676405-2026 - Competition
Sweden – Construction work – Nytt Sjövattenintag till Solnaverket
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Nytt Sjövattenintag till Solnaverket
Description: Norrenergi avser att upphandla en entreprenad för genomförande av ett högt prioriterat projekt med tekniskt och genomförandemässigt komplexa förutsättningar. Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt LUF. I detta första steg inbjuds leverantörer att ansöka om att få delta i den fortsatta upphandlingen.
Internal identifier: NE2026-129
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000