680426-2026 - Competition
Sweden – IT services: consulting, software development, Internet and support – System för handläggning av färdtjänst, riksfärdtjänst och parkeringstillstånd för rörelsehindrade
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: System för handläggning av färdtjänst, riksfärdtjänst och parkeringstillstånd för rörelsehindrade
Description: Upphandlingen avser en digital tjänst som ska stödja handläggning av färdtjänst, riksfärdtjänst och parkeringstillstånd för rörelsehindrade. Lösningen ska innefatta hela flödet - från ansökan av sökande i e-tjänsten, handläggarens beredning och beslut, kommunikation av beslut till den sökande för samtliga tre tillståndstyper.
Internal identifier: UE 25.113
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 30196000 Planning systems, 48219300 Administration software package, 72220000 Systems and technical consultancy services, 72222000 Information systems or technology strategic review and planning services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Obligatoriska krav
Description: Se FFU
Internal identifier: 1918718-0
Lot: LOT-0002
Title: Generell del
Description: Upphandlingen avser en digital tjänst som ska stödja handläggning av färdtjänst, riksfärdtjänst och parkeringstillstånd för rörelsehindrade,
Internal identifier: 1969254-1
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: UE 25.113
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 30196000 Planeringssystem, 48219300 Programvara för administration, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Obligatoriska krav
Beskrivning: Se FFU
Intern identifierare: 1918718-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1969254-1