680639-2026 - Competition
Romania – Medical furniture – FURNIZARE DE DOTĂRI MEDICALE PENTRU ÎNGRIJIREA, MOBILIZAREA, TRANSFERUL ȘI TRANSPORTUL PACIENȚILOR
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: FURNIZARE DE DOTĂRI MEDICALE PENTRU ÎNGRIJIREA, MOBILIZAREA, TRANSFERUL ȘI TRANSPORTUL PACIENȚILOR
Description: Obiectul acordului cadru îl constituie achiziția de dotări medicale pentru îngrijirea, mobilizarea, transferul și transportul pacienților, achiziționate într-un singur lot. Produsele au o destinație comună și sunt complementare în susținerea etapelor succesive ale îngrijirii pacienților în cadrul Spitalului Clinic de Urgență București. Dotările solicitate trebuie să asigure suportul necesar desfășurării coordonate a activităților de îngrijire și poziționare la pat, examinare, mobilizare asistată, transfer și transport în interiorul spitalului. Prin utilizarea acestora se urmărește menținerea siguranței și confortului pacientului pe întregul parcurs clinic, precum și facilitarea manevrelor efectuate de personalul medical și auxiliar. Achiziția cuprinde următoarele produse: 1. Pat de terapie intensivă – cantitate maximă acord-cadru: 25 buc.; 2. Pat mari arși – cantitate maximă acord-cadru: 3 buc.; 3. Paturi electrice – cantitate maximă acord-cadru: 30 buc.; 4. Noptieră medicală pentru pacient – cantitate maximă acord-cadru: 30 buc.; 5. Brancard hidraulic – cantitate maximă acord-cadru: 5 buc.; 6. Scaun pentru transportul pacienților – cantitate maximă acord-cadru: 25 buc.; 7. Masă consultații – cantitate maximă acord-cadru: 4 buc.; 8. Sistem pentru translația pacientului – cantitate maximă acord-cadru: 3 buc. Cantitățile minime și maxime estimate pentru acordul-cadru și pentru un contract subsecvent sunt prevăzute în caietul de sarcini. Caracteristicile tehnice și funcționale minime, configurațiile de livrare, accesoriile solicitate pentru fiecare produs și serviciile accesorii sunt prevăzute în caietul de sarcini. Produsele vor fi furnizate în configurații complete, cu toate componentele și accesoriile solicitate, necesare funcționării și utilizării în siguranță, potrivit destinației stabilite de producător și cerințelor autorității contractante.
Internal identifier: 4505332/900/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33192000 Medical furniture
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: În vederea atingerii obiectivelor generale și specifice descrise în caaietul de sarcini, autoritatea contractantă solicită furnizarea de dotări medicale pentru îngrijirea, mobilizarea, transferul și transportul pacienților, achiziționate într-un singur lot, prin încheierea unui acord-cadru. Produsele au o destinație comună și sunt complementare în susținerea etapelor succesive ale îngrijirii pacienților în cadrul Spitalului Clinic de Urgență București. Dotările solicitate trebuie să asigure suportul necesar desfășurării coordonate a activităților de îngrijire și poziționare la pat, examinare, mobilizare asistată, transfer și transport în interiorul spitalului. Prin utilizarea acestora se urmărește menținerea siguranței și confortului pacientului pe întregul parcurs clinic, precum și facilitarea manevrelor efectuate de personalul medical și auxiliar. Cantitățile minime și maxime pentru acordul cadru și pentru contractele subsecvente, precum și caracteristicile tehnice și funcționale minime, configurațiile de livrare și accesoriile solicitate pentru fiecare produs sunt prevăzute în caietul de sarcini, Capitolul 3 subcapitolul 3.3 pct. 3.3.1. Produsele vor fi furnizate în configurații complete, cu toate componentele și accesoriile solicitate, necesare funcționării și utilizării în siguranță, potrivit destinației stabilite de producător și cerințelor autorității contractante. Toate produsele solicitate trebuie să fie noi, neutilizate anterior și fabricate din componente noi. Nu se acceptă produse recondiționate, utilizate anterior în activitatea clinică sau ca echipamente demonstrative. Verificările și testările efectuate de producător în cadrul procesului de fabricație și de control al calității, precum și cele necesare instalării și recepției nu constituie utilizare anterioară în sensul acestei cerințe. Furnizarea produselor include transportul, livrarea, instalarea, testarea și punerea în funcțiune, instruirea personalului medical și tehnic, precum și predarea documentației necesare utilizării și întreținerii, conform prevederilor caietului de sarcini.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 51410000 Installation services of medical equipment, 80511000 Staff training services