676748-2026 - Competition
Romania – Electric buses – Achiziția a cinci autobuze electrice în Municipiul Zalău
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziția a cinci autobuze electrice în Municipiul Zalău
Description: Obiectul achiziției îl reprezintă furnizarea de autobuze electrice din gama 6-8 m, echipate cu sisteme ITS și a stațiilor de reîncărcare a acumulatorilor din autobuze (stații de încărcare lentă), în conformitate cu cerințele Caietului de sarcini nr. 75469/17.09.2026, certificate conform standardelor de calitate internațională specifice. Achiziţia produselor se va realiza, dupǎ cum urmeazǎ: 1. Autobuze electrice din gama de 6-8 m - 5 buc., inclusiv SDV-uri, echipamente și soft-uri specifice pentru executarea lucrărilor de întreținere și reparații, diagnosticare și reglare, piese materiale de prima dotare, stocul de rezervă pentru agregate și unități electronice de comandă, servicii de instruire, servicii de control calitate, operatiuni cu titlu accesoriu, echipate cu următoarele sisteme ITS: 1.1. Calculator ITS și aplicații specifice sistemului de management al transportului public și sistemului de ticketing, inclusiv licențele software, cu montaj şi punere în funcţiune – 5 buc.; 1.2. Subsistem de informare interioară – ecran de tip display, inclusiv licențele software, cu montaj şi punere în funcţiune - 5 buc.; 1.3. Subsistem de informare exterioară, inclusiv licențele software, cu montaj şi punere în funcţiune – 15 buc.; 1.4. Sistem de acces la Internet – WiFi, cu montaj şi punere în funcţiune – 5 buc.; 1.5. Sistem de supraveghere video, cu montaj şi punere în funcţiune – 20 buc. care include: - camere video, inclusiv licente software - 20 camere video; 1.6. Sistem de supraveghere video – MDVR – sistem digital de înregistrare video, inclusiv licențele software, cu montaj şi punere în funcţiune – 5 buc; 1.7. Sistem de ticketing – validatoare, inclusiv licențele software, cu montaj şi punere în funcţiune – 15 buc; 2. Stații de reîncărcare lente, cu montaj și punere în funcțiune – 5 buc., inclusiv SDV-uri, echipamente și soft-uri specifice pentru executarea lucrărilor de întreținere și reparații, diagnosticare și reglare, piese materiale de prima dotare, stocul de rezervă pentru agregate și unități electronice de comandă, servicii de instruire.
Internal identifier: 4291786/2026/C12
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144910 Electric buses
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul achiziției îl reprezintă furnizarea de autobuze electrice din gama 6-8 m, echipate cu sisteme ITS și a stațiilor de reîncărcare a acumulatorilor din autobuze (stații de încărcare lentă), în conformitate cu cerințele Caietului de sarcini nr. 70840/01.09.2026, certificate conform standardelor de calitate internațională specifice. Achiziţia produselor se va realiza, dupǎ cum urmeazǎ: 1. Autobuze electrice din gama de 6-8 m - 5 buc., inclusiv SDV-uri, echipamente și soft-uri specifice pentru executarea lucrărilor de întreținere și reparații, diagnosticare și reglare, piese materiale de prima dotare, stocul de rezervă pentru agregate și unități electronice de comandă, servicii de instruire, servicii de control calitate, operatiuni cu titlu accesoriu, echipate cu următoarele sisteme ITS: 1.1. Calculator ITS și aplicații specifice sistemului de management al transportului public și sistemului de ticketing, inclusiv licențele software, cu montaj şi punere în funcţiune – 5 buc.; 1.2. Subsistem de informare interioară – ecran de tip display, inclusiv licențele software, cu montaj şi punere în funcţiune - 5 buc.; 1.3. Subsistem de informare exterioară, inclusiv licențele software, cu montaj şi punere în funcţiune – 15 buc.; 1.4. Sistem de acces la Internet – WiFi, cu montaj şi punere în funcţiune – 5 buc.; 1.5. Sistem de supraveghere video, cu montaj şi punere în funcţiune – 20 buc. care include: - camere video, inclusiv licente software - 20 camere video; 1.6. Sistem de supraveghere video – MDVR – sistem digital de înregistrare video, inclusiv licențele software, cu montaj şi punere în funcţiune – 5 buc; 1.7. Sistem de ticketing – validatoare, inclusiv licențele software, cu montaj şi punere în funcţiune – 15 buc; 2. Stații de reîncărcare lente, cu montaj și punere în funcțiune – 5 buc., inclusiv SDV-uri, echipamente și soft-uri specifice pentru executarea lucrărilor de întreținere și reparații, diagnosticare și reglare, piese materiale de prima dotare, stocul de rezervă pentru agregate și unități electronice de comandă, servicii de instruire
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 30123100 Ticket-validation machines, 31682540 Substation equipment, 35120000 Surveillance and security systems and devices, 42418910 Loading equipment, 42961300 Vehicle location system