2. Procedure
Procedure
Title: DIS - Handledare psykoterapi
Description: Denna upphandling omfattar avrop av konsultuppdrag som lärare/handledare för studenter som genomför praktiskt patientarbete. Även avrop av viss undervisning angränsande till ursprungsuppdraget kan förekomma. Vid Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet erbjuds flera kurser och program, där psykologprogrammet utgör en central del av verksamheten. Under de senare terminerna på psykologprogrammet genomför studenterna praktiskt patientarbete i form av psykologisk behandling/psykoterapi under handledning. Praktiskt patientarbete kan även ingå i andra kurser och program vid institutionen. Behandlingarna riktar sig till vuxna patienter och genomförs med inriktning mot kognitiv beteendeterapi (KBT) eller psykodynamisk terapi (PDT).
Internal identifier: EUI 26 034
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 80590000 Tutorial services
Additional classification (cpv): 80430000 Adult-education services at university level, 85121270 Psychiatrist or psychologist services
5. Lot
Lot: LOT-0000