2. Procedure
Procedure
Title: Servicii sociale cu cazare pentru persoane adulte cu dizabilități de tip Servicii de locuire asistată în comunitate - Centru pentru viață independentă
Description: Raportat la nevoia de dezvoltare și diversificare a serviciilor sociale de interes local, conform Legii 292/2011 -asistență socială, Secțiunea a 3-a – Contractarea serviciilor sociale, avand în vedere art. 84 alin. (l) pot fi contractate servicii sociale specifice și diferențiate pentru asigurarea respectarii și promovării drepturilor persoanelor cu dizabilități. Privind situația socială creată prin actele normative care privesc procesul de dezinstituționalizare, Legea 7 din 4 ianuarie 2023 privind susținerea procesului de dezinstituționalizare a persoanelor adulte cu dizabilități și aplicarea unor măsuri de accelerarea acestuia și de prevenirea instituționalizării, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative prevede limitativ la art. 23 alin. (2): „Finanțarea măsurilor de protective pentru persoane adulte cu dizabilități, furnizate de furnizorii de servicii sociale private, acreditați (…) se realizează în baza contractării prevăzute la art. 33 alin. (2) din Legea 448/2006, republicătă, cu modificările și completările ulterioare.” Scopul acordării serviciilor sociale de acest tip este de a asigura persoanelor adulte cu dizabilități activități și servicii sociale specifice în comunitate Serviciul social de locuire asistată în comunitate pentru viaţă independentă, abreviat LACVI, este un tip de serviciu social prin care se acordă sprijin, pe perioadă determinată, pentru ca persoanele adulte cu dizabilităţi să poată participa deplin şi efectiv la viaţa socială. Sprijinul este flexibil şi adaptat, iar dimensiunea şi durata diferă în funcție de specificul nevoilor. LACVI respectă setul de standarde privind locuirea incluzivă în comunitate pentru persoanele adulte cu dizabilităţi, bazat pe principiile alegerii şi controlului exercitat de persoană, separării furnizării locuirii de serviciile de sprijin, amplasării în comunitate şi în imobile obişnuite, similare celor utilizate de restul populaţiei, precum şi pe respectarea principiilor de non-segregare, diversitate, adaptare, accesibilitate, sustenabilitate, siguranţă şi gestionare în acord cu preferinţele persoanelor cu dizabilităţi (Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Drepturilor Persoanelor cu Dizabilităţi nr. 1.136/2023 privind aprobarea setului de standarde de locuire incluzivă în comunitate a persoanelor adulte cu dizabilităţi). Prin LACVI se asigură servicii de sprijin acordate de personal de specialitate persoanelor adulte cu dizabilităţi aflate în proces de dezinstituţionalizare sau în risc de re/instituţionalizare, în perspectiva exercitării de către acestea a dreptului la alegere şi control în toate ariile vieţii. Se vor achiziționa servicii sociale conform descrierii din Caietul de sarcini și Anexele aferente fiecărui lot. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă stabileste un singur termen în care va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în a 11-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Solicitările de clarificări aferente documentației de atribuire VOR FII DEPUSE EXCLUSIV ONLINE la rubrica Solicitări de clarificări/Întrebări.
Internal identifier: 38053878_2026_PAAPD1631959
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85311200 Welfare services for the handicapped
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1 LACVI-CPVI 15 (8F+7B)
Description: Conform Caietului de sarcini și anexa atașată
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Title: LOT 2 LACVI-CPVI (3F)
Description: Conform caietului de sarcini și anexa atașată
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: LOT 3 LACVI-CPVI 1 (B)
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: LOT 4 LACVI-CPVI 1 (B)
Internal identifier: 4