679075-2026 - Competition
Poland – Snow-clearing services – Zimowe utrzymanie dróg na terenie miasta Biała Podlaska w sezonie 2026 – 2027
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Zimowe utrzymanie dróg na terenie miasta Biała Podlaska w sezonie 2026 – 2027
Description: 1. Przedmiotem zamówienia jest zimowe utrzymanie dróg na terenie miasta Biała Podlaska w sezonie 2026-2027, prowadzone zgodnie zarządzeniem nr 118/24 z dnia 11.06.2024 Prezydenta Miasta w sprawie wprowadzenia wytycznych zimowego utrzymania dróg (ZUD). 2. Nazwa/y i kod/y Wspólnego Słownika Zamówień: (CPV): 90620000-9 – Usługi odśnieżania, 90630000-2 – Usługi usuwania oblodzenia. 3. Sezon zimowy trwa od 01 listopada 2026 r. do 31 marca 2027 r. 4. Minimalne standardy utrzymania dróg w mieście: 1) drogi objęte I kolejnością zimowego utrzymania: a) droga krajowa – standard 2 podwyższony; b) drogi wojewódzkie – standard 2 zwykły; c) drogi powiatowe – standard 3; d) drogi gminne – standard 3; 2) drogi objęte II kolejnością zimowego utrzymania – standard 4; 3) drogi przewidziane do posypywania piaskiem – standard 4; 4) drogi dojazdowe (serwisowe) drogi krajowej – standard 4; 5) drogi gruntowe – standard 6; z zastrzeżeniem ust.6 pkt 1. 6) Wykaz dróg oraz zestawienie powierzchni: a) droga krajowa z łącznicami stanowi załącznik nr 1 do SWZ; b) drogi dojazdowe (serwisowe) do drogi krajowej, odśnieżane wyłącznie na polecenie Zamawiającego, stanowi załącznik nr 2 do SWZ; c) ulice objęte I kolejnością zimowego utrzymania, stanowi załącznik nr 3 do SWZ; d) ulice objęte II kolejnością zimowego utrzymania, stanowi załącznik nr 4 do SWZ; e) ulice objęte odśnieżaniem i posypywaniem piaskiem, stanowi załącznik nr 5 do SWZ; f) drogi gruntowe, odśnieżane wyłącznie na zlecenie Zamawiającego, stanowi załącznik nr 6 do SWZ; 5. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany wykazu dróg przypisanych do poszczególnej kolejności zimowego utrzymania. Zmiana wykazu dróg nie wymaga aneksu do umowy. O zmianie Wykonawca zostanie powiadomiony na piśmie. Zmieniony wykaz dróg w zakresie dokonanej zmiany zastępuje z określonym dniem jego dotychczasowe postanowienia. 6. Zakres obowiązków Wykonawcy uzależniony jest od standardu utrzymania dróg w mieście i obejmuje następujące czynności: 1) odśnieżanie jezdni ulic: 2) zapewnienie na bieżąco przejezdności ulic wyszczególnionych w załączniku nr 1, 3, 4 i 5 (2 ÷ 4 standard zimowego utrzymania dróg); 3) w przypadku obfitych opadów śniegu dopuszczalny czas nieprzejezdności ulic nie może przekraczać 4 godzin dla ulic wymienianych w załączniku nr 1 – drogi dojazdowe (serwisowe), drogi krajowej, nr 4 i 5 (4 standard zimowego utrzymania dróg); 4) w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych, dopuszcza się czasy nieprzejezdności ulic, zgodnie ze standardami zimowego utrzymania dróg w Białej Podlaskiej; 5) usuwanie na bieżąco śliskości poprzez posypywanie roztworem soli przy użyciu solarki ulic wyszczególnionych w załącznikach 1, 3 i 4 lub w razie potrzeby posypywanie mieszanką piaskowo – solną; 6) zwalczanie śliskości ulic wyszczególnionych w załączniku nr 5 poprzez posypywanie piaskiem; 7) w przypadku obfitych opadów śniegu: a) wywożenie śniegu z miejsc wskazanych przez Zamawiającego; b) odśnieżanie dróg gruntowych wskazanych przez Zamawiającego; c) odśnieżanie dróg dojazdowych (serwisowych) wskazanych przez Zamawiającego; 8) prowadzenie niezbędnych całodobowych dyżurów oraz przeglądów stanów nawierzchni, stwierdzających zasadność użycia sprzętu; 9) Zamawiający zastrzega sobie możliwość zrezygnowania z realizacji części usług przez Wykonawcę w przypadku prowadzenia jakichkolwiek robót w pasie drogowym. 10) Standardy zimowego utrzymania dróg zarządzanych przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska określa Zarządzenie Nr 118/24 Prezydenta Miasta Biała Podlaska z dnia 11 czerwca 2024 roku w sprawie wprowadzenia „ Wytycznych zimowego utrzymania dróg” stanowiące załącznik nr 7 do umowy. 7. Wykonawca na własny koszt zapewni pomieszczenia i plac na potrzeby prowadzenia akcji ZUD oraz będzie ponosił wszystkie koszty związane z utrzymaniem tych obiektów w okresie realizacji umowy. 8. Wykonawca obowiązany jest najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem sezonu zimowego zgłosić Zamawiającemu gotowość do ZUD. Zamawiający w terminie 3 dni od zgłoszenia skontroluje sprzęt i zgromadzone materiały. Kontroli przez Zamawiającego podlega sprzęt wyszczególniony w § 4 ust. 12 wzoru umowy oraz ilości zgromadzonych materiałów zgodnie z wytycznymi ZUD.
Internal identifier: ZP.271.3.10.2026.MCH2
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: 1. Niniejsze postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych w trybie przetargu nieograniczonego (art. 132 ustawy Pzp). 2.O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki dotyczące:zdolności technicznej lub zawodowej: W zakresie niniejszego warunku Wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia musi wykazać, że: a) zrealizował należycie w okresie ostatnich trzech lat, od dnia w którym upływa termin składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, co najmniej jedną usługę polegającą na zimowym utrzymaniu dróg na terenie miasta o wartości brutto co najmniej 2 000 000,00 zł ( słownie: dwa miliony złotych), b) dysponuje osobami, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, tj. będą skierowane przez Wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego tj.: – co najmniej 1 osobą pełniącą nadzór nad realizacją, przebiegiem oraz uzgodnieniami akcji ZUD (kierownik), – co najmniej 3 osobami pełniącymi rolę dyspozytorów (dyżurnych), – co najmniej 30 osobami pełniącymi rolę kierowców i/lub operatorów sprzętu przewidzianego do zimowego utrzymania dróg, – co najmniej 2 osobami obsługującymi zbiornik do wytwarzania solanki. c) dysponuje co najmniej następującym sprzętem: – 8 pługosolarek wraz z nośnikami; – 1 pługopiaskarka wraz z nośnikiem; – 3 pługi odśnieżne wraz z nośnikami; – 1 równiarka; – 2 koparko – ładowarki; – 1 typowy zbiornik do wytwarzania solanki wraz z wyposażeniem. 3. Zamawiający, w stosunku do Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, w odniesieniu do warunku dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej - dopuszcza łączne spełnianie warunku przez Wykonawców. 4. Zamawiający wskazuje, zgodnie z art. 112 ust. 3 ustawy Pzp, że dla przedmiotu niniejszego zamówienia nie zostały określone w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 4 lub 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2025 r. o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych poziomy zdolności, o których mowa w art. 112 ust. 3 ustawy Pzp. W związku z powyższym Zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej samodzielnie, z zachowaniem zasad określonych w art. 112 ust. 1 ustawy Pzp. 5. Zgodnie z art. 40 w zw. z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2025 r. o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych, do dnia 11 września 2029 r. w postępowaniach dotyczących zamówień na dostawy lub usługi nie składa się certyfikatu zdolności wykonawcy w zakresie kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia. W niniejszym postępowaniu certyfikat nie zastępuje zatem wykazu usług ani dowodów potwierdzających ich należyte wykonanie. Ograniczenie to nie dotyczy innych zdolności dopuszczonych ustawą, w szczególności potencjału technicznego (sprzętu), jeżeli zakres certyfikatu odpowiada warunkowi określonemu w SWZ. 6. Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się Wykonawców, w stosunku do których zachodzi którakolwiek z okoliczności wskazanych w art. 108 ust. 1 ustawy p.z.p. oraz w art. 109 ust. 1 pkt. 1, 4, 5, 7-10 ustawy p.z.p. 7. Wykonawca podlega wykluczeniu także w oparciu o podstawy wykluczenia wskazane w art. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. z 2025 poz. 514). 8. Wykluczenie Wykonawcy następuje również na podstawie art. 5k Rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. U. L 229 z 31.7.2014), w brzmieniu z późniejszymi zmianami. 9.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90620000 Snow-clearing services
Additional classification (cpv): 90630000 Ice-clearing services
5. Lot
Lot: LOT-0001