2. Procedure
Procedure
Title: NBE3601 Norrbotniabanan - Slättheden Järnvägsterass inkl broar Ytterbyn-Gammelgårdarna
Description: Objektet Slättheden utgör en del av Norrbotniabanan. Objektet avser: - utförande av ca 16 km järnvägsterrass på sträckan Ytterbyn-Gammelgårdarna inkl 6 st järnvägsbroar, 5 st vägbroar, 1 st Ekodukt samt två driftplatser - Utförande av sulfidjordsdeponin, Hökmarksdeponin Utförandeentreprenad.
Internal identifier: KOM-411737
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45230000 Construction work for pipelines, communication and power lines, for highways, roads, airfields and railways; flatwork
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Ca 16 km järnvägsterass inklusive 6 st järnvägsbroar, 5 st vägbroar samt 1 st Ekodukt. Utförandeentreprenad. Trafikverket kan komma att anta anbud utan föregående förhandling.
Internal identifier: NBE3601 Norrbotniabanan - Slättheden Järnvägsterass inkl broar Ytterbyn-Gammelgårdarna