2. Procedure
Procedure
Title: Osallistumispyyntö: Leijona-korttelin perusparannus, projektinjohtourakoitsijan hankinta
Description: Hankinnan kohteena on projektinjohtourakoitsijan hankinta Leijona-korttelin perusparannukseen. Leijona-korttelin perusparannus toteutetaan kehitysvaiheellisena yhteistoiminnallisena projektinjohtourakkana, jossa kehitysvaiheen työ toteutetaan projektinjohtourakkasopimuksen kehitysvaiheen sopimuksella ennen varsinaisen projektinjohtourakkasopimuksen allekirjoittamista. Hanke käsittää koko kiinteistön kattavan teknisen ja toiminnallisen perusparannuksen. Hankkeessa uusitaan ja nykyaikaistetaan taloteknisiä järjestelmiä ja niiden konehuonetiloja sekä parannetaan energiataloutta. Hankkeessa uusitaan, korjataan ja kunnostetaan kuntotutkimuksiin ja selvityksiin perustuen rakenteita ja rakennusosia sekä vesikattoja, julkisivuja ja ikkunoita ja ovia. Sisätiloissa uusitaan ja kunnostetaan pintoja, rakennusosia ja valaisimia sekä tehdään käyttäjän toiminnan ja tilojen monikäyttöisyyden kehittämiseksi tilamuutoksia. Rakennuksen paloturvallisuutta, esteettömyyttä sekä akustiikkaa ja ääneneristystä parannetaan ja it-, av- ja esitysteknisiä valmiuksia kehitetään. Kaikessa rakennustyössä on huomioitava rakennussuojelun vaatimukset. Hankinnan tarkempi sisältö sekä vertailuperusteet on kuvattu hankintailmoituksen liitteenä olevissa alustavissa tarjouspyyntöasiakirjoissa. Liiteasiakirjat löytyvät julkaisun Tarjouspalvelu-sivuilta kohdassa "Liitteet ja linkit" ilmoitetusta linkistä.
Internal identifier: HEL 2026-008952
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Neuvottelumenettelyn vaatimien resurssien ja hankintaprosessin ajankäytön ennakoimiseksi ehdokkaiden määrää on syytä rajoittaa ja neuvottelumenettelyyn valittavien yrityksillä tulee olla riittävä kokemus vastaavanlaisista hankkeista. Tarjousvaiheeseen 1 kutsutaan kuusi (6) sellaista parasta ehdokasta, jotka ovat ilmoittaneet vaaditut tiedot ja toimittaneet vaaditut selvitykset ja niiden perusteella täyttävät asetetut soveltuvuusvaatimukset. Mikäli soveltuvuusvaatimukset täyttäviä ehdokkaita on enemmän kuin kuusi (6), tilaaja pisteyttää ehdokkaiden ilmoittamat referenssihankkeet. Referenssihankkeiden valintaperusteet on esitetty liitteessä 2. Tarjousvaiheeseen 2 kutsutaan kolme (3) parasta tarjoajaa, jotka ovat jättäneet hyväksytysti alustavan tarjouksen. Tarjoajat asetetaan tarvittaessa paremmuusjärjestykseen alustavien tarjousten perusteella. Mikäli kaikki tässä vaiheessa hankintaprosessia mukana olevat tarjoajat kutsutaan tarjousvaiheeseen 2, alustavia tarjouksia koskevat pisteytykset ja arvioinnit voidaan julkaista vasta hankintapäätöksessä.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000