2. Procedure
Procedure
Title: Execuția lucrărilor pentru realizarea Obiectivului de investiție ”Construire locuinte sociale - 100 unitati locative in Orasul Topoloveni, Rest de executat”
Description: Contractul are ca scop achizitia de executie a lucrarilor de constructii - montaj aferente Obiectivului de investitie ”Construire locuinte sociale - 100 unitati locative in Orasul Topoloveni, Rest de executat”, respectiv finalizarea investiției prin executarea tuturor lucrărilor rămase, necesare pentru punerea în funcțiune și recepția obiectivului, în conformitate cu documentația tehnico-economică aprobată, autorizația de construire, proiectul tehnic și detaliile de execuție. Obiectul contractului nu se limitează la executarea cantităților de lucrări prevăzute în listele de cantități, ci include toate activitățile necesare pentru realizarea unor construcții complete, funcționale și conforme cu cerințele de calitate, performanță și siguranță stabilite prin documentația investiției și prin reglementările tehnice aplicabile. Investiția face parte din categoria construcțiilor noi destinate locuirii și este realizată în baza documentației tehnico-economice aprobate, autorizației de construire și proiectului tehnic de execuție. Lucrările ce fac obiectul prezentului contract reprezintă exclusiv lucrările rămase de executat, astfel cum sunt identificate în documentația tehnică și în listele de cantități. Caracterul de contract pentru rest de executat impune executantului obligația de a integra lucrările nou executate cu cele existente, astfel încât, la finalizarea contractului, construcția să constituie un ansamblu unitar din punct de vedere structural, arhitectural, funcțional, energetic și al instalațiilor. Lucrările executate trebuie să integreze aplicarea solutiilor propuse in proiect, in vederea conformarii exigentelor NZEB, asa cum sunt ele stabilite prin MC00l/2022, conform Raportului privind cerintele minime de conformare a unei cladiri cu consum de energie apropare egal cu zero (NZEB) realizat in conformitate cu Legea 327/2005 actualizata in 2021 si Ordin 16/2023 pentru aprobarea reglementarii tehnice Metodologie de calcul al performantei energetice a cladirilor, indicativ MC00l/2022. Valoarea estimată a contractului nu include cheltuieli diverse și neprevăzute. Acestea nu vor fi ofertate de operatorii economici, dar pot fi utilizate pe parcursul derulării contractului, în conformitate cu prevederile art. 221 din Legea nr. 98/2016 actualizata. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare / informatiilor suplimentare in a 9-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, actualizata.
Internal identifier: 1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45211000 Construction work for multi-dwelling buildings and individual houses
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Contractul are ca scop finalizarea investiției prin executarea tuturor lucrărilor rămase, necesare pentru punerea în funcțiune și recepția obiectivului, în conformitate cu documentația tehnico-economică aprobată, autorizația de construire, proiectul tehnic și detaliile de execuție. Obiectul contractului nu se limitează la executarea cantităților de lucrări prevăzute în listele de cantități, ci include toate activitățile necesare pentru realizarea unor construcții complete, funcționale și conforme cu cerințele de calitate, performanță și siguranță stabilite prin documentația investiției și prin reglementările tehnice aplicabile. Investiția face parte din categoria construcțiilor noi destinate locuirii și este realizată în baza documentației tehnico-economice aprobate, autorizației de construire și proiectului tehnic de execuție. Lucrările ce fac obiectul prezentului contract reprezintă exclusiv lucrările rămase de executat, astfel cum sunt identificate în documentația tehnică și în listele de cantități. Caracterul de contract pentru rest de executat impune executantului obligația de a integra lucrările nou executate cu cele existente, astfel încât, la finalizarea contractului, construcția să constituie un ansamblu unitar din punct de vedere structural, arhitectural, funcțional, energetic și al instalațiilor. Lucrările executate trebuie să integreze aplicarea solutiilor propuse in proiect, in vederea conformarii exigentelor NZEB, asa cum sunt ele stabilite prin MC00l/2022, conform Raportului privind cerintele minime de conformare a unei cladiri cu consum de energie apropare egal cu zero (NZEB) realizat in conformitate cu Legea 327/2005 actualizata in 2021 si Ordin 16/2023 pentru aprobarea reglementarii tehnice Metodologie de calcul al performantei energetice a cladirilor, indicativ MC00l/2022.
Additional classification (cpv): 45315000 Electrical installation work of heating and other electrical building-equipment, 45321000 Thermal insulation work, 45331200 Ventilation and air-conditioning installation work, 45332400 Sanitary fixture installation work, 45421100 Installation of doors and windows and related components