681266-2026 - Competition
Denmark – Wide area network – Udbud vedr. WAN ydelser og løbende drift, service og support
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Udbud vedr. WAN ydelser og løbende drift, service og support
Description: Udbud vedr. WAN ydelser og løbende drift, service og support for Region Hovedstaden og Region Sjælland ( kommende Region Østdanmark). Udbuddet gennemføres som offentligt udbud med forhandling af én samlet offentlig kontrakt for regionerne. ”Udbud med forhandling”, omfatter en kvalifikationsfase (prækvalifikation), afgivelse af indledende tilbud (og evt. reviderede forhandlingstilbud), forhandlinger og afgivelse af et endeligt tilbud. Det er kun de prækvalificerede ansøgere, der på Ordregivers opfordring kan afgive tilbud. I forhandlingsfasen, danner de indledende tilbud og evt. reviderede forhandlingstilbud, afgivet af de prækvalificerede Tilbudsgivere, grundlag for de efterfølgende forhandlinger. Ordregiver vil, når forhandlingsfasen er afsluttet, opfordre de Tilbudsgivere som har deltaget i forhandlingerne, til at afgive et endeligt tilbud.
Internal identifier: 26038132
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: ”Udbud med forhandling”, omfatter en kvalifikationsfase (prækvalifikation), afgivelse af indledende tilbud (og evt. reviderede forhandlingstilbud), forhandlinger og afgivelse af et endeligt tilbud. Det er kun de prækvalificerede ansøgere, der på Ordregivers opfordring kan afgive tilbud. I forhandlingsfasen, danner de indledende tilbud og evt. reviderede forhandlingstilbud, afgivet af de prækvalificerede Tilbudsgivere, grundlag for de efterfølgende forhandlinger. Ordregiver vil, når forhandlingsfasen er afsluttet, opfordre de Tilbudsgivere som har deltaget i forhandlingerne, til at afgive et endeligt tilbud.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 32430000 Wide area network
Additional classification (cpv): 32412110 Internet network, 72400000 Internet services, 72720000 Wide area network services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Ordregiver har option jf. kontraktens pkt. 3.4 og Kontraktbilag 4, Lokalitetslisten og prisark vedr. tilkøb på option 1- 4. Samt option på forlængelse af kontrakten på 2 gange af 24 måneder.