681455-2026 - Competition
Sweden – Hire of buses and coaches with driver – Bussresor med förare
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Bussresor med förare
Description: Uppsala universitet upphandlar tjänsten bussresor med förare för samtliga avdelningar och institutioner samt studenter och personal i Uppsala och på Campus Gotland. Bussresornas art varierar från mindre till större bussar, samt längre och kortare resor. Upphandlingen omfattar främst resor till konferensanläggningar, samt tur och returresor till flygplatser för att hämta/lämna personal och studenter. Resor kan även ske till andra Universitet samt guidade turer, sightseeing, exkursioner och andra typer av utflykter.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60172000 Hire of buses and coaches with driver
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Bussresor med förare - Gotland
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127226:Lot:1
Additional classification (cpv): 34121000 Buses and coaches, 63515000 Travel services, 60100000 Road transport services
Lot: LOT-0002
Title: Bussresor med förare - Övriga Sverige
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127226:Lot:2