2. Procedure
Procedure
Title: Delegarea gestiunii activității de colectare separată şi transport separat al deşeurilor menajere şi al deşeurilor similare provenind din activităţi comerciale din industrie şi instituţii, inclusiv fracţii colectate separat, pentru UAT Chitila
Description: Procedura de achiziție organizată de autoritatea contractantă are ca obiect delegarea gestiunii activității de colectare separată şi transport separat al deşeurilor menajere şi al deşeurilor similare provenind din activităţi comerciale din industrie şi instituţii, inclusiv fracţii colectate separat, pentru UAT Chitila, această activitate fiind definită în conformitate cu prevederile art. 2, alin. (3), lit. a) din Legea nr. 101/2006, republicată. Activitatea de salubrizare care va fi prestată la nivelul contractului care va fi atribuit ca urmare a prezentei proceduri, cuprinde: colectarea separată şi transportul separat al deşeurilor menajere şi al deşeurilor similare provenind din activităţi comerciale din industrie şi instituţii, inclusiv fracţii colectate separat; colectarea separată și transportul separat al deșeurilor provenite din locuințe, generate de activități de reamenajare și reabilitare interioară/exterioară a acestora; colectarea separată și transportul separat al deșeurilor voluminoase, menajere și similare, în afara campaniilor regulate de colectare; colectarea separată și transportul separat al deșeurilor provenite de la evenimente publice - bâlciuri, festivaluri, concerte, târguri, campinguri șl alte situații sau locații similare; colectarea separată și transportul separat al deșeurilor municipale abandonate pe domeniul public sau pe domeniul privat al UAT Chitila, cu excepția deșeurilor municipale abandonate pe căile publice de circulație, potrivit legii; colectarea separată și transportul separat al deșeurilor provenite de la lucrări de construcții abandonate pe domeniul public sau pe domeniul privat al UAT Chitila, cu excepția deșeurilor din construcții abandonate pe căile publice de circulație, potrivit legii; Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până în a 18-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire în a 11-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită.
Internal identifier: 2026/5
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Categoriile de deșeuri care fac obiectul contractului de delegare ce urmează a fi încheiat sunt: • deșeuri menajere provenind de la populație respectiv fracțiile de deșeuri colectate separat precum cele reciclabile (hârtie, carton, plastic, metale, sticlă), biodeșeuri, deșeuri textile, deșeuri voluminoase, deșeuri periculoase și și deșeurile reziduale; • deșeuri similare provenind de la agenți economici și instituții publice, respectiv fracțiile de deșeuri colectate separat precum cele reciclabile (hârtie, carton, plastic, metale, sticlă), biodeșeuri, deșeurile textile, deșeuri voluminoase și deșeurile reziduale; • deșeuri din construcții și desființări provenite din locuințe, generate de activități de reamenajare și reabilitare interioară și/sau exterioară a acestora. Operatorul serviciului de salubrizare va asigura serviciile detaliate în Caietul de sarcini, inclus în documentația de atribuire. Numărul de locuitori din aria de delegare este estimat la 17.117 locuitori rezidenți în anul 2026. În aria de delegare sunt circa 4017 de gospodării (case individuale) și 1582 de apartamente în 102 blocuri de locuințe. La nivelul UAT Chitila sunt 1.241 persoane juridice (instituții publice și agenți economici). Cantitatea anuală de deşeuri municipale estimată a fi colectată în primul an de operare este de 5.480 tone, din care 3.632 tone deşeuri menajere, 1.848 tone deşeuri similare. Cantitatea totală generată de deşeuri de hârtie, metal, plastic şi sticlă reprezintă 28,80% din cantitatea de deșeuri municipale (cantitatea generată din care se scade SGR), în primul an de delegare (2026). Cantitatea de deşeuri reciclabile de hârtie, metal, plastic şi sticlă din deşeurile municipale estimată a fi colectată separat, inclusiv impurități, în primul an de operare, calculată pe baza indicatorului de performanţă al activităţii, este de 1.453 tone, din care 1.096 tone reciclabile menajere, 357 tone similare. Cantitatea de deșeuri reziduale estimată a fi colectată în primul an de operare este de 3.709 tone (include deșeurile abandonate), din care 2.256 tone reziduale menajere și 1.453 tone reziduale similare. Cantitatea de deşeuri textile estimată a fi colectată separat în primul an de operare este de 41 tone. Cantitatea de deşeuri periculoase menajere estimată a fi colectată în primul an de operare este de 48 tone. Cantitatea de deşeuri voluminoase municipale estimată a fi colectată în primul an de operare este de 229 tone. Cantitatea de deşeuri din construcţii provenită din locuinţe estimată a fi colectată în primul an de operare, conform datelor istorice, este de 364 tone. Cantitatea de deşeuri municipale abandonate estimată a fi colectată, în primul an de operare, este de 18 tone din care 11 tone deșeuri reziduale menajere și 7 tone deșeuri similare. Cantitatea de deşeuri din construcţii abandonate, estimată a fi colectată, în primul an de operare, este de 64 tone. Activitatea de colectare și transport al deşeurilor va fi asigurată de către operatorul desemnat în regim de exclusivitate în aria de delegare, în conformitate cu prevederile art. 9, alin. (1), lit. f) și ale art. 29, alin. (2), lit. e) din Legea salubrizării localităților, nr. 101/2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Din aria de delegare UAT Chitila fac parte orașul Chitila și satul Rudeni.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 90511000 Refuse collection services, 90511100 Urban solid-refuse collection services, 90511200 Household-refuse collection services, 90512000 Refuse transport services