2. Procedure
Procedure
Title: Achizitia de lucrări de execuție a componentei A a Proiectului P3 - proiectul - “Platforme/ stații - terminal intermodal în zona muncitoresc ca nod de mobilitate urbană pentru optimizarea transportului public în Municipiul Reșița”
Description: Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este execuția tuturor lucrărilor identificate în volumele anexate prezentei documentatii și anexele aferente și include: i. realizarea lucrarilor de executie pentru toate obiectele cuprinse in documentatia tehnico-economica atasata,; ii. asigurarea tuturor materialelor și produselor necesare, a tuturor utilajelor, mijloacelor și echipamentelor necesare pentru execuția lucrărilor; iii. orice activitate sau lucrare provizorie necesară pentru pregătirea șantierului pentru executarea lucrărilor și realizarea activităților și lucrărilor temporare; iv. transportul la șantier a oricăror materiale, utilaje, componente și echipamente de lucru, a oricărui mijloc normal sau extraordinar necesar pentru execuția lucrărilor; v. efectuarea tuturor testelor relevante și teste solicitate prin legislația și reglementările în domeniul sistemului de asigurare a calității în construcții, pentru fiecare specialitate si obiect in parte; vi. Consumabilele necesare pentru execuția lucrărilor și realizarea testărilor; vii. întreținerea normală și extraordinară a lucrărilor până la predarea acestora către Autoritatea Contractantă; viii. activități și consumabile necesare pentru menținerea șantierului curat și funcțional, demontarea și îndepărtarea oricăror lucrări sau activități provizorii; ix. pregătirea tuturor documentațiilor necesare Contractantului pentru execuția lucrărilor, documentații care includ, dar nu se limitează la: a. Graficul de execuție a lucrărilor b. Graficul de plăți c. Planul calității pentru execuție; d. Planul de control al calității; e. Certificările și rezultatele testelor materialelor x. Documentarea informațiilor necesare pentru Cartea tehnică a construcției, inclusiv documentarea instrucțiunilor de exploatare. Achizitia se va face sub numele: Achizitia de lucrări de execuție a componentei A a Proiectului P3 - proiectul - “Platforme/ stații - terminal intermodal în zona muncitoresc ca nod de mobilitate urbană pentru optimizarea transportului public în Municipiul Reșița” Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18. Autoritatea contractanta va răspunde la solicitările de clarificări/informațiilor suplimentare primite de ofertanți în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor in mod consolidat.
Internal identifier: 322876/2022/05
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45213350 Construction work for buildings relating to various means of transport
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiect 1 – Statie capat tramvai – terminal pentru traseul de tramvai, alcatuit dintr-o cladire dispusa in regim de inaltime P+1, in care vor fi propuse facilitati pentru spatii de odihna si asteptare, cabinet pentru vanzarea titlurilor de calatorie si informatii, grupuri sanitare. Spatiul adiacent capatului de linie este acoperit de o copertina ampla.racordată la utilități (apă , canalizare , energie electrică , telefonie , televiziune prin cablu , internet , etc)dotată cu mobilierul și aparatura Peronul pe care se va construi acest obiect este realizat prin proiectul complementar „Modernizarea transportului public electric si amenajarea infrastructurii de transport nemotorizat în municipiul Resita – faza 2 - cod SMIS 127264” – P2, iar racordarea la utilități se va face prin platformele carosabile / pietonale realizate .. Obiect 2 – Statie de capat autobuze – terminal pentru autobuze, alcatuit dintr-o cladire dispusa in regim de inaltime P+1, facilitati pentru spatii de odihna si asteptare, cabinet pentru vanzarea titlurilor de calatorie si informatii, grupuri sanitare. Clădirea va fi racordată la utilități (apă , canalizare , energie electrică , telefonie , televiziune prin cablu , internet , etc) și va fi dotată cu mobilierul și aparatura necesară. Spatiul adiacent celor 5 peroane pentru autobuze va fi acoperit de o copertina va fi montata 1 statie de incarcare rapida pentru autobuze; pentru aceasta este necesara amplasarea unui post trafo in proximitate. Obiect 3 – Amenajarea parcarii park&ride si a strazii Castanilor – se reconfigureaza spatiul adiacent terminalului de autobuze de pe str. Castanilor, in continuarea elementelor proiectate in Piata Republicii. Impreuna cu reconfigurarea circulatiei pe str. Castanilor, se vor realiza si lucrarile de relocare pentru reteaua electrică de medie tensiune. Parcarea tip park&ride va avea 29 locuri și o stație de încărcare electrică pentru autoturisme. Obiect 4 – Modernizarea platformelor destinate fluxurilor de autobuze din autobaza, cresterea sigurantei prin realizarea imprejmuirii autobazei si a accesului cu bariere securizate , asigurarea supravegherii autobazei cu sistem CCTV. Platformele din autobază vor fi în totalitate amenajate exceptându-se suprafețele deja amenajate prin proiectul complementar P1. Amenajările cuprind : cai de acces auto și pietonale , locuri deparcare pentru autobuze și mașinile angajaților , spații verzi , sistemul de scurgere a apelor pluviale aferente platformelor construite doar în acest proiect și alte amenajări necesare. Menționăm că autobaza din acest proiect și depoul din proiectul complementar P1 sunt în același amplasament , lucrările fiind întrepătrunse pe toată suprafața. Obiect 5 – Construirea garajului pentru autobuzele electrice, amplasat în interiorul Depoului ,cladire dispusa in regim de inaltime P+2, (dispecerat, centrul de comanda pentru managementul traficului). Hala de garare a autobuzelor rol și de hală de reparații . în aceste spatii construite, se vor amplasa 10 statii de incarcare lenta pentru autobuzele electrice si se vor achizitiona echipamente pentru ITP si mentenanta acestora. Clădirea va fi racordată la utilități (apă , canalizare , energie electrică , gaze naturale , telefonie , televiziune prin cablu , internet , etc) și va fi dotată cu mobilierul și aparatura necesară. se va amplasa un nou post trafo in proximitate care va fi dimensionat astfel încât să preia și funcția vechiului post de transformare existent în depou . Obiect 6 – Implementarea sistemului integrat de management inteligent al traficului si sistem de supraveghere video,semaforizarea tuturor intersectiilor de pe traseul liniei de tramvai, cu module de asigurare a prioritatii mijloacelor de transport in comun in intersectii, securizarea accesului autoturismelor pe banda dedicata transportului public. Vor fi amenajate 24 de intersectii, 37 de camere de supraveghere video a traficului centrul de comanda si control propus a fi amenajat in cladirea autobazei asigura, prioritizarea sistemului public de transport , siguranța pitonilor și accesul deplin a persoanelor cu handicap. softwerurile folosite vor fi de tip deschis , permițând pe viitor integrarea lor împreună cu senzorii și camerele video din autovehicule sau teren și în alte programe de prelucrare a informațiilor colectate. Obiect 7 – Dotarea spatiului urban cu mobilier urban, pentru imbunatatirea si cresterea atractivitatii trotuarelor si pistelor de biciclete pentru deplasari nemotorizate. Se vor monta 141 banci, 95 cosuri de gunoi si 65 de rasteluri individuale pentru biciclete de-a lungul traseului de tramvai. Obiect 8 – Dotarea statiilor de imbarcare/debarcare calatori de-a lungul traseului de tramvai si autobuz pe Bd. Muncii. Statiile de tramvai vor fi dotate cu suprastructuri de protejare a calatorilor, sisteme de informare calatori (panouri, totemuri), mobilier urban (banci, cosuri de gunoi). Se vor moderniza 33 de platforme de imbarcare-debarcare, aferente celor 16 statii de tramvai, 7 statii de autobuz de pe Bd. Muncii si a platformelor terminalelor din piata Republicii – 2 peroane la statia de tramvai, 5 peroane la terminalul de autobuze. Suprastructurile statiilor mediene vor avea un design propriu, unic si vor avea functiuni de protejare fata de elementele meteorologice (ploaie, ninsoare, vant, soare, etc.), iluminat, panouri de informare calatori. facilitati pentru calatori: hotspot wifi, prize USB pentru incarcare dispositive mobile, panouri touch-screen pentru informare calatori, panouri LED de mari dimensiuni, camera supraveghere video, senzori pentru elementele exterioare de mediu, iluminat LED.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45112000 Excavating and earthmoving work, 45112500 Earthmoving work, 45223300 Parking lot construction work, 45231221 Gas supply mains construction work, 45231400 Construction work for electricity power lines, 45232000 Ancillary works for pipelines and cables, 45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232200 Ancillary works for electricity power lines, 45232460 Sanitary works, 45233293 Installation of street furniture, 45300000 Building installation work, 45316210 Installation of traffic monitoring equipment, 45316211 Installation of illuminated road signs, 45316212 Installation of traffic lights