677303-2026 - Competition
Sweden – Ship-piloting services – Lotstransporter för Södra Vänern
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Lotstransporter för Södra Vänern
Description: Upphandlingen avser sjötransport och bordning av Sjöfartsverkets lotsar i arbetsområdet Trollhättekanal, från Brinkebergskulle till Dalbron samt i Vänern från Dalbobron till latitud genom Gälleudde. Tjänsterna syftar till att möjliggöra för Sjöfartsverket att uppfylla sina åtaganden att tillhandahålla lotsningstjänster åt sjöfarten.
Internal identifier: 26-05917
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 63722000 Ship-piloting services
5. Lot
Lot: LOT-0000