681308-2026 - Competition
Denmark – Parts of locomotives or rolling stock – Frontruder til S-tog
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
Title: Frontruder til S-tog
Description: Udbud af rammeaftale om levering af frontruder til S-tog samt tilhørende sikkerhedsfolie og mulighed for udvikling/tilretning af ruderne, hvis nye krav eller standarder gør det nødvendigt. Behovet skyldes, at DSB ikke har haft aftale på eller indkøbt frontruder siden 2022, og at den nuværende lagerbeholdning er ved at være opbrugt. Da S-togene forventes at skulle køre frem til 2040, er aftalen nødvendig for at sikre den fortsatte togdrift.
Internal identifier: A-27465
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Der anvendes ikke successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud der skal forhandles. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud. Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne, pkt. 5 og Bilag C.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 34631000 Parts of locomotives or rolling stock
Additional classification (cpv): 14820000 Glass, 34940000 Railway equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000