680455-2026 - Competition
Romania – Passenger cars – AUTOTURISME NOI EXCLUSIV CU PROPULSIE HIBRIDĂ BENZINĂ + ELECTRIC CU TRACȚIUNE 4x4/AWD pentru reînnoirea parcului auto al MADR DGP AM POPAM
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: AUTOTURISME NOI EXCLUSIV CU PROPULSIE HIBRIDĂ BENZINĂ + ELECTRIC CU TRACȚIUNE 4x4/AWD pentru reînnoirea parcului auto al MADR DGP AM POPAM
Description: În prezent, DGP AM POPAM dispune de un parc auto de 16 autoturisme, dintre care o parte prezintă vechime și rulaje ridicate. Starea tehnică, costurile de mentenanță, perioadele de indisponibilizare și necesitatea operațională vor fi documentate pentru fiecare autoturism propus spre înlocuire. Achiziția a 13 autoturisme noi urmărește înlocuirea etapizată a unor vehicule existente, creșterea disponibilității pentru deplasările de serviciu și reducerea riscurilor generate de imobilizările frecvente. Beneficiile de fiabilitate sunt susținute de garanțiile minime prevăzute în fișa tehnică, fără a se prezuma inexistența reparațiilor. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor: 18 (inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor) Autoritatea contractanta va raspunde la toate solicitarile de clarificari in a 11-a zi, inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofetelor, prin publicarea unui răspuns consolidat care va fi postat în SEAP. Orice solicitare de clarificare trebuie transmisă numai în format electronic în SEAP pe calea: (https://e-licitatie.ro/pub).
Internal identifier: 4221187/2026/6/3
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34110000 Passenger cars
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Pentru buna desfăşurare a activităţii DGP AM POPAM, din cadrul MADR, este necesară reînnoirea parcului auto, format din 16 autovehicule, din care 15 autoturisme și un autovehicul cu destinație multiplă, respectiv un microbuz de transport persoane, care au o vechime cuprinsă între 9 și 19 ani și înregistrează la data de 05.08.2026, un rulaj cuprins între 107.871 Km și 354.519 Km. Achiziția celor 13 autoturisme urmărește creșterea disponibilității parcului auto pentru activitățile de management, verificare, monitorizare și control aferente PAP 2021–2027. Garanțiile solicitate susțin continuitatea utilizării, fără a presupune că autoturismele noi nu vor necesita reparații. Cele 13 autoturisme se repartizează astfel: 4 pentru structura centrală și 9 pentru structurile regionale.
Internal identifier: 1