678857-2026 - Competition
Denmark – Construction work – EU udbud i forbindelse med totalentreprisekontrakt for opførelse af Vilhelmines Have Plejehjem
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: EU udbud i forbindelse med totalentreprisekontrakt for opførelse af Vilhelmines Have Plejehjem
Description: Nærværende EU-udbud vedrører en totalentreprisekontrakt for opførelse af Vilhelmines Have Plejehjem, herefter benævnet ’’Vilhelmines Have’’. Vilhelmines Have er beliggende i Koldings nordlige bydel i boligområdet Skovvejen-Skovparken. Forinden opførelse af Vilhelmines Have, skal tre boligblokke nedrives. Nedrivning er ikke en del af nærværende totalentreprisekontrakt. Lokalplan 0114-71 er gældende for området. Lokalplan 0114-71 er en opfølgning på den strategiske udviklingsplan for Skovvejen-Skovparken, der blev vedtaget af Byrådet i Kolding den 28. maj 2019. AAB Kolding er bygningsejer mens Kolding Kommune er kommende bruger og lejer af bygningen. Den daglige drift af bygningen varetages af AAB Kolding. Derfor er medlemmer fra både AAB Kolding og Kommunen en del af planlægningen samt udførelsen af projektet. Totalentreprisekontrakten udbydes af AAB Kolding, afdeling 04 og 08 v/ Bovia, som er den egentlige Bygherre og benævnes herefter ”Bygherre”, og kontrakten omfatter således både projektering og udførelse. Det er konkurrencens formål at frembringe forslag til opførelse af Vilhelmines Have, så projektet imødekommer ønsker vedrørende beboernes hverdagsliv samt de arkitektoniske krav, der fremgår af byggeprogrammet. I dette udbud er der følgende mindstekrav: - at levere 70 boliger med et samlet boligareal inkl. fællesboligareal på 4900 BBR m2 - at levere et serviceareal til plejehjemmet på 1750 BBR m2 Projektet vedrører almene boliger og gennemføres med offentlig støtte. Opgaven er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger. Totalentreprisen omfatter udarbejdelse af konkurrenceforslag, dispositionsforslag, udarbejdelse af forprojekt, myndighedsprojekt samt hovedprojekt og udførelsesprojekt. Totalentreprenøren er ansvarlig for alle projekterings-, rådgivnings- og udførelsesydelser samt myndighedsforhold, der er nødvendige for projektets gennemførelse i overensstemmelse md udbudsmaterialer, herunder projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B), samt certificerede rådgivere på brand og statik. ABT 18 med de ændringer og præciseringer, der fremgår af udbudsmaterialet, er gældende for totalentreprisen. Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Udbuddet gennemføres som en omvendt licitation med en fast maksimal entreprisesum på 120 mio. kr. ekskl. moms. Fastpris: 120.000.000 kr. ekskl. moms Der konkurreres ikke på tilbudssummen for projektet. Evalueringen omfatter derimod de fastsatte kvalitative kriterier samt den økonomiske værdi af de fradrag, som tilbudsgiver måtte angive i Fradragslisten.
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens §§ 61-66. Tildelingskriteriet er det økonomisk mest fordelagtige tilbud, der identificeres på grundlag af tildelingskriteriet ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3. Udbuddet gennemføres som en omvendt licitation med en fast maksimal entreprisesum på 120 mio. kr. ekskl. moms. Fastpris: 120.000.000 kr. ekskl. moms Der konkurreres ikke på tilbudssummen for projektet. Evalueringen omfatter derimod de fastsatte kvalitative kriterier samt den økonomiske værdi af de fradrag, som tilbudsgiver måtte angive i Fradragslisten. Det forventes, at der afholdes 1 forhandlingsrunde, hvori der gennemføres et forhandlingsmøde med hver tilbudsgiver. Bygherre forbeholder sig dog retten til at afholde yderligere forhandlingsmøder i en forhandlingsrunde og også til at gennemføre flere forhandlingsrunder, hvis dette viser sig nødvendigt eller formålstjenligt. I givet fald vil Bygherre naturligvis orientere alle tilbudsgivere herom. Bygherre forbeholder sig dog også retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger, alternativt at tildele kontrakten på baggrund af det seneste modtagne tilbud (reviderede tilbud) uden gennemførelse af yderligere forhandlinger. Tildeling kan i begge tilfælde alene ske til et tilbud, som Bygherre ikke er forpligtet til at afvise som ukonditionsmæssigt. I tilfælde af at der afholdes mere end én forhandlingsrunde vil Bygherre, hvis det vurderes hensigtsmæssigt i forhold til dels at minimere transaktionsomkostninger for såvel tilbudsgiverne som Bygherre og dels i forhold til at sikre fortsat tilstrækkelig konkurrence, foretage reduktion af antallet af tilbudsgivere under forhandlingsforløbet. (såkaldt shortlisting). Reduktionen/shortlistingen vil kunne finde sted efter 1. forhandlingsmøde og efter afgivelsen af et reviderede tilbud (tilbudsafgivelse nr. 2). Reduktion vil i givet fald ske på baggrund af et afgivet skriftligt tilbud og i henhold til de angivne tildelingskriterier. Såfremt forhandlingsprocessen måtte udvikle sig til at indebære yderligere forhandlingsrunder, vil en sådan udskillelse kunne foretages efter yderligere, reviderede tilbud (tilbudsafgivelse nr. 2, nr. 3, etc.) frem mod Bygherres anmodning om fremsendelse af endeligt tilbud. For fuldstændighedens skyld bemærker Bygherre, at det således er forventningen, at tilbudsgiverne skal aflevere et (fuldt) indledende tilbud, gennemføre en forhandling og aflevere et (fuldt) endeligt tilbud. Men Bygherre har altså ret til og mulighed for at gennemføre flere møder i en forhandlingsrunde, gennemføre flere forhandlingsrunder og til at 'springe forhandlingen over'. Tilsvarende har Bygherre også mulighed for at anmode om supplerende afleveringer (f.eks. uddybning af forhold, mellemregninger, tegning etc.) som led i forhandlingerne, såfremt det viser sig relevant eller nødvendigt. Alle sådanne forhold vil blive klart kommunikeret og gennemført under iagttagelse af de udbudsretlige principper. Der henvises i øvrigt til udbudsbetingelserne som indeholder yderligere oplysninger om forhandlingsprocessen. Entreprisekontrakten er en betinget kontrakt og betingelserne herfor fremgår af entreprisekontrakten.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Additional classification (cpv): 45210000 Building construction work, 45220000 Engineering works and construction works, 45300000 Building installation work, 45310000 Electrical installation work, 45400000 Building completion work, 71220000 Architectural design services, 71240000 Architectural, engineering and planning services
5. Lot
Lot: LOT-0001