznym procesom odzysku lub unieszkodliwiania oraz prowadzenie wymaganej ewidencji i dokumentacji gospodarowania odpadami. W formularzu ofertowym Wykonawca wskaże jedną lub kilka Instalacji Docelowych przeznaczonych do realizacji zamówienia. Każda Instalacja Docelowa wskazana w ofercie musi być prowadzona przez Wykonawcę, a w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia – przez jednego lub kilku z tych wykonawców, którzy będą bezpośrednio wykonywać część zamówienia obejmującą przetwarzanie Odpadów. Ostateczne przetworzenie Odpadów w Instalacjach Docelowych wskazanych w ofercie Zamawiający traktuje jako kluczowe zadanie w rozumieniu art. 121 ustawy Pzp i zastrzega jego osobiste wykonanie przez Wykonawcę, a w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia – przez wykonawcę albo wykonawców prowadzących wskazane Instalacje Docelowe. Instalacje Docelowe muszą posiadać aktualne decyzje, zezwolenia lub pozwolenia umożliwiające przyjęcie Odpadów objętych zamówieniem oraz poddanie ich właściwym ostatecznym procesom odzysku albo unieszkodliwiania, a także posiadać zdolność techniczną i ilościową umożliwiającą ich przetworzenie w terminach wynikających z umowy. Wykaz Instalacji Docelowych będzie stanowił załącznik do umowy. Zastrzeżenie dotyczące Instalacji Docelowych wskazanych w ofercie nie wyłącza możliwości zastosowania, w wyjątkowych przypadkach określonych w OPZ i projektowanych postanowieniach umowy, Instalacji Zastępczej, jeżeli wystąpią obiektywne okoliczności techniczne lub prawne uniemożliwiające albo istotnie zagrażające prawidłowemu przetworzeniu określonego strumienia Odpadów w Instalacji Docelowej wskazanej w ofercie. Zastosowanie Instalacji Zastępczej wymaga uprzedniej pisemnej akceptacji Zamawiającego oraz spełnienia warunków określonych w OPZ i umowie. Instalacja Zastępcza musi posiadać aktualne decyzje, zezwolenia lub pozwolenia umożliwiające przyjęcie określonych rodzajów i ilości odpadów oraz poddanie ich właściwemu ostatecznemu procesowi odzysku albo unieszkodliwiania w terminach wynikających z umowy. Instalacja Zastępcza może być prowadzona przez podmiot inny niż Wykonawca lub wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia. Przed skierowaniem odpadów do Instalacji Zastępczej Wykonawca przedłoży dokumenty potwierdzające jej uprawnienia i zdolność do przyjęcia oraz przetworzenia odpadów, a także pisemne potwierdzenie operatora instalacji dotyczące gotowości przyjęcia wskazanych rodzajów i ilości odpadów w wymaganym terminie. Skorzystanie z Instalacji Zastępczej nie zwalnia Wykonawcy z pełnej odpowiedzialności wobec Zamawiającego za zgodną z prawem i terminową realizację zamówienia, wykonanie ostatecznego procesu odzysku albo unieszkodliwiania oraz przekazanie kompletnej dokumentacji. Wykonawca odpowiada za działania i zaniechania podmiotu prowadzącego Instalację Zastępczą jak za działania i zaniechania własne. Zmiana instalacji nie stanowi podstawy do przedłużenia terminów realizacji ani zwiększenia wynagrodzenia Wykonawcy. Podmiot faktycznie wykonujący transport musi posiadać wymagany wpis do rejestru BDO. Jeżeli do przewozu będą miały zastosowanie przepisy ADR, Wykonawca zapewni osoby posiadające wymagane kwalifikacje, odpowiednie środki transportu, wyposażenie, oznakowanie i dokumentację. Najpóźniej przed zawarciem umowy Wykonawca wskaże Koordynatora realizacji zadania odpowiedzialnego za bieżące kierowanie pracami, organizację transportów oraz współpracę z Zamawiającym. Koordynator musi posiadać, zdobyte w okresie ostatnich 5 lat, doświadczenie w kierowaniu lub koordynowaniu co najmniej jednego zadania obejmującego usunięcie i przekazanie do przetwarzania co najmniej 250 Mg odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych. Wykonawca będzie zobowiązany utrzymywać przez cały okres realizacji umowy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej związane z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną nie niższą niż 10 000 000,00 zł. Powyższe wymagania dotyczą sposobu realizacji zamówienia i nie stanowią warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 112 ustawy Pzp. Szczegółowy opis przedmiotu i zakresu zamówienia określa Opis Przedmiotu Zamówienia stanowiący załącznik nr 6 do SWZ.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Pilna potrzeba udzielenia zamówienia wynika z aktualnego stanu magazynowanych Odpadów i opakowań, w tym stwierdzonych uszkodzeń, rozszczelnień i wycieków, udokumentowanego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska, a także z terminów wynikających z organizacji i finansowania zadania: usunięcia Odpadów z Hali i przekazania ich do Instalacji Docelowych do dnia 30 listopada 2026 r., wykonania ostatecznych procesów odzysku albo unieszkodliwiania do dnia 16 grudnia 2026 r. oraz konieczności dokonania odbioru, wystawienia faktury i zapłaty w 2026 r. Termin jest dłuższy od ustawowego minimum 15 dni z uwagi na przewidzianą fakultatywną wizję lokalną oraz złożoność przedmiotu zamówienia, zgodnie z art. 131 ust. 2 Pzp.Zastosowanie skróconego terminu składania ofert jest uzasadnione pilną potrzebą udzielenia zamówienia wynikającą z opisanych wyżej okoliczności oraz nieprzekraczalnych terminów realizacji i rozliczenia zadania
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services
Additional classification (cpv): 90510000 Refuse disposal and treatment, 90512000 Refuse transport services, 90520000 Radioactive-, toxic-, medical- and hazardous waste services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Z postępowania o udzielenie zamówienia wykluczony zostanie Wykonawca, w stosunku do którego zachodzi którakolwiek z okoliczności, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, tj. wykonawcę: 1) będącego osobą fizyczną, którego prawomocnie skazano za przestępstwo: a) udziału w zorganizowanej grupie przestępczej albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, o którym mowa w art. 258 Kodeksu karnego, b) handlu ludźmi, o którym mowa w art. 189a Kodeksu karnego, c) o którym mowa w art. 228–230a, art. 250a Kodeksu karnego, w art. 46–48 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r.poz. 1133 oraz z 2021 r. poz. 2054) lub w art. 54 ust. 1–4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 523, 1292, 1559 i 2054), d) finansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym, o którym mowa w art. 165a Kodeksu karnego, lub przestępstwo udaremniania lub utrudniania stwierdzenia przestępnego pochodzenia pieniędzy lub ukrywania ich pochodzenia, o którym mowa w art. 299 Kodeksu karnego, e) o charakterze terrorystycznym, o którym mowa w art. 115 § 20 Kodeksu karnego, lub mające na celu popełnienie tego przestępstwa, f) powierzenia wykonywania pracy małoletniemu cudzoziemcowi, o którym mowa w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 769 oraz z 2020 r. poz. 2023), g) przeciwko obrotowi gospodarczemu, o których mowa w art. 296–307 Kodeksu karnego, przestępstwo oszustwa, o którym mowa w art. 286 Kodeksu karnego, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, o których mowa w art. 270–277d Kodeksu karnego, lub przestępstwo skarbowe, h) o którym mowa w art. 9 ust. 1 i 3 lub art. 10 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – lub za odpowiedni czyn zabroniony określony w przepisach prawa obcego; 2) jeżeli urzędującego członka jego organu zarządzającego lub nadzorczego, wspólnika spółki w spółce jawnej lub partnerskiej albo komplementariusza w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej lub prokurenta prawomocnie skazano za przestępstwo, o którym mowa w pkt 1; 3) wobec którego wydano prawomocny wyrok sądu lub ostateczną decyzję administracyjną o zaleganiu z uiszczeniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, chyba że wykonawca odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert dokonał płatności należnych podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne wraz z odsetkami lub grzywnami lub zawarł wiążące porozumienie w sprawie spłaty tych należności; 4) wobec którego prawomocnie orzeczono zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne; 5) jeżeli zamawiający może stwierdzić, na podstawie wiarygodnych przesłanek, że wykonawca zawarł z innymi wykonawcami porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji, w szczególności jeżeli należąc do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, złożyli odrębne oferty, oferty częściowe lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, chyba że wykażą, że przygotowali te oferty lub wnioski niezależnie od siebie; 6) jeżeli, w przypadkach, o których mowa w art. 85 ust. 1, doszło do zakłócenia konkurencji wynikającego z wcześniejszego zaangażowania tego wykonawcy lub podmiotu, który należy z wykonawcą do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, chyba że spowodowane tym zakłócenie konkurencji może być wyeliminowane w inny sposób niż przez wykluczenie wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia. 7) Ponadto o udzielenie przedmiotowego zamówienia nie mogą ubiegać się wykonawcy, którzy podlegają wykluczeniu na podstawie na podstawie art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1), dalej: rozporządzenie 833/2014, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1), dalej: rozporządzenie 2022/5762 oraz na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. poz. 835).3 Powyższe wykluczenie następować będzie na okres trwania ww. okoliczności. Zamawiający przewiduje fakultatywnych przesłanek wykluczenia z udziału w postępowaniu na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 4 oraz art 109 ust. 1 pkt 2) lit. a) ustawy Pzp. Zamawiający przewiduje zastosowanie tzw. procedury odwróconej, o której mowa w art. 139 ust. 1 - 4 ustawy Pzp. Stosownie do przywołanych przepisów Zamawiający dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie podstaw wykluczenia. przed przystąpieniem do przetargu, Wykonawca może przeprowadzić na własny koszt wizję lokalną miejsca, w którym będą wykonywane usługi (hala magazynowa w Olkuszu przy Al. 1000-lecia 15D). Przeprowadzenie wizji lokalnej nie jest obligatoryjne. Oferta Wykonawcy, który nie przeprowadzi wizji lokalnej nie zostanie odrzucona.
Additional classification (cpv): 90510000 Refuse disposal and treatment, 90512000 Refuse transport services, 90520000 Radioactive-, toxic-, medical- and hazardous waste services, 90523000 Toxic waste disposal services except radioactive waste and contaminated soil
Options:
Description of the options: BRAK
2. Procedura
Procedura
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: tak
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 90500000 Usługi związane z odpadami
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 90510000 Usuwanie i obróbka odpadów, 90512000 Usługi transportu odpadów, 90520000 Usługi w zakresie odpadów radioaktywnych, toksycznych, medycznych i niebezpiecznych
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 90510000 Usuwanie i obróbka odpadów, 90512000 Usługi transportu odpadów, 90520000 Usługi w zakresie odpadów radioaktywnych, toksycznych, medycznych i niebezpiecznych, 90523000 Usługi usuwania odpadów toksycznych, z wyjątkiem odpadów radioaktywnych i zanieczyszczonej gleby