676630-2026 - Competition
Romania – Battle simulators – Achizitie simulator de scenarii reale
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Achizitie simulator de scenarii reale
Description: Obiectul prezentei proceduri de achiziţie îl reprezintă achiziţia de SIMULATOR DE SCENARII REALE, conform specificaţiilor tehnice nr 1.533.888 din 16.09.2026 anexate caietului de sarcini nr. 1.534.047 din 28.09.2026, iar autoritatea contractantă intenționează să încheie un contract de achiziție publică de produse. Termenul limita de livrare este 5 luni de la data semnării contractului de către ambele părți. Achiziția acestui SIMULATOR DE SCENARII REALE va ajuta la îmbunătățirea performanțelor și deprinderilor practice ale educabililor care vor fi instruiți în cadrul școlii, rezultând astfel o implementare eficientă a proiectului „ROHU00634 – SAFE - Together for a Safer Area”, precum și creșterea capacității instituționale prin îmbunătățirea gradului de dotare al instituției de învățământ și eficientizarea procesului de transmitere și dobândire a deprinderilor practice specifice. Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare , numai prin SEAP(https://e-licitatie.ro/pub) intr-un termen de cel mult 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, conform art.160 alin.1 si 2 din Legea 98/2016. Solicitarea de clarificări va fi adresată doar prin SEAP și va fi semnată cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificate calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat In masura in care solicitarile de clarificari sau informatiile suplimentare au fost adresate in termenul prevazut anterior, autoritatea contractanta va raspunde in a 12 – a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, conform art. 161 alin. 1 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta urmand sa nu dea curs solicitarilor adresate prin alta modalitate de comunicare sau alt termen decat cel stabilit. ATENTIE!!! Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesati vor respecta prevederile notificarii ANAP nr.247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire/răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), in sensul ca documentele atasate la sectiunea "Intrebari" NU VOR CONTINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, întrucat acestea vor deveni publice în momentul transmiterii răspunsului de către autoritatea contractantă!
Internal identifier: 4208501_2026_PAAPD 1622158
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 35740000 Battle simulators
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea contractantă intenționează să achiziționeze un SIMULATOR DE SCENARII REALE, conform specificaţiilor tehnice nr 1.533.888 din 16.09.2026 anexate caietului de sarcini nr. 1.5.33.013 din 20.07.2026, prin încheierea unui contract de achiziție publică de produse. Obiectivul specific al achiziției îl reprezintă creșterea ponderii activităților practice necesare asigurării pregătirii, formării și perfecționării deprinderilor educabililor pe timpul controlului și supravegherii frontierei în cadrul proiectului cu finanțare europeană, prin care vor fi instruiți participanții la sesiunile de instruire din cadrul Proiectului și, ulterior elevii școlii și personalul din cadrul Poliției de Frontieră Română. Achiziția acestui SIMULATOR DE SCENARII REALE va ajuta la îmbunătățirea performanțelor și deprinderilor practice ale educabililor care vor fi instruiți în cadrul școlii, rezultând astfel o implementare eficientă a proiectului „ROHU00634 – SAFE - Together for a Safer Area”, precum și creșterea capacității instituționale prin îmbunătățirea gradului de dotare al instituției de învățământ și eficientizarea procesului de transmitere și dobândire a deprinderilor practice specifice. Termenul limita de livrare este 5 luni de la data semnării contractului de către ambele părți
Internal identifier: 1