2. Procedure
Procedure
Title: Jamk - Digi- ja offsetpainopalvelut
Description: Hankinnan tavoitteena on hankkia Jyväskylän ammattikorkeakoulun tarvitsemat digi- ja offsetpainopalvelut. Hankinta kattaa monipuolisesti Jamkin tarvitsemia painotuotteita ja näkyvyysratkaisuja. Hankintaan sisältyy lisäksi sähköinen tilausjärjestelmä tai verkkokaupparatkaisu, jonka kautta tilaaja voi tilata varastotuotteita, on-demand-painotuotteita ja järjestelmässä muokattavia painotuotteita. Digi- ja offsetpainopalveluiden palveluntarjoajan pääyhteistyökumppaneita ovat Jamkin viestintä- ja julkaisupalvelut, jotka suunnittelevat ja toteuttavat Jamkin markkinointia, viestintää ja julkaisutoimintaa. Painopalveluita tilaavat ensisijaisesti Jamkin markkinoinnin ja julkaisupalveluiden asiantuntijat, tuottajat sekä viestintäsuunnittelijat. Lisäksi palveluntarjoajalta tehdään tilauksia Jamkin kolmannen osapuolen rahoittamille hankkeille ja projekteille, jolloin tilauksia tekevät projektipäälliköt ja projektisihteerit. Solmittava sopimus ei sisällä määräostovelvoitetta eikä tilaaja myöskään sitoudu tilaamaan kaikkia tarjouspyyntöasiakirjoissa eriteltyjä palveluita/tuotteita. Tilaaja solmii palvelusta puitesopimuksen kilpailutuksen voittaneen toimittajan kanssa. Sopimuksen pituus on 1.1.2027- 31.12.2028 sekä kahden vuoden optio 1.1.2029- 31.12.2030. Optiokausi alkaa automaattisesti, mikäli kumpikaan osapuoli ei irtisano sopimusta kirjallisesti kolme (3) kuukautta ennen sopimuksen päättymistä. Hankintaa ei jaeta osiin, koska digi- ja offsetpainopalvelut, verkkokaupparatkaisu, varastointi ja toimitukset muodostavat yhden toiminnallisen kokonaisuuden. Hankinnan valmistelussa on toteutettu markkinavuoropuheluja, joiden perusteella hankinta on tarkoituksenmukaista kilpailuttaa yhtenä kokonaisuutena.
Internal identifier: 618592
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tähän hankintaan liittyy puitejärjestelystä sopiminen Puitejärjestely yhden toimijan kanssa HANKINTALAIN MUKAISEN RIKOSREKISTERIOTTEEN ESITTÄMISVELVOLLISUUS Hankintalain 80 §:n mukaan hankintayksikön on suljettava tarjoaja tarjouskilpailun ulkopuolelle, jos hankintayksikön tiedossa on, että tarjoaja taikka sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu 80 §:ssä mainitusta rikoksesta rangaistukseen. Hankintayksiköllä on velvollisuus tarkastaa pakolliset poissulkemisperusteet tarjouskilpailun voittaneiden tarjoajien osalta ennen hankintasopimuksen tekemistä. Hankintapäätöksen tiedoksiannon jälkeen voittaneet tarjoajat ovat velvollisia toimittamaan a) Oikeusrekisterikeskuksen otteen rikosrekisteristä taikka b) tarjoajan tai sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsenen tai edustus, päätös- tai valvontavaltaa käyttävän henkilön alkuperämaan tai sijoittautumismaan toimivaltaisen viranomaisen antaman otteen rikosrekisteristä hankintayksikölle. Rikosrekisteriotteet tulee toimittaa: 1) hankintalain 80 §:ssä tarkoitetuista henkilöistä (hankintamenettelyote). Käytännössä näitä henkilöitä ovat yrityksen pää- tai toimitusjohtaja, yrityksen varatoimitusjohtaja ja nimenkirjoittajat, prokuralain (130/1979) tarkoittamat prokuristit, yhdistyksen puheenjohtaja, yksityinen elinkeinonharjoittaja, avoimen yhtiön yhtiömiehet sekä kommandiittiyhtiön vastuunalainen yhtiömies. Asiassa voidaan huomioida myös muut yhtiön tai muun oikeushenkilön kuten säätiön edustajat ja 2) yrityksestä itsestä (yhteisösakko-ote). Rikostaustan selvittämiseksi esitetty rikosrekisteriote ei saa olla 12 kuukautta vanhempi. Rikosrekisteriotteen tiedot ovat aina salassapidettäviä. Toistaiseksi rikosrekisteriotteita ei voida käsitellä sähköisesti. Tilaaja palauttaa tai tuhoaa rikosrekisteriotteet tarkistuksen jälkeen. Otteiden toimittamistavasta ja ajankohdasta tulee sopia kirjallisesti hankintayksikön kanssa välittömästi hankintapäätöksen tiedoksiannon jälkeen. Otteet on toimitettava viivytyksettä, eikä otteiden toimittamisessa esiintyvät viivästykset saa aiheuttaa kohtuutonta haittaa tilaajalle tai sopimuskauden alkamiselle, mikäli viivästys johtuu tarjoajasta johtuvasta syystä. Lisätietoa hankintalain mukaisesta rikosrekisteriotteesta ja sen pyytämisestä löytyy osoitteesta www.oikeusrekisterikeskus.fi
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79800000 Printing and related services
5. Lot
Lot: LOT-0000